אימאם יוסף אל באז

בית המשפט קיבל את ערעור המשטרה – האימאם של לוד יישאר במעצר עד יום שני

גורם במשטרה לאחר הארכת מעצר האימאם: "לא בטוח שתהייה הסלמה בלוד אך אנחנו ערוכים" • המשטרה נערכה כבר אתמול לעימותים בלוד לפני שהוחלט לדחות את שחרורו של יוסף אל-באז למעצר בית. פרקליטו אמר לכאן רשת ב: המשטרה לא מייחסת לו הסתה או תמיכה בטרור
הדס גרינברג ומשה שטיינמץ
18 ביוני 2021
09:34
עודכן ב 11:06

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום (שישי) את ערעור המשטרה, וקבע שהאימאם של המסגד הגדול בעיר יוסף אל-באז יישאר במעצר עד יום שני. גורם במשטרה אמר לכאן חדשות לאחר הארכת המעצר: "מחכים לראות אם תהיה תגובה של תושבים בעיר. לא בטוח שתהייה הסלמה בלוד אך אנחנו ערוכים". המשטרה נערכה כבר אתמול לעימותים בלוד לפני שהוחלט לדחות את שחרורו למעצר בית.

עורך דינו חאלד אזברגה אמר הבוקר לאריה גולן בכאן רשת ב, כי המשטרה יכולה להמשיך את חקירתה כשמרשו נמצא "מחוץ לכותלי הכלא". עו"ד אזברגה ביקש להבהיר כי "אל-באז בכלל לא תומך בחמאס, אני מופתע מהשאלה. המשטרה לא מייחסת לו תמיכה בטרור או הסתה לטרור. הוא דמות דתית אבל השטח מושפע מהרבה גורמים ולא מגורם אחד בלבד, גם המשטרה התייחסה באופן שולי לסרטון, החקירה מתמקדת בעיקר בדברים אחרים".

ועד הוא השמיע ביקורת על המשטרה וגם תקף את ראש העיר לוד: "אנחנו טוענים גם לאכיפה בררנית. אנחנו חושבים שמי שצריך להיות תחת חקירה הוא ראש העיר, המסית הסדרתי נגד האוכלוסייה הערבית בלוד. הוא הגרעין התורני שהביא מליציות לעיר".

אל-באז נעצר אתמול ונחקר בחשד להסתה בגין סרטון הלקוח מסרט אימה שבו מוצגת אלימות קשה נגד שוטר, שלצידו כתב אל באז "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק". בחקירתו אמר: "זה פייסבוק שלי, אני עומד מאחורי כל מילה שהעליתי, זו לא הסתה".

השופט שדן בבקשת המשטרה להאריך את המעצר אתמול, אמר בדיון כי "חופש הביטוי אין משמעותו אפשרות לפגיעה והפצה של תכנים אלימים ופוגעניים". השופט ציין כי מחומרי החקירה שהוצגו לפניו, "אין מדובר בדברי ביקורת לגיטימיים, אלא דברי הסתה והפיכתן לכלי להפצת השנאה והרוע דווקא בימים אלה לאחר שידענו גלי שנאה. מחובתו של בית המשפט לעקור את האלימות מהשורש. יחד עם זאת, פעולות החקירה אינן ברות שיבוש וניתן לבצען כאשר החשוד שוהה בתנאים מגבילים".

תגיות:
לוד
,
מעצר