פסגת ז'נבה - פוטין וביידן, אמש
צילום: אי-פי

יאללה, הודנה

רוסיה וארה"ב חלוקות בנושאים רבים וימשיכו להתחרות זו בזו בזירות מגוונת בעולם • אך לפחות ביידן ופוטין הגדירו את כללי המשחק והפחיתו את הסיכוי להתנגשות צבאית
הזווית
17 ביוני 2021
07:19

ברקע הידרדרות היחסים בין רוסיה לארצות הברית הנשיאים ג'ו ביידן ולדימיר פוטין נפגשו אתמול (רביעי) בז'נבה שבשווייץ, ולמרות ההצהרות החיוביות שהשמיעו האווירה המתוחה בין מי שגידפו זה את זה בעבר הלא רחוק בהחלט הורגשה.

המשפט המרכזי של פוטין אחרי הפסגה היה: "אין לי שום אשליות בקשר לארצות הברית". ביידן לא נשאר חייב ואמר אחרי הפגישה כי "הדבר האחרון שפוטין רוצה זה מלחמה קרה עם ארצות הברית. הוא עדיין חושש שאנחנו מנסים להפיל אותו".

הפגישה הסתיימה בתום ארבע שעות, ונראה שהצהרת דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הבוקר לעיתונאים שאין צפי לפריצות דרך בנושאים מהותיים ביחסים בין המדינות התממשה. שתי המעצמות חלוקות בנושאים רבים וימשיכו להתחרות זו בזו בזירות מגוונת בעולם, אך לפחות ביידן ופוטין הגדירו את כללי המשחק והפחיתו את הסיכוי להתנגשות צבאית.

פרשת המעורבות הרוסית בבחירות

ביידן הבהיר שימנע אפשרות שהדבר יקרה שוב, והוסיף: "אמרתי לפוטין שיהיו לכך השלכות. האמינות שלו ברחבי העולם צונחת. איך זה היה נראה אם אנחנו היינו מתערבים בבחירות של מדינות אחרות? ככה לא מתנהגת מדינה שרוצה להיחשב אחת ממעצמות העולם". נשיא ארצות הברית התייחס גם למאסרו של מתנגדו של פוטין אלכסיי נבלני, ושלח איום מרומז לרוסיה בנוגע לאפשרות הוא ימות בכלא. "יהיו לכך השלכות הרסניות".

סולחה? פוטין מצא את ההסברים של ביידן מספקים

במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה, פוטין התייחס להתבטאות של ביידן מחודש מארס, אז כינה אותו "רוצח", וטען שהוא ישלם מחיר על התערבות רוסיה בבחירות. את הדברים אמר ביידן בריאיון ברשת ABC, על רקע דוח המודיעין האמריקני שקובע רשמית שאיראן ורוסיה התערבו בבחירות האחרונות לנשיאות בארצות הברית בשנת 2020.

"אנשים נרצחים ברחובות אמריקה, אתה יכול לקבל כדור בראש. מי הרוצח עכשיו?", אמר פוטין. בהמשך הוא מתח ביקורת על התנהלות ארצות הברית בכל בנוגע לזכויות אדם ואמר: "בבתי הכלא האמריקניים יש עינויים יום יומיים, אין הגנה על זכויות".

השגרירים המגורשים ישובו לעבודתם

בתום הגישה שהתחילה באופטימיות זהירה, כאשר הנשיא האמריקני שהוא מעוניין ביחסים ללא הפתעות עם מוסקווה ובשיתוף פעולה היכן שיש לשתי המעצמות אינטרסים משותפים, בסיומה שני המנהיגים סיכמו על החזרת השגרירים לעבודתם. זאת אחרי שבחודש אפריל האחרון וושינגטון הכריזה על גירוש דיפלומטים רוסים בתגובה להתערבות של מוסקווה בבחירות לנשיאות. בתגובה רוסיה גירשה דיפלומטים אמריקנים בחזרה לוושינגטון.

סוף טוב  - הכול טוב?

במסיבת העיתונאים שביידן קיים בסיום הפגישה, הוא התבלבל וכמעט קרא לנשיא פוטין טראמפ, מעניין אם מדובר במעידת לשון או שמא התת מודע שלו חשף את רגשותיו האמיתיים כלפי הנשיא הרוסי. אולי כדי לחפות על כך, ביידן אמר בהמשך כי "הנשיא פוטין ואני חולקים אחריות משותפת לקיום יחסים צפויים ויציבים בין אומות גדולות. היה לי חשוב להסביר לו למה אני אומר את מה שאני אומר, ועושה את מה שאני אומר".

פוטין נשא הצהרה לתקשורת בתום מפגש הפסגה גם הוא ונשאל אם קיבל הזמנה מביידן להגיע לבית הלבן. הוא השיב שלא קיבל הזמנה שכזו, והוסיף שצריכים להתקיים התנאים המתאימים בטרם תתקיים פגישה. מפוטין ציין שביידן היה זה שהציע את קיום הפגישה המשותפת.

כשנשאל על האווירה בשיחות, השיב פוטין שהייתה אווירה קונסטרוקטיבית. פוטין הוסיף שלרוסיה ולארצות הברית יש אחריות ליציבות האסטרטגית בעולם, מעצם היותן שתי המעצמות עם ארסנל הנשק הגרעיני הגדול בעולם.