הרמטכ"ל כוכבי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

איראן ומסקנות מודיעיניות מעזה: הרמטכ"ל כוכבי יוצא לביקור ראשון בארה"ב

עוד במרכז הפגישות שיקיים עם בכירים במשרד ההגנה ובצבא האמריקני - איום הגרעין האיראני, מאמצי ההתעצמות של חיזבאללה ושיחות המשך לנסיעה של שר הביטחון גנץ על חימושים שישראל מצפה מארה"ב להשלים לה אחרי "שומר החומות" • הביקור תוכנן לאפריל ונדחה בשל המבצע
איתי בלומנטל ורועי שרון
17 ביוני 2021
20:09

כפי שפורסם בכאן חדשות - אחרי הדחייה בגלל מבצע "שומר החומות", הרמטכ"ל אביב כוכבי יוצא לביקור ראשון בארצות הברית - כך הותר היום (חמישי) לפרסום. כוכבי צפוי להגיע לוושינגטון במוצאי שבת, כאורחו של יו"ר המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי. הוא ידון עם מארחיו במשרד ההגנה ובצבא האמריקני - בעיקר באיום האיראני, אבל גם בהמשך לנסיעה של שר הביטחון בני גנץ, שעסקה בחימושים שישראל מצפה מארצות הברית להשלים לה אחרי המבצע.

הביקור תוכנן להתקיים באפריל, אך נדחה בשל הערכת המצב המבצעית ובמבצע. בביקורו יקיים הרמטכ"ל פגישות עבודה עם בכירים במשרד ההגנה ובצבא האמריקני, ביניהם היועץ לביטחון לאומי, מר ג׳ייק סאליבן, מזכיר ההגנה האמריקני, מר לויד אוסטין, הגנרל קנת׳ מקנזי והגנרל ריצ׳ארד קלארק.

עוד במרכז הפגישות ידונו הבכירים במאמצי ההתבססות של איראן במזרח התיכון, מאמצי התעצמות חיזבאללה, השלכות איום הטילים המדויקים ובניין כוח משותף. בנוסף, יציג הרמטכ"ל את המסקנות המודיעיניות של צה"ל במבצע "שומר החומות", בדגש על השינויים שבאו בו לידי ביטוי - יכולות האש, המודיעין המדויק, הקישוריות הדיגיטלית ורב-הזרועיות.

הביקור מתקיים לאחר קבלת ההחלטה על העברת ישראל לאחריות סנטקום וביקורו של מפקד סנטקום בצה״ל בחודש ינואר, ומהווה חיזוק לשיתוף הפעולה בין הצבאות. לרמטכ"ל תתלווה רעייתו וכן נספח צה"ל בוושינגטון, אלוף יהודה פוקס. יצטרפו לביקור גם ראש אגף אסטרטגיה, אלוף טל קלמן וראש חטיבת המחקר, תת-אלוף עמית סער. ימלא את מקומו של הרמטכ"ל בהעדרו - סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר.

איך להגיב ומתי: הדילמה של מערכת הביטחון

בו בזמן שמשלחת ישראלית נמצאת במצרים, במאמץ להגיע להסדרה עם חמאס כמעט חודש מאז מבצע שומר החומות - מציאות טרור הבלונים לעבר ישראל לא משתנה. זה היום שלישי ברציפות בו פרצו שריפות בשדות עוטף עזה בעקבות שמונה בלוני תבערה שהופרחו מהרצועה.

הדילמה שניצבת בפני מערכת הביטחון היא איך להגיב לטרור הבלונים - ומתי. מצד אחד, קיים רצון במערכת הביטחון לבסס משוואה תקיפה. מצד שני, לא סביר שהתקיפה תתרחש הלילה - ברקע המשלחת הישראלית בקהיר שדנה בנושא ההסדרה ברצועה וניסיון לקדם עסקת שבויים עם חמאס. בישראל קודם צריכים להחליט מה מוכנים לתת, כלומר כמה מחבלים מוכנים לשחרר. עוד סיבה לדחיית התגובה של צה"ל היא אותו ביקור צפוי של הרמטכ"ל לוושינגטון.