קן העופות בו שולב העקב העיטי
צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים

לראשונה בישראל: גוזל דורס "הושתל" בקן, ואומץ על ידי דייריו

גוזל של עוף מסוג עקב עיטי נמצא כשהוא חולה ובודד וטופל ב"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים ובבית החולים של הספארי. במקום לגדל אותו בשבייה, מצאו פקחי הרשות קן של עופות מאותו המין ו"שתלו" את הגוזל בקן. העוף אומץ בהצלחה ואתמול פרש כנף לראשונה יחד עם אחיו המאמצים
גיא קוטב
17 ביוני 2021
17:23

גוזל של עוף דורס שנמצא נטוש וחולה שוקם, "נשתל" בקן משפחתי ואומץ בהצלחה על ידי זוג עופות בוגרים. הגוזל, מסוג עקב עיטי, אותר על ידי עמית אלמוג, מתנדב ב"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים. הוא העביר את הגוזל לטיפול בבית החולים לחיות בר בספארי.

פקחי רשות הטבע והגנים עזרא חדד וליעד כהן, איתרו קינון פעיל מתאים של עקבים באזור שפלת יהודה, עם שלושה גוזלים בני מספר שבועות, בדומה לגוזל שנמצא נטוש. לאחר מעקב השניים טיפסו אל הקן כשההורים המקננים לא בקרבתו, והניחו את הגוזל בתך הקן עצמו בצמוד לשלושת אחיו החדשים. הפקחים טיבעו את הגוזל למעקב עתידי.

צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים

לדברי עזרא חדד, פקח רשות הטבע והגנים שהוביל את הפעילות יחד עם ליעד כהן הפקח האזורי "לולא מאמץ זה הגוזל כנראה היה מבלה את שארית חייו בשבייה. זהו רווח אדיר לטבע. מאז שילובו בקן עקבו אחר הקינון ואמש (רביעי) פרח הגוזל בהצלחה מהקן יחד עם אחיו".

העקב העיטי הוא עוף דורס בינוני שממוצע מוטת כנפיו כמטר וחצי. הוא העקב הגדול ביותר בין העקבים המצויים בישראל. הוא יציב בארץ, נפוץ באזורים רבים, וניזון מזוחלים, יונקים וחרקים. מקנן בתקופת האביב, בעיקר על מצוקים, כאשר באזור המרכז, בהיעדר מצוקים, מקנן בעיקר על עצים. בין האיומים הבולטים על מין זה התחשמלות מכבלי חשמל, הפרעה לקינונים על ידי אנשים ושריפות שפוגעים באזורי הקינון ובתי הגידול.

צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים