בנט ונתניהו
צילום: פלאש 90

ח"כ קיש על איחוד משפחות: החוק טוב, מאמין שנמצא דרך לעזור לקואליציה

גנץ פנה לנתניהו: תמוך בחוק האוסר איחוד משפחות. הליכוד הגיב: צא מהממשלה • ח"כ מוסי רז ממרצ מתנגד לחוק, אך אומר: אנחנו קואליציה, נקבל החלטות שיביאו את רצונם של כל הצדדים • שקד בשיחה סגורה: "נראה אותם מעזים להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל" | במוקד הסערה: מה בדיוק אומר חוק האזרחות?
זאב קם, מיכאל שמש וגילי כהן
17 ביוני 2021
08:51
עודכן ב 18:16

המחלוקת על חוק האזרחות: ח"כ יואב קיש מהליכוד התראיין היום (חמישי) לכאן רשת ב ואמר שהחוק שמקדמת השרה שקד הוא טוב, ושהוא מאמין שבליכוד ימצאו דרך להעביר אותו. יחד עם זאת, קיש ציין בשיחה עם זאב קם וקרן אוזן שקיימים שיקולים פוליטיים - "אנחנו רוצים להפיל את הממשלה".

האזינו לריאיון עם ח"כ יואב קיש

"החוק טוב ושומר על צביון המדינה, וצריך לעגן אותו בחוק קבוע ולא בהוראת שעה", אמר קיש. "אחת העמדות שנאמרה – אנחנו צריכים להתנהג כמו אופוזיציה. אולי נתמוך אם יעשו את זה קבוע ולא הוראת שעה. אני אמרתי שאם הם יקדמו את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון – אני מוכן שהוא יעמוד בהבטחה אחת שלו, אם יעשה את זה ניתן לו גיבוי ונוכל לעזור להם במקרה הזה".

בנט ושקד נדרשים לעזרתם של חברי האופוזיציה בהעברת החוק, בשל ההתנגדות לו בסיעת רע"ם ובקרב חלק מחברי מרצ. ח"כ מוסי רז ממרצ אמר הערב לאוזן וקם: "זה חוק מפלה והוא צריך לעבור מהעולם, אבל אנחנו קואליציה, נקבל החלטות שיביאו את רצונם של כל הצדדים".

גנץ פנה לנתניהו: סייע בהעברת החוק

שר הביטחון בני גנץ פנה היום ליו"ר הליכוד בנימין נתניהו והפציר בו לפעול כדי להעביר בכנסת את החוק האוסר איחוד משפחות. "יש לשים את הביטחון מעל לכל שיקול פוליטי", כתב גנץ בהודעתו. בליכוד הגיבו לגנץ: "מי שביטחון ישראל חשוב לו לא מקים ממשלה עם רע"ם". 

גנץ הנחה את יו"ר סיעת כחול לבן איתן גינזבורג לפעול מול יו"ר הקואליציה עידית סילמן "לגיוס מלא של כלל המרכיבים הציוניים בכדי לוודא שישנו רוב לחוק איחוד המשפחות". גנץ אמר היום, כי "מדובר בחוק הכרחי לשמירה על ביטחון המדינה ואופיה היהודי והדמוקרטי, וכי יש לשים את השיקול הביטחוני מעל לכל שיקול פוליטי״.

בתוך כך, בכירים בקואליציה אמרו היום שישמחו מאוד אם הליכוד יעז להצביע נגד הארכת חוק האזרחות, האוסר על איחוד משפחות. זאת מכיוון שהדבר יפגע בכל ניסיון עתידי של הליכוד להביך את הממשלה החדשה עם יוזמות מימין, לאחר שהם בעצמם טירפדו חוק ימני מובהק. שרת הפנים איילת שקד אמרה בשיחה סגורה:  "נראה אם הליכוד מעז להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל במסגרת איחוד משפחות". חבר הכנסת מוסי רז  ממרצ מתכוון להצביע נגד החוק. גם חברי כנסת נוספים במפלגה מתלבטים. 


החוק צפוי לעלות להצבעה בכנסת בשבוע הבא, אך הקואלציה עדיין מתקשה לוודא שהארכתו אכן תאושר. בליכוד מוכנים להצביע יחד עם הקואליציה רק בתנאי שיקבלו בתמורה תמיכה ביוזמה אחרת שהם מעוניינים לקדם. יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר הציע אתמול תמיכה בהארכת החוק בתמורה לתמיכת הקואליציה בחוק ההתיישבות הצעירה. מהצד השני, גם ברע"ם לא מוכנים להצביע בעד.

בכירים בקואליציה שלחו מסר למפלגתו של מנסור עבאס לפיו ההתנגדות האישית שלהם להצביע בעד החוק היא דבר נסבל, אך התנגדותם לאישור החוק גם באמצעות קולות של מפלגות אחרות - לא תאפשר את המשך קיום הקואליציה. הבכירים טוענים: לא נקבל איום מצד רע"ם במשבר פוליטי אם החוק יעבור. ברע"ם קלטו את המסר. 

במוקד הסערה: מהו חוק האזרחות, ואיך זה קשור לאיחוד משפחות?

חוק האזרחות קיים כבר שנים, ומוארך כהוראה שעה (כלומר: אינו חוק קבוע) כל שנה מחדש מאז ימי האינתיפאדה השנייה. לפי החוק, אזרח זר שמתחתן עם ישראלי יכול לעבור הליך לקבלת אזרחות. אך ישנו חריג לחוק – אם אזרח ישראלי (ערבי בדרך כלל) מתחתן עם פלסטיני, לא ניתן להעבירו הליך אזרחות ולא מתאפשר איחוד משפחות בארץ מטעמים ביטחוניים. 

היו בעבר מקרים שבן/ת זוג פלסטיני/ת שקיבלו אזרחות בעקבות נישואים ביצעו פיגועים או סייעו בהוצאת פיגועי טרור, ולכן הוחלט לחוקק את החוק. שיקול נוסף שעומד מאחורי ההחלטה הוא דמוגרפי-לאומי: במטרה לצמצם את גדילת הציבור המוסלמי בישראל, שיש הרואים בו איום על זהותה היהודית של המדינה. החוק הוא בגדר הוראת שעה ולא חוק קבוע כדי שבג"ץ לא יפסול אותו. 

אמש פורסם בחדשות הערב שבקואליציה צפויים להציע לרע"ם רפורמה בחוק שאוסר על איחוד משפחות, כדי שיימנעו בהצבעה על הארכתו. אחד מהרעיונות שנשקלים הוא לא להחיל את החוק על חלק מהפלסטינים שנזקקים לטיפול רפואי.