יוסף אל באז, ומהומות בלוד בחודש מאי
צילום: יוסי אלוני, פלאש90

חשש מהסלמה בלוד: המשטרה נערכת לעימותים אם יוארך מעצר האימאם - ושוקלת לתגבר כוחות

בחקירתו אמר אלבאז: "עומד מאחורי כל מילה שהעליתי, זו לא הסתה". איש הדת, נעצר בעקבות סרטון המציג אלימות קשה נגד שוטרים. הוא פרסם את הסרטון וכתב - "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק". בית המשפט החליט שישוחרר מחר למעצר בית של שבוע, כפוף לערעור
משה שטיינמץ והדס גרינברג
17 ביוני 2021
15:57
עודכן ב 20:20

המשטרה נערכת לעימותים בלוד אם יוארך מעצר האימאם יוסף אל באז ושוקלת לתגבר כוחות. כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. חשש מהסלמה בלוד. האימאם אמר בחקירתו: "זה הפייסבוק שלי, אני עומד מאחורי כל מילה שהעליתי, זו לא הסתה". היום החליט בית המשפט לשחרר אותו למעצר בן שבוע אצל אחותו בתל שבע, אך השיחרור מעוכב עד מחר - כדי לאפשר למשטרה לערער על ההחלטה. 

אל באז נעצר הלילה ונחקר בחשד להסתה בגין סרטון הלקוח מסרט אימה בו מוצגת אלימות קשה נגד שוטר, שלצידו כתב אל באז "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק". המשטרה דרשה להאריך את מעצרו. 

השופט שדן בבקשת המשטרה להאריך את המעצר, אמר בדיון כי "חופש הביטוי אין משמעותו אפשרות לפגיעה והפצה של תכנים אלימים ופוגעניים". הוא סיפר כי מחומרי החקירה שהוצגו לפניו, "אין מדובר בדברי ביקורת לגיטימים, אלא דברי הסתה והפיכתן לכלי להפצת השנאה והרוע דווקא בימים אלה לאחר שידענו גלי שנאה".

"מחובתו של בית המשפט לעקור את האלימות מהשורש. יחד עם זאת, פעולות החקירה אינן ברות שיבוש וניתן לבצען כאשר החשוד שוהה בתנאים מגבילים", אמר השופט, ודן את האימאם יוסף אל באז למעצר בית בבית אחותו בתל שבע למשך שבוע. מעצר האימאם בוצע לאחר שהמשטרה קיבלה אישור מלשכת היועץ המשפטי לממשלה, שכן מדובר בעבירה לכאורה של הסתה והחקירה דורשת את אישורו.