כיבוי שריפות שפרצו בעוטף כתוצאה מבלוני תבערה, השבו
צילום: פלאש 90

אסור לממשלת ישראל להיגרר ל"מבחן הבלון"

המשוואה לפיה אם לא שוגר בלון אז שקט וטוב, ואם שוגר בלון יש הסלמה - אינה נכונה. השבעת הממשלה החדשה היא הזדמנות טובה לעבור ממבחני תוצאה יומיים לפתרון שמונע מאסטרטגיה - מה ישראל רוצה להשיג מול עזה, מול הרשות וכלפי העולם? | הטור של תא"ל (במיל') רונן מנליס, דובר צה"ל לשעבר
דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (במיל') רונן מנליס | פרשנות
19 ביוני 2021
18:55
עודכן ב 22:50

המצב של ישראל מול עזה לא נמדד במבחן הבלון - אם היה יום בלי בלוני תבערה מעזה אז זה אומר שהכול בסדר, ואם היה יום עם 20 בלונים זה אומר שהכול לא בסדר. אני מקווה שמצד אחד לא נשלים עם העובדה שמבוצע טרור מרצועת עזה, ומצד שני לא נבחן את עצמנו מידי יום, אם תקיפה כזאת או אחרת הביאה לתחילת או הפסקת הבלונים.

הסיפור עם עזה הוא אסטרטגי. אני מציע לשים בצד את הסיסמאות "דין X כדין Y" או "תקיפה כזאת" ולשאול שאלת אסטרטגיה. ישראל סיימה עכשיו מערכה באש, משמעותית מאוד, עם הישגים מהותיים - גם אם הצד השני מנסה להקטין אותם, ויש ממשלה חדשה בישראל. השילוב של שני הדברים האלה מאפשר לנו להתרומם מעל שיח על טוויטר, תגובה כזאת או אחרת, או בלון כזה או אחר, ולשאול את עצמנו: איזה מדיניות אנחנו רוצים בזירה הפלסטינית? איזה מדיניות אנחנו רוצים ביהודה ושומרון, ואיזה מדיניות בעזה? ואיך מתקדמים מכאן?

יש פה נקודה משמעותית שאם ננצל אותה נכון ונבנה את האסטרטגיה נכון, אפשר לשנות את התמונה בעזה לאורך זמן, ולא לחזור כל פעם ל-"כן בלון ולא בלון", כי בהיבט הזה המשגר האחרון של הבלונים הוא לא המבחן להצלחה אסטרטגית מול רצועת עזה.

אסור להשלים עם בלונים וצריך להגיב. אבל מצד שני גם לא צריך להציג את התגובה כמשהו שלא היה פה קודם או כמשהו ששינה את כל הכללים. הגבנו לבלונים מאז 2018. חמאס מנסה באמצעות הבלונים להפעיל רף נמוך של אלימות ולגרור את ישראל לתהליכי הסדרה כאלה ואחרים. אסור לנו להשלים עם הבלונים מצד אחד, ומצד שני אסור להפוך את הבלונים לחזות הכול. השאלה היא לא הבלגה/לא הבלגה, או תקיפה/לא תקיפה. השאלה היא מה האסטרטגיה הכוללת אל מול הפעולות האלה?

קחו לדוגמא את יהודה ושומרון. ביהודה ושומרון יש פיגועי טרור יום-יומיים של זריקות אבנים ופעילות אחרת. עם הדבר האלה אסור להשלים ופועלים נגד זה. מצד שני המערכה בטרור איננה חזות הכול. אנחנו נאבקים בטרור עשרות שנים לצערי, ונמשיך להיאבק איתו גם בשנים הבאות.

מה ישראל רוצה להשיג ממבצע "שומר החומות" | עוד יום

נסיעה בתזמון טוב: לכוכבי יש הזדמנות להשפיע על האמריקנים

בחירתו של איבראהים ראיסי לנשיא איראן היא בשורה רעה מאוד למי שרוצים טוב בעולם וטוב במזרח התיכון. מדובר בקיצוני שמייצג את שלטון המנהיג העליון, ולא מישהו שאפשר לעשות איתו עסקים. אבל מול איראן אנחנו לא מתקשרים, אלא עם האמריקנים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי ייסע הלילה לוושינגטון, ולישראל נוצרת הזדמנות. היחסים בין הצמרת הביטחונית הישראלית לבין זו האמריקנית קרובים מאוד. לרמטכ"ל בביקור יש הזדמנות להשפיע ואני בטוח שהוא נערך לזה. הוא יכול להביא מודיעין, להראות דוגמאות, לנסות להגיד איך נראה ההסכם מהזווית שלנו ואיפה אפשר לשפר אותו בזווית הישראלית.

זה שיש הסכם זו כנראה עובדה מוגמרת, לפחות ככה נראה מהאמריקנים. עכשיו הצד הישראלי לא צריך להתעלם מזה, אלא צריך להגיד מה הדרישות שלו ואיך הוא היה רוצה להשפיע עליו. ואני בטוח שאפשר להשפיע. ושוב, בשילוב של ממשלה חדשה - שגם רוצים לפתוח בפניה את הדלת עם הנסיעה של הרמטכ"ל הוא הזדמנות מצוינת לעשות את זה.