-

פציעת בן ה-12 ביפו: כתבי אישום הוגשו נגד שלושה מעורבים בפרשה

אחמד דאוד, והאחים ריזק וראאד ג'רבוע מואשמים ב-12 סעיפים של מעשה טרור וניסיון רצח • הנאשמים השליכו בקבוקי תבערה לעבר בתים שהם חשבו ששייכים ליהודים - ופצעו קשות את מוחמד אלעג'ו • אחיו של חשוד נוסף הפליל את השלושה וסיפר שהם התוודו בפניו שביצעו את המעשים
איתי שיקמן
17 ביוני 2021
12:01

פציעת בן ה-12 מבקבוק תבערה ביפו: בבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשו היום (חמישי) כתבי אישום נגד שלושה מעורבים בפרשה. אחמד דאוד, והאחים ריזק וראאד ג'רבוע מואשמים ב-12 סעיפים של מעשה טרור וניסיון רצח. 

על פי כתב האישום, השלושה החליטו "להביא למותם של יהודים באשר הם יהודים, מתוך מניע לאומני ושנאה וכדי לעורר פחד". זאת ברקע העימותים האלימים בערים המעורבות בישראל. בערב האירוע, ריזק וראאד ג'רבוע הכינו בנוכחותו של דאוד בקבוקי תבערה בביתו של ריזק. לאחר מכן, ריזק ג'רבוע ודאוד השליכו את הבקבוקים לעבר שתי דירות מגורים סמוכות. דאוד עובד בעסק המשפחתי - מסעדת הזקן והים בנמל יפו. 

השניים השליכו תחילה בקבוק תבערה לעבר חלון של דירה בקומה הראשונה בבניין ברחוב קדם, בה שהו שתי נשים. בקבוק תבערה נוסף הושלך לעבר מרפסת פתוחה שהייתה ריקה מאדם. אש התלקחה במקום וקירות חיצוניים בדירות אלה נשרפו וניזוקו.

משם הם פנו לעבר רחוב אבן סינא ביפו, והמשיכו במעשי ההצתה בכוונה לרצוח יהודים. השניים השליכו בקבוק תבערה לעבר מבואת כניסה לבית, בו שהו באותה עת שני בני אדם. כתוצאה מהשלכת בקבוק התבערה התלקחה אש במקום ורצפת הכניסה לבית נשרפה וניזוקה. בהמשך, הם השליכו בקבוק תבערה מבעד לחלון לתוך דירת מגורים, בה שהו באותה עת שבעה מבני משפחת ג'נטאזי. 

הנאשמים פצעו קשות את מוחמד ג'נטאזי בן ה-12 וגרמו לו לכוויות בדרגה 2-1 ב-18% משטחי גופו – בפנים, בקרקפת, בחזה, בצוואר וביד שמאל. נוסף לכך, הוא סובל מפוסט טראומה. אחותו הקטנה נכוותה ביד שמאל בדרגה 1, ונזק כבד נגרם לדירה. בידי התביעה יש ראיות די.אן.איי של אחד הנאשמים. מכתב האישום עולה שאחיו של חשוד נוסף הפליל את השלושה וסיפר שהם התוודו בפניו שביצעו את המעשים. 

הבקבוקים הושלכו לעבר מבנים שהנאשמים חשבו ששייכים ליהודים, והפגיעה בבית משפחת ג'נטאזי נגרמה בשל טעות בזיהוי. לאחמד דאוד וריזק ג'רבוע יוחסו עבירות של מעשה טרור של ניסיון לרצח ומעשה טרור של הצתה. לריזק ג'רבוע יוסחה גם עבירה של הפרת חובה חוקית, לאחר שבעת המעשים הפר את תנאי מעצר הבית שהוטלו עליו.

לראאד ג'רבוע יוחסו עבירות של סיוע למעשה טרור של ניסיון לרצח, סיוע למעשה טרור של הצתה. עוד הוא מואשם בשיבוש הליכי משפט כשלאחר המעשה הוא יצר קשר עם אשת אחיו, כדי לפגום בחקירה. עוד יוחסו לראאד ג'רבוע עבירות של החזקת נשק, לאחר שב-29 במאי נתפסו בביתו שני אקדחים חצי אוטומטיים ותת מקלע מאולתר.