משפט נתניהו, ביבי באולם בית המשפט המחוזי ירושלים 2

מהגנה להתקפה: כך הפך נתניהו למבקר מערכת אכיפת החוק

נתניהו נקרע בשנים האחרונות בין מעמדו כראש הממשלה שחייב הגנה על המדינה, לבין עמדתו כנאשם שחייב להילחם על חפותו מול עוצמת המדינה | כתבי כאן חדשות מסכמים את שלטון נתניהו
תמר אלמוג, פרשנות
15 ביוני 2021
22:27
עודכן ב 23:28

"הוויכוח חייב להיתחם בתוך גבולות ראויים. גבולות שבהם אדם יכול שלא להסכים עם פסק הדין, אבל הוא חייב לציית לו. גבולות שבהם ביקורת על החלטה של בית המשפט לעולם לא משמשת כערעור על עצם הלגיטימציה של בית המשפט ושל שלטון החוק. גבולות שבהם מתקפות אישיות על שופטים הן תמיד מחוץ לכללי המשחק".

נשיא בית המשפט העליון לשעבר פרופסור אהרון ברק? היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט? תתפלאו אולי, אבל את הדברים האלה אמר בנימין נתניהו. ולא, זה לא היה כל כך מזמן - פחות מעשור, וכן, הוא היה בתפקיד ראש הממשלה כבר, כך שאי אפשר לטעון שהוא דיבר מהפוזיציה של האופוזיציה. ותתפלאו אולי גם שזה בכלל לא מפליא. ראש הממשלה לשעבר נתניהו נחשב במידה רבה אוהד ואף מגן של מערכת המשפט אל מול המתקפות במשך לא מעט משנות כהונתו הארוכות, כי הוא באמת ובתמים חשב כך.

המשבש - מנצח: מדיניות הביטחון של נתניהו בין עזה לאיראן | רועי שרון

מר כלכלה? נתניהו לא עשה הרבה כדי לתחזק את המוניטין משנותיו באוצר | שאול אמסטרדמסקי

חברויות חדשות, תככים ישנים: איך השפיע נתניהו על יחסינו עם העולם הערבי? | רועי קייס

מאיראן ועד הסיפוח: איך תיזכר מורשתו המדינית של נתניהו? | גילי כהן


"עלינו לבצר בהתמדה את כוחן של הרשויות הדמוקרטיות במדינה, ובראשן מערכת המשפט, שחייבת להיות חזקה ועצמאית"

כן, גם זה ראש הממשלה נתניהו ב-2015. והפתעה אחרונה: לא בטוח שנתניהו של 2021 באמת חושב אחרת. על אף כל הדברים החמורים, לשון המעטה, שהטיח במערכת אכיפת החוק. על אף ההשתלחויות הקשות ביועץ המשפטי לממשלה, בתביעה, במשטרה - את בית המשפט נתניהו תקף פחות ציבורית. הרבה פחות.

המתקפות על המשטרה החלו אחרי שהחלו החקירות. המתקפות על היועמ"ש והפרקליטות החלו מאוחר יותר, כשהתיקים עברו לטיפולם


יתכן שזאת החלטה מושכלת וצינית -לא לעצבן את המערכת יותר מדי. למה לא? כי למה לו, הרי התיקים שלו מתנהלים כבר שנה וחצי בבית המשפט. כיום במחוזי ירושלים, עתידית יש אפשרות שיגיעו לעליון. וכמובן העליון גם בשבתו כבג"ץ דן בעתירות שנגעו לנתניהו מאוד, בראשן העתירה נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. יציאה נגד המערכת, כשגורלו הפוליטי ואף האישי תלויים בה במידה רבה, עלולה להיות צעד לא חכם. ונתניהו איש חכם.

המחשבה שמדובר בשיקול הזה מתיישבת גם עם ההתנהלות. המתקפות על המשטרה החלו אחרי שהחלו החקירות, באזור 2017. המתקפות על היועמ"ש והפרקליטות החלו מאוחר יותר, כשהתיקים עברו לטיפולם. ונתניהו כמו נתניהו, החל הכי חזק שלו - ולאט לאט (ליתר דיוק, מהר מהר) הגביר. התוצאות ניכרות בשטח עד היום. שטח שבו בכירי מערכת אכיפת החוק מאובטחים בשל איומים, שטח שבו הם ובני משפחותיהם במוקד מתקפות. זהו שטח מסוכן עד מאוד, ולנתניהו יש חלק ביצירתו.

לאחרונה אמר נתניהו שישראל היא מדינה בעלת משטר דמוקרטי איתן המקדשת את שלטון החוק. ההודעה גרמה ללא מעט גורמים במערכת אכיפת החוק והמשפט לחייך חיוך עקום

אפשר גם לחשוב, שנתניהו לא יצא באותה עוצמה נגד מערכת בתי המשפט בשל הבנת מעמדה בזירה הבין-לאומית. מעמדה הרם: בית המשפט העליון הישראלי ופסיקותיו ידועים ונחשבים במדינות רבות. למעמד הזה יש גם משמעות פרקטית: לפי עקרונות המשפט הבין-לאומי, אם מדינה חוקרת ובודקת את עצמה כראוי, אין מקום להתערבות כזאת של מערכת בין-לאומית. אז אם ראש ממשלתה של ישראל יוצא נגד מערכת המשפט ומעביר מסר שאינו סומך עליה, אז למה, לדוגמה, שבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג יסמוך עליה?

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו לפרק של "עוד יום"ואכן רק לאחרונה אמר נתניהו בתגובה להחלטה בעייתית של בית הדין הפלילי הבין-לאומי כי ישראל היא מדינה בעלת משטר דמוקרטי איתן המקדשת את שלטון החוק. ההודעה הזאת, רק מלפני ארבעה חודשים, גרמה ללא מעט גורמים במערכת אכיפת החוק והמשפט לחייך. אבל חיוך קצת עצוב, קצת עקום. לקדש את שלטון החוק? הרי לא מעט מדברי ראש הממשלה היו מוקדשים למתקפות על נציגיו. וככל שזה נוגע לבית המשפט, לפחות לשתיקה מול מתקפות חריפות עליו, גם כשבכירי מפלגתו קראו לא לציית. אותם דברים שנתניהו עצמו הזהיר שאסור שיקרו, שנים לא רבות קודם לכן.

אבל למרות הכול - יש אולי סיבה נוספת מדוע נתניהו לא יצא בעצמו נגד בתי המשפט. סיבה פשוטה הרבה יותר: ההשערה שנתניהו באמת מעריך את מערכת המשפט הישראלית. שאולי הוא לא יאמר זאת כפי שאמר בעבר, אבל שהוא מכיר בחשיבותה, בחשיבות פועלה. שהוא יודע שיש ליקויים, תמיד יש ליקויים במערכות, אבל שיש גם דרך לתקנם. וזאת לאו דווקא הדרך שהוצעה, או ליתר דיוק, הוטחה, בשנים האחרונות.

בשליש האחרון של כהונתו הנוכחית נקרע בנימין נתניהו בין מעמדו כראש הממשלה נתניהו לבין עמדתו כנאשם מספר 1 בתיק פלילי 67104-01-20. נאשם חייב להילחם על חפותו ולהגן על עצמו מול עוצמת המדינה שמעמידה לדין. ראש ממשלה חייב להגן על המדינה שכן, גם מעמידה אנשים לדין. להגן על בכיריה ועל מוסדותיה.

הקרע הזה טרם אוחה. עוצמתו בלטה ולפעמים העפילה והאפילה על דברים רבים וחשובים מאוד, שעשה בנימין נתניהו במהלך כהונתו כראש ממשלה.