מצבת הקצין שמת בכלא

אביו של קצין אמ"ן שמת בכלא: "הילד שלנו נרצח"

עשרות הגיעו לאזכרתו - "ניסינו להרכיב את הפאזל של מה קרה לך, הילד המוכשר נדרס ע"י המערכת הצבאית"
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
18 ביוני 2021
11:10
עודכן ב 12:40

מות הקצין בכלא: עשרות בני משפחה הגיעו היום (שישי) לאזכרתו של קצין המודיעין שהואשם בעבירות ביטחוניות חמורות ומת בכלא בחודש מאי. אביו ספד לו מעל קברו ואמר: "ניסינו להרכיב את הפאזל של מה קרה לך - החייל המוכשר והשאפתן שמצא את עצמו נדרס ללא רחמים על ידי מערכת צבאית. הילד שלנו נרצח, ומידי פעם רוצחים גם את שמו הטוב עם הדלפות מגמתיות כשדבר לא הוכח במשפט". מפקד היחידה שלו בדרגת תא"ל וקצינת הנפגעים של היחידה שלו הגיעו לאזכרה. 

"התלבטתי מה כבר אפשר לומר ליד מצבה של בן", המשיך האב. "החלטתי שאשתף אתכם בתחושות שלנו, תחושות של כאב, כעס ואכזבה. כאב על ההחמצה הגדולה, שלנו כמשפחה שאיבדה אותך, של החברה שאיבדה כישרון נדיר ואולי גם של הצבא". 

"כעס על עצמנו שישנו בשקט באמונת שווא ש אתה מוגן בכלא, הכי טוב שאפשר. כעס על כך שלא ידענו לפני מותך שעברת שני אירועי בריאות בבתי הכלא הצבאיים, והמשכנו לישון בשקט. כעס על צבא שקיבל לידיו חייל בריא שהתמסר ליחידה, משעות השחר עד מאוחר בלילה, וכשמסיבה לא מובנת ביצע מעשים לא מוסברים, הוחלט שרק מאסר ארוך יפתור לצבא בעיה כלשהי, או שישבור אותך, או גם וגם".

בתחילת השבוע, לפני תום ה-30 ממועד קבורתו, הוצבה מצבה על קברו בבית העלמין ועליה נכתב בין השאר: "נלקח בטרם עת". על המצבה אין אזכור לשירותו בצה"ל, משום ששוחרר מהשירות בזמן מעצרו וכאשר מת נחשב כאזרח. למרות זאת, בכוונת משפחתו לדרוש ממשרד הביטחון להכיר בו כחלל צה"ל.

בשבוע שעבר נחשף בכאן חדשות שהקצין פעל כדי להרשים את מפקדיו ביחידה הטכנולוגית במכוון, בצורה אקטיבית ובניגוד לנהלים. זאת במטרה לקבל את המשימות האיכותיות ביותר ביחידה. בשלב זה, עדיין לא ניתן לומר כיצד ביצע את מעשיו, אך ידוע שהוא ניסה להסתירם. בצה"ל אומרים שהמעשים שביצע הקצין גרמו לנזק ביטחוני גדול, אך גורמים באגף המודיעין הצליחו למנוע נזק גדול הרבה יותר.