בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זה סופו של כל בלון? | הזווית

במערכת הביטחון רצו לנתק בין עזה לירושלים, וגורם באחד הארגונים ברצועה אמר שישראל "צריכה להכיל" את בלוני התבערה, אבל רה"מ בנט הבטיח בעבר - "דין בלון כדין קסאם"
מערכת כאן חדשות
16 ביוני 2021
07:30

אתמול הוצתו 20 שריפות ברחבי עוטף עזה כתוצאה משיגור בלוני תבערה. בלילה, צה"ל תקף בתגובה מטרות של חמאס בדרום הרצועה, ביניהם מתחמים צבאיים של ארגון הטרור ואתרי מפגש של פעילי טרור בחאן יונס ועזה. האם המשוואה משתנה? 

גורם באחד הארגונים בעזה העביר מסר לישראל כי היא "צריכה להכיל את בלוני התבערה ולהימנע מתגובה, כמו כן, גורם ערבי העביר ביקורת כי "ההתעקשות על צעדת הדגלים - משחק באש". ישראל מצדה שלחה מסר לירדן ולרשות הפלסטינית ובו הבהירה כי אין ברצונה להסלים את המצב בירושלים. נוסף על כך, ישראל מקבלת גם פניות מהעולם, בעיקר מגורמים אמריקנים בכירים. ארצות הברית הביעה דאגה מהתערערות המצב הביטחוני, והדבר קיבל ביטוי בשיחות שנוהלו בימים האחרונים.

אך עם כל הכבוד לכל המסרים "המפויסים" בין הצדדים, יש שריף חדש בעיר. ראש הממשלה נפתלי בנט נכנס לתפקידו ובקמפיין הבחירות שלו הבטיח "דין בלון כדין קסאם", ונראה שאת ההבטחה הזאת הוא לא מתכוון להפר. אבל בינינו? זו לא מדיניות חדשה. 

גם שר הביטחון בני גנץ הבהיר אחרי מבצע שומר החומות כי ישראל לא תאפשר טפטוף רקטות או בלוני נפץ. בריאיון ראשון לירון דקל ורועי שרון אחרי 11 ימי לחימה ברצועת עזה הדגיש השר כי ראשי חמאס דיף וסינוואר עדיין על הכוונת. "עזה לא הולכת לשום מקום ואנחנו בוודאי שלא הולכים לשום מקום. אני מתכוון שמדיניות התגובה של צה"ל תוחמר עוד יותר כך שנשתדל ככל שאפשר יתרחק עד כדי שלא יתרחש", אמר השר בריאיון והבהיר: "ככל שיאתגרו אותנו, נמשיך להילחם".

גם בתקופתו כשר ביטחון, בנט הכריז על שינויים במדיניות. אחת ההחלטות היו להפסיק לחלוטין החזרת גופות מחבלים, החלטה שעוררה מחלוקת. וכעת, נושא עסקת חילופי השבויים עם חמאס נמצא על הפרק. מאז מבצע שומר החומות, ישנם עוד ועוד דיווחים על משלחות של מצרים וחמאס המדברות בעניין. כמו כן, בכירים בארגון הטרור התבטאו בשבוע האחרון כי הושגו הבנות ראשוניות עם ישראל לעסקה.

הבוקר, נראה שראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל מעביר מסר אמיתי של שינוי מדיניות. אך האם הוא ימשיך בקו הזה או שגם הוא ייאלץ ללמוד שמה שרואים מכיסא האופוזיציה - לא רואים מקדמת הבמה?