שאול אמסטרדמסקי

זה הגיע מהר: השר ליברמן צריך להחליט אם הוא יהיה נתניהו או לפיד

שר האוצר נמצא רק יום בתפקיד, אבל הוא כבר הגיע לרגע בו הוא צריך להחליט איזה שר אוצר יהיה - על רקע הגירעון הענק: האם להיות מקצועי ולקבל החלטות קשות, או להיות פופוליסט ולפזר כסף מהקופה הציבורית
שאול אמסטרדמסקי
15 ביוני 2021
17:50

שר האוצר אביגדור ליברמן נמצא בסך הכול יום אחד בתפקיד אבל זה כבר הזמן לשאול - איזה מין שר אוצר הוא יהיה? זה שהולך עם הדרג המקצועי ועושה את רוב מה שהם אומרים לו, או זה שבסופו של דבר רוצה לבנות את עצמו להיות ראש ממשלה ולכן הוא לא רוצה להרגיז יותר מדי את הציבור?

האם הוא יהיה שר אוצר כמו שנתניהו היה או כמו שמשה כחלון היה? או, הכי גרוע, אולי הוא ילך עם המודל של יאיר לפיד וישראל כ"ץ?

קחו למשל את ההודעה לעיתונות שליברמן הוציא הבוקר (שלישי). הוא כתב שהוא נפגש עם הדרג המקצועי שלו והתניע את דיוני התקציב. הוא כתב גם שהוא מאוד מוטרד מעליית המחירים של הפירות והירקות, ובאותה נשימה שהוא רוצה לוודא שאנחנו הולכים לאחריות תקציבית ולא סתם מפזרים כסף.

בהודעה לעיתונות כתב ליברמן שהוא רוצה לגלות אחריות תקציבית, וגם מאוד מוטרד ממחירי הפירות והירקות. כדי לטפל בגירעון ימליצו לו במשרד לבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אבל זה בדיוק מה שיעלה את המחירים שלהם

שני הצדדים של המשוואה הזאת עלולים להיפגש אוטוטו בדילמה מאוד גדולה. הדרג המקצועי במשרד האוצר, זה שליברמן מאותת שהוא רוצה ללכת איתו, בוודאי יגיד לו: תקשיב, הקופה ריקה, הגירעון ענק, אנחנו צריכים להכניס עוד כסף. מאיפה?

למשל, בוא נבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות. מי שבעיקר נהנים מהפטור הזה הן רשתות השיווק, הסופרים הגדולים, שופרסל - ולא הבסטיונרים בשוק. הגיע הזמן להפסיק עם זה. מצד שני, ליברמן יודע שמהלך כזה ירגיז מאוד את הציבור ובואו, אם הוא דואג למחירי הפירות והירקות, בטח שלהוסיף עליהם מע"מ לא יוריד את המחיר שלהם, נכון?

איך פותרים את הדילמה הזאת? זה הרגע שבו ליברמן יצטרך להחליט לאיזה מודל של שר אוצר הוא רוצה ללכת. האם הוא הולך במודל נתניהו שהלך עד הסוף עם הדרג המקצועי אבל אחרי זה שילם על זה בבחירות? או שאולי הוא הולך במודל הלא ברור של ישראל כ"ץ, שפשוט יצא נגד הדרג המקצועי שלו ובסוף לא הצליח לעשות שום דבר?

ליברמן יצטרך להחליט באיזה מודל של שר אוצר הוא בוחר: במודל נתניהו שהלך עד הסוף עם הדרג המקצועי אבל אחרי זה שילם על זה בבחירות? או שאולי בזה של ישראל כ"ץ שיצא נגד הדרג המקצועי שלו ובסוף לא הצליח לעשות כלום? ויש כאלה כמו שר האוצר כחלון, שהתחיל במקצועי, אבל ברגע שזיהה שהולכים לבחירות - חתך לפופוליסטי

ויש כאלה כמו שר האוצר כחלון, שהתחיל במקצועי, אבל ברגע שהוא זיהה שהולכים לבחירות - חתך לפופוליסטי ובסופו של דבר יצא קירח מכאן ומכאן. אני לא יודע באיזה כיוון ילך ליברמן. לדעתי גם הוא עוד לא יודע. מה שאני חושב שהוא כבר יודע בשלב הזה של הקדנציה שלו - שזה נורא קשה להיות שר האוצר.