בן גוריון במעמד החתימה על מגילת העצמאות
צילום: פאול גולדמן, אוסף גולדמן

בן גוריון חתם עם פרקר 51? תעלומת עט ההכרזה

נכדו של דוד צבי פנקס מציע את העט שאיתו חתם סבו על מגילת העצמאות בסכום התחלתי של חצי מיליון דולרים, אבל יש מי שחושב שמדובר ב"פייק היסטוריה" | הכתבה המלאה הערב בחדשות השבת
איטה גליקסברג
19 ביוני 2021
10:36
עודכן ב 22:17

ב-14 במאי 1948 נכנסה המזכירה דורית רוזן לחנות לכלי כתיבה בנחלת בנימין בתל אביב וקנתה עט, שאיתו נחתמה לאחר מכן מגילת העצמאות. 73 שנים מאוחר יותר, נכדו של דוד צבי פנקס, אחד החותמים, מציע למכירה את העט שאיתו חתם סבו בסכום התחלתי של חצי מיליון דולרים. 

המכירה הפומבית הזאת פתחה תיבת פנדורה: האם מדובר בעט הרשמי שבה נחתמה המגילה או בסך הכל בעט הפרטי של פנקס? ואם לא, לאן נעלם העט המקורי? "לפי ידיעתי, כולם חתמו עם העט הזה. זו לא תהיה הגזמה להגיד שהפריט הזה הוא השני בחשיבותו ההיסטורית, אחרי מגילת העצמאות", טוען פנקס הנכד.

מנגד, בגנזך המדינה אומרים המומחים, במבט על המגילה המקורית, שהאישים חתמו עליה בעטים שונים: "אנחנו רואים שבן גוריון חותם בעט אחד, שרת בעט אחר, ברנשטיין בעט אחר. הצבע, הדהייה ועובי הקו הם אחרים. גם בלי להיות מומחה רואים את ההבדלים". 

דוד צבי פנקס בעת חתימתו על מגילת העצמאות. (מתוך מוזיאון ארץ ישראל, צילום: פאול גולדמן. אוסף גולדמן) 

מגילת העצמאות הייתה המסמך שהכריז על הקמתה של מדינת ישראל. ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, הקריא אותה בטקס הכרזת העצמאות שנערך במוזיאון תל אביב הישן בשדרות רוטשילד בתל אביב, בצהריי שישי, ה' באייר תש"ח - שמונה שעות לפני סיום המנדט הבריטי.

37 אישים חתמו על מגילת העצמאות, כולם היו חברי מועצת העם. 25 מהם חתמו על המגילה בטקס הכרזת המדינה, ו־11 מחברי המועצה, שלא יכלו להגיע מירושלים הנצורה לטקס, וכן נציג אגודת ישראל שהיה אז בארצות הברית, הוסיפו את חתימותיהם מאוחר יותר.

הכספת בגנזך המדינה שם הוחזקו העט, המגילה והפטיש. (האוסף הלאומי לתצלומים ע"ש משפחת פריצקר, הספריה הלאומית, הארכיון דן הדני. צילום: צוות יפפא)

בין החותמים, מלבד בן גוריון ודוד פנקס, היו גם ראש ממשלת ישראל הרביעית גולדה מאיר, דוד רמז שכיהן בשנותיו כיו"ר הוועד הלאומי ומזכ"ל ההסתדרות, שר האוצר הראשון של ישראל אליעזר קפלן, שר השיכון ושר הפיתוח בממשלות ישראל מרדכי בנטוב וכן מנהיגה הפוליטי של הציונות הדתית בממשלות ישראל, חיים משה שפירא.

פנקס עצמו היה שר התחבורה השלישי של מדינת ישראל מ-1951 ועד פטירתו. כחודשיים לפני שמת מהתקף לב היה קורבן לשני ניסיונות התנקשות באמצעות חומר נפץ שהוטמן בביתו. "יש אומרים שזה היה משברון לב על המחדל - שלא מיצו את הדין עם התוקפים שלו", מספר נכדו. היה זה ניסיון ההתנקשות הפוליטי הראשון במדינת ישראל.