הדרכון של בלבן

חידשה את הדרכון הבריטי וגילתה שנולדה ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים"

איילת בלבן מגני טל נולדה בירושלים, ומחזיקה בדרכון הבריטי מלידה. בעוד שבדרכונה הקודם מקום לידתה היה "ירושלים", בדרכון החדש שהוציאה הופתעה לגלות שנולדה בשטחים
קלמן ליברמן
16 ביוני 2021
08:16

לאיילת בלבן חיכתה הפתעה עם חידוש הדרכון הבריטי שלה: הדרכון החדש שהגיע אליה זיהה אותה כמי שנולדה ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים", אף על פי שנולדה בירושלים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון בכאן רשת ב תהתה בלבן "איך אני מסתובבת עם דרכון כזה? זה הדרכון הפרטי שלי".

האזינו לריאיון עם בלבן מכאן רשת ב

מדובר כנראה במדיניות חדשה, שכן בדרכון הישן שלה נכתב שנולדה בירושלים. אפילו בדרכון שהוציא אחיה של בלבן, לפני שנתיים בלבד - עוד נכתב שנולד בירושלים. "חשבתי שאולי הם התבלבלו, כי אני גרה במושב של מפוני גוש קטיף", אולם כאמור לא מדובר בסעיף מקום המגורים אלא במקום לידה. 

בלבן שלחה מייל לשגרירת ישראל בבריטניה ציפי חוטובלי, היא ניסתה לברר עם עוד מחזיקי דרכון בריטי, ושאלה את ארגון נפש בנפש, שגם שם נתקלו במצב זה בפעם הראשונה. צוות התוכנית פנה למשרד החוץ ושם מסרו שבודקים את זה. התבצעה פנייה גם לשגרירות בריטניה בישראל - שם עדיין לא הגיבו. 

משגרירות ישראל בבריטניה נמסר: "קיבלנו את הפנייה וזו הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים במקרה כזה. מיד פנינו לרשויות הבריטיות על מנת לבדוק את הנושא. לאחר בדיקה התברר שמדובר בטעות של פקיד הרישום ויונפק לה דרכון חדש. עמדת מדינת ישראל בנושא ירושלים ברורה. ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל וחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

סייעה בהכנת הכתבה: יהודית דמארי-אגסי