-

איך יכול להיות שישראל נמצאת במקום ה-12 במדד האושר של האו"ם?

אולי תפתעו לגלות שהישראלים, שאוהבים לקטר, אוהבים להתלונן, אוהבים להגיד כמה רע פה – בעצם עם די מאושר | כל פרקי הסדרה "מאושרים"
אלון שרביט
19 ביוני 2021
12:58
עודכן ב 26 יוני 12:34

איך יכול להיות שמדינה כמו ישראל, עם כל הקונפליקטים והבעיות, נמצאת במקום ה-12 במדד האושר של האו"ם מתוך 149 מדינות? לפנינו נמצאות סקנדינביה, אוסטרליה, ניו זילנד ואז פתאום ישראל. איך יכול להיות שאנחנו, הישראלים, שאוהבים לקטר, אוהבים להתלונן, אוהבים להגיד כמה רע פה - בעצם עם די מאושר?

יוקר מחיה, מתיחות ביטחונית, שסע פוליטי, ועדיין, בכל שנה הישראלים מצהירים שטוב להם לחיות כאן. אז איך השארנו למדינות כמו גרמניה וקנדה אבק בתחום שמחת החיים? יצאנו לברר.

פרק 1: מה סוד האושר של הישראלים?

בראש טבלת האושר בישראל ניצבת בית שמש – עיר מתחרדת שרבים מתושביה נמצאים במעמד סוציו-אקונומי נמוך יחסית. ואולי זו הסיבה שדווקא שם תושבים מצאו את האושר ברוחניות ובאמונה. בתל אביב צעירים רבים מרגישים שהם חיים במרדף אחרי עצמם, ולא מצליחים להשתכנע שהחיים יפים. זאת בעוד שוותיקי העיר כבר מזמן חוגגים את החופש בים. 

פרק 2: בבית שמש טוענים שגילו את סוד האושר

לרובנו קשה לדמיין איך החיים תחת הסכסוך מול עזה בעוטף, עם האזעקות, הבלונים, סבבי הלחימה והרקטות - יכולים להיראות רגועים ומאושרים יותר מאלה שבהולנד. אבל עבור שתי משפחות שפגשנו מהעוטף - זוהי בדיוק הבחירה שנעשתה.

בפרק השלישי של הסדרה לקחנו את הקשר של היהודים לישראל עד לקצה - מצד אחד חיים באחת המדינות העשירות והשלוות בעולם, ומצד שני חיים במוקד סכסוך. מסתבר שיש מי שעבורם החיים בישראל הם המתכון הטוב ביותר לשקט נפשי ולאושר.

פרק 3: האם ישראל היא המקום הטוב ביותר ליהודים?

מדד חשוב שבודקים בדירוג האושר הוא עד כמה אתה מרגיש שלחייך יש תכלית. ישראל הוא מדינה צעירה עם המצאות, וחברות הסטראט-אפ שממקמות אותנו גבוה, אבל מסתבר שהסיפור הוא מעבר להישגיות - תחושות הנתינה והשליחות הן שנותנות את הסיפוק המשמעותי. 

בפרק הרביעי של הסדרה פגשנו את היזם שהרוויח מיליארדים, ובכל זאת ממשיך לעבוד שישה ימים בשבוע, ואת ההייטקיסט שוויתר על חיי נוחות לטובת קהילה ירוקה בטירת כרמל.

פרק 4: היזם שהרוויח מיליארדים - וממשיך לעבוד שישה ימים בשבוע

המסע אחרי האושר | אלון שרביט

אני אלון שרביט, כתב מגזין בכאן חדשות, ובדרך כלל אני די מבסוט. התעלומה היא תעלומה לכולנו, לכל מי שחוקר אושר. גורמים רבים נחקרים כתורמים לאושר – התוצר הלאומי הגולמי, תוחלת החיים שלנו, רמת הנדיבות ותחושת החופש שלנו.

כששאלנו אנשים ברחוב מי העיר הכי מאושרת בישראל, אף אחד לא קלע. היו כאלה שדיברו על אזור המרכז, תל אביב, המחוכמים יותר דיברו על שדרות ונתיבות – אבל בירת האושר של ישראל נמצאת בבית שמש, ועם השאלה הזאת יצאנו לשם.

במרכז המסחרי בבית שמש אנשים היו מופתעים מאוד מהמידע, ואז אחד מהם אמר לנו "לכו לבית שמש השנייה, החרדית". שם טענו שלאדם דחף אדיר לעונג, והוא מתרגם את זה בטעות לדברים גשמיים. אבל ברגע שהנשמה מקבלת את המזון הטבעי שלה, אז החיפוש, כל הדחף של החיפוש, נמצא בתוך העולם הרוחני שבו אנחנו נמצאים.

אחד הרגעים שהכי הפתיעו אותי היה כשהגענו לבחורה שגרה בשדרות, יומיים אחרי שטיל הרס לה את כל הדירה. נכנסנו איתה לדירה, ושאלתי אותה תוך כדי שהיא אוספת פריטים אחרונים – האם היא עדיין נמצאת באותו מצב של האושר שהיה לה לפני? היא פתחה את הדלת והראתה לי את כמות התרומות שהיא קיבלה, כשבעצם חצי מהן היא לא צריכה.

את הדברים היא מעבירה הלאה, ככה מבינים שהקהילה, המשפחה, כשהיא חובקת אותך כל כך חזק, אתה לא יכול לשער לעצמך חיים במקום אחר - אנחנו קוראים לזה אגב "אפקט הכרית". מה זה אומר? שאם אתה תיפול יש כרית שתתפוס אותך ולא תתרסק, וזה דבר שהוא מאוד מהותי בחברה הישראלית, ובמשפחה הישראלית.

רוב האנשים ששאלו אותם מה יגרום לך לאושר ענו: "או שאזכה בלוטו או שאתעשר". אז יצאנו עם הידיעה הזאת לבדוק אצל אנשים שיש להם כסף אם זה נכון. הגענו לאדם שיש לו פנטהאוז בתל אביב, קומה 25, השאלה הראשונה ששאלתי אותו היא "אם הדירה הזאת שלי מחר בבוקר, אני אהיה מאושר?" יצאנו גם לפגוש מישהי שחיה במדבר, וכששאלתי אותה למה היא החליטה לצאת החוצה, היא ענתה שאין השוואות, זה היא מול הטבע, ומה שיש לה זה מה שיגרום לה לאושר.