-

כך הצליח מנסור עבאס להלחיץ את מדינות ערב | בשכונה שלנו

ההצטרפות של רע"ם לממשלה עוררה סערה בישראל, אבל הצליחה לעורר הפתעה לא פחות גדולה גם אצל השכנות. המדינות שנאבקות בתנועת האחים המוסלמים לא מבינות איך דווקא כאן התנועה האיסלאמית, שקרובה ברעיונותיה לאחים המוסלמים - הגיעה לממשלה
רועי קייס
18 ביוני 2021
13:45

איך הוא נכנס לחיים שלנו הא?! עד לפני שנה אף אחד לא שמע עליו, אבל בחודשים האחרונים הוא מופיע בכל מהדורת חדשות. רופא השיניים הכי מפורסם במזרח התיכון. הבנתם כבר על מי אנחנו מדברים – יו"ר רע"ם מנסור עבאס.

אנחנו בעידן חדש: מפלגת רע"ם של עבאס היא חלק אינטגרלי מ-ממשלת ישראל. אתם אולי יודעים עד כמה זה היה שנוי במחלוקת אצלנו. לצעד המפתיע הזה יש מחיר מאוד גדול גם בחברה הערבית בישראל ובזירה הפלסטינית. בכל זאת פוליטיקאי ערבי-פלסטיני שאומר "האינטרסים של החברה הערבית-ישראלית תחילה".

אבל הסיפור הזה חורג מגבולות ישראל: מנסור עבאס הפך לשיחת היום בכל העולם הערבי.

למה המהלך של עבאס כל כך מסעיר את העולם הערבי? בשביל זה צריך להבין את הזרמים התת קרקעיים במדינות ערב, ובשביל זה צריך לדבר על האחים המוסלמים ועל מי שמפחד מהם.

האחים המוסלמים היא תנועה דתית סונית שנוסדה במצרים ב-1928 וחותרת למדינת הלכה אסלאמית – שהחוק בה יהיה ה"שריעה", בלי שום השפעה מערבית. הסיסמה שלהם היא "האסלאם הוא הפתרון". חוץ מרשת מסגדים ודעווה, הם  שחקנים פוליטיים שמחפשים את הדרך לשלטון.

היחס לתנועה מפלג את העולם המוסלמי ל-2: מצד אחד טורקיה וקטר שתומכות באחים; ומנגד ניצב המחנה הסוני המתון שכולל את ירדן, מצרים, סעודיה והאמירויות,  שנלחמות באחים עד חורמה. במצרים אפילו הפילו אותם מהשלטון והוציאו אותם מהחוק.

אז במחנה של האחים המוסלמים מטנפים עכשיו על עבאס. האם זה אומר שבמחנה המוסלמי המתון הוא מתקבל בזרועות פתוחות? תחשבו שוב

אז איפה יש אחים מוסלמים בישראל? זהו שאין! מי שהכי מזכירה את האחים המוסלמים היא התנועה האסלאמית, ממנה מגיע הדוקטור מנסור עבאס. התנועה האסלאמית בארץ מחולקת לשתיים: הפלג הצפוני בראשות ראא'ד סלאח, שהוצא מחוץ לחוק ב-2015 בגלל סיוע לחמאס; והפלג הדרומי אליו שייך מנסור עבאס, שנחשב מתון יותר  

באופן לא מפתיע האחים המוסלמים ברחבי העולם לא עפים על ההצטרפות של עבאס לממשלת בנט–לפיד. מבחינתם הוא הפך לשותף בממשלת הכיבוש הציוני. ולכן הם מיהרו להבהיר: מנסור עבאס ותנועתו לא קשורים אלינו, להיפך.

אז במחנה של האחים המוסלמים מטנפים עכשיו על עבאס. האם זה אומר שבמחנה המוסלמי המתון הוא מתקבל בזרועות פתוחות? תחשבו שוב. מאז שעבאס הודיע שהוא נכנס לקואליציה, השופרות המתונים מחפשים שלדים בארון שלו. כל זה כדי להוכיח שהוא "איחאנג'י" - איש האחים המוסלמים.

למה כל-כך חשוב גם למדינות המתונות להשחיר את עבאס? פשוט מאוד: האחים כל הזמן תוקפים אותן על נרמול היחסים עם ישראל. עכשיו יש למחנה המתון הזדמנות לומר: "כמה שאתם צבועים. אתם מדברים עלינו? לכם יש נציג בממשלת ישראל".

אבל עזבו שנייה את הריב האגדי "מי יותר חבר של הציונים הרעים". המדינות המתונות שנרמלו איתנו יחסים רואות מה קורה בירושלים ומשקשקות. הן מסתכלות מהצד ואומרות: אם האחים המוסלמים עשו את הבלתי ייאמן ונכנסו לממשלה בישראל, איך נצליח להשאיר אותם בחוץ. כשכל זה קורה תחת ממשל חדש בוושינגטון שאוהד תנועות מחאה עממיות, במדינות הערביות המתונות נזכרים בחרדה בממשל אובמה, שעמד מהצד והסתכל בזמן שהאביב הערבי הרעיד את המזרח התיכון.

אנחנו אולי התקדמנו כבר מסיפורי עבאס והקואליציה, אבל הרבה בעלות ברית שלנו לוקחות קשה את הסיפור הזה. הפחד מהאחים המוסלמים צובע את כל המהלך בשחור, ותעזבו אותם מפלפולים על ההבדל בין התנועה האסלאמית בישראל לבין האחים. הכדור מעכשיו במגרש של עבאס וכל המזרח התיכון מסתכל.