יריב לוין, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מהכנסת לסיעה: יריב לוין נבחר פה אחד ליו"ר סיעת הליכוד

הפוליטיקאי המקורב לנתניהו נבחרו בתמיכתו לתפקיד יו"ר הסיעה ומרכז האופוזיציה. לוין התמודד ללא מתחרים, אחרי שהיו"ר היוצא מיקי זוהר פרש מהתמודדות • יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: נעשה הכול כדי להפיל את הממשלה
איתי שיקמן ויערה שפירא
17 ביוני 2021
15:38
עודכן ב 15:41

ח"כ יריב לוין נבחר היום (חמישי) ליו"ר סיעת הליכוד בכנסת ולמרכז האופוזיציה, בתמיכתו של יו"ר המפלגה בנימין נתניהו וללא מתנגדים. ההצבעה נערכה בכינוס הסיעה במצודת זאב בתל אביב. לפני ההצבעה הודיע יו"ר הסיעה היוצא ח"כ מיקי זוהר שמתוך "כבוד והערכה" ליריב לוין הוא לא יתמודד מולו, וקרא לחבריו לתמוך בלוין. אחרי ההצבעה אמר לוין: "נעבוד על חלוקת התפקידים בשיתוף פעולה עם השותפים שלנו לאופוזיציה.


ח"כ עודה: ננסה להפיל את ממשלת בנט-לפיד

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר לכאן רשת ב שסיעתו תפעל להפיל את ממשלת בנט־לפיד. "לא לילד הזה פיללנו", אמר עודה לאימאן קאסם־סלימאן בתוכנית "מרחאבית". הוא ציין כי ראש הממשלה בנט מזוהה עם הפוליטיקה של הימין ושל קודמו בתפקיד נתניהו, וכך גם השרים גדעון סער ואביגדור ליברמן. עם זה, עודה סבור כי הרשימה המשותפת נהגה בפרגמטיות כשהמליצה לנשיא המדינה להעניק את המנדט להרכבת הממשלה על יאיר לפיד ולפניו על בני גנץ.

האזינו לריאיון עם ח"כ איימן עודה

הקבינט של בנט יתכנס לראשונה ביום ראשון

הקבינט המדיני־ביטחוני יתכנס לישיבתו הראשונה ביום ראשון הקרוב, לאחר ישיבת־הממשלה, כך הודיעה לשכת ראש הממשלה בנט. קודם לכן נמסר כי הממשלה תדון בישיבתה בהצעתו של שר הביטחון גנץ להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון.

בנט שוחח היום עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שבירכה אותו על היבחרו לתפקיד. ראש הממשלה הודה לקנצלרית ולפי הודעת משרדו, "הציג את הרוח החדשה בישראל ואת ההזדמנויות לחיזוק הקשרים בין המדינות". בנט הזמין את הקנצלרית מרקל לביקור בישראל.

מחלוקת על חוק האזרחות

בכירים בקואליציה אמרו היום שישמחו מאוד אם הליכוד יעז להצביע נגד הארכת חוק האזרחות, האוסר על איחוד משפחות של פלסטינים עם קרוביהם בישראל. זאת מכיוון שהדבר יפגע בכל ניסיון עתידי של הליכוד להביך את הממשלה החדשה עם יוזמות מימין, לאחר שהם בעצמם טירפדו חוק ימני מובהק. שרת הפנים איילת שקד אמרה בשיחה סגורה:  "נראה אם הליכוד מעז להצביע נגד חוק שמונע כניסת פלסטינים לישראל במסגרת איחוד משפחות". חבר הכנסת מוסי רז  ממרצ מתכוון להצביע נגד החוק. גם חברי כנסת נוספים במפלגה מתלבטים. 

החוק צפוי לעלות להצבעה בכנסת בשבוע הבא, אך הקואלציה עדיין מתקשה לוודא שהארכתו אכן תאושר. בליכוד מוכנים להצביע יחד עם הקואליציה רק בתנאי שיקבלו בתמורה תמיכה ביוזמה אחרת שהם מעוניינים לקדם. יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר הציע אתמול תמיכה בהארכת החוק בתמורה לתמיכת הקואליציה בחוק ההתיישבות הצעירה. מהצד השני, גם ברע"ם לא מוכנים להצביע בעד.

בכירים בקואליציה שלחו מסר למפלגתו של מנסור עבאס לפיו ההתנגדות האישית שלהם להצביע בעד החוק היא דבר נסבל, אך התנגדותם לאישור החוק גם באמצעות קולות של מפלגות אחרות - לא תאפשר את המשך קיום הקואליציה. הבכירים טוענים: לא נקבל איום מצד רע"ם במשבר פוליטי אם החוק יעבור. ברע"ם קלטו את המסר.