המלונות בים המלח
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

ירדן החליטה לזנוח סופית את "תעלת הימים" עם ישראל

גורמים בממלכה אמרו לכאן חדשות כי הירדנים יתמקדו בפרויקט "המוביל הלאומי" כדי להתמודד עם מצוקת המים • לטענתם בצד הישראלי לא היה רצון אמיתי לקידום הפרויקט
רועי קייס
17 ביוני 2021
08:12

ירדן החליטה סופית לזנוח את פרויקט "תעלת הימים" בינה לבין ישראל והרשות הפלסטינית, כך אישרו היום (חמישי) גורמים בממלכה לכאן חדשות. בממלכה יתמקדו בקידום פרויקט "המוביל הלאומי", שאינו כולל מעורבות של אף צד, בניסיון להתמודד עם מצוקת המים הקשה בממלכה.

לדברי הגורמים, בצד הישראלי לא היה רצון אמיתי ליישם את "תעלת הימים" שנתקלה בסחבת. הם הוסיפו כי קץ הפרויקט הוא הפסד אסטרטגי גם בעבור ישראל ולא מהווה בשורה מעודדת למהלכים עתידיים. לפני כמה ימים שר המים הירדני, מוחמד א-נג'אר, אמר שלאור חוסר ההסכמה בין הצדדים, פרויקט "תעלת הימים" הפך לנחלת העבר.

במשך שנים "תעלת הימים" הייתה פרויקט הדגל ביחסים הכלכליים בין ישראל לירדן. במסגרתו דובר על הקמת תעלה בין הים האדום לים המלח – בניסיון להביא להחייאת ים המלח, וחילופי מים מותפלים בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. אחרי החתימה החגיגית בוושינטון לפני שמונה שנים הוא נתקל בקשיים טכניים, חילוקי דעות בעניין העלויות כשברקע משברים מדיניים בין המדינות.

פרויקט "המוביל הלאומי" שירדן מנסה כרגע לקדם יכלול שאיבת מים מהים האדום והתפלתם במתקן בעקבה. הוא אמור לאפשר לה לקבל 300-200 מיליון מטר מעוקבים של מים בשנה. ייקח עוד זמן עד שהמיזם החדש בתחום המים יקרום עור וגידים. יש בו עניין מצד מדינות תורמות, אך למרות זאת הממלכה  תיאלץ בזמן הקרוב להמשיך להסתמך על המים שהיא קונה מישראל מדי שנה, בערך 50 מיליון מטר מעוקב במסגרת הסכם השלום.