ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה 20.6.2021

הקואליציה תדחה את ההצבעה על חוק האזרחות

ראשי המפלגות הטילו על ח"כ אלקין את המשימה למצוא פתרון למשבר סביב החוק - שההצבעה עליו צפויה להידחות ליום שני • רה"מ בפתח ישיבת הממשלה הראשונה: ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני • ליברמן: אם נעביר תקציב יש לנו 4.5 שנים בקלות • בכירים בימינה ותקווה חדשה: יש הבנה שאינה כתובה בהסכמים הקאוליציוניים להסדרת 3-4 מאחזים ביו"ש במקביל להסדרת יישובי הבדואים בנגב. יש עתיד: מדובר בקשקוש •
זאב קם ומיכאל שמש
20 ביוני 2021
08:24
עודכן ב 17:39

המשבר סביב חוק האזרחות: בקואליציה מתכוונים לדחות את ההצבעה על החוק, שיצר משבר ראשון בקואליציה, ליום רביעי הקרוב, מחשש שלא יושג לו רוב. בתוך כך, בישיבת ראשי המפלגות, הוטל על השר זאב אלקין מתקווה חדשה להיות ה"פרויקטור" של החוק, לצורך מציאת פתרון למשבר סביבו. בשל כך, החוק צפוי להידחות לשבוע הבא. אלקין קבע פגישות אישיות עם ניצן הורוביץ ומרב מיכאלי כדי למצוא נוסחת פשרה מול חברי הכנסת שהביעו התנגדות להצביע בעד החוק, ביניהם מוסי רז, עיסוואי פריג' ואיבתיסאם מרעאנה. 

הבוקר (ראשון) התקיימה ישיבת הממשלה הראשונה, בה אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי עמדת הממשלה נותרה עקבית ולפיה ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. בנט ציין כי על המעצמות להתעורר כלשונו בסוגייה זו. באשר ליכולתה של הממשלה להצליח אמר בנט כי המפתח הוא אמון הדדי בין חברי הממשלה: "אם יש מחלוקות אני ממליץ לכם להתקשר אחד לשני ולפתור את הדברים בצורה הזאת".


שר האוצר, אביגדור ליברמן, הביע ביטחון הבוקר ביכולת ההישרדות של הממשלה החדשה. בכניסתו לישיבת הממשלה אמר ליברמן כי אם תצליח הממשלה להעביר תקציב "יש לנו 4.5 שנים בקלות". 


יושב ראש הכנסת מיקי לוי אמר הבוקר כי אין ספק שמדובר בממשלה מורכבת ויהיה צורך בוויתורים כדי שתצליח. לוי אמר אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, כי הנושא החשוב ביותר הוא תקציב המדינה וכי הוא מאמין שאפשר יהיה גם להגיע לפשרות עם חבר הכנסת אל-חרומי מרע"ם כדי להעבירו. בעניין החלטתו למנוע הגשת הצעות חוק פרטיות בחודש הראשון אמר לוי כי "מדובר בנוהג שקיים כבר יותר מעשרים שנה". לדבריו ועדות הכנסת והשרים זקוקים לזמן התארגנות של כמה שבועות. "בסך הכול מדובר בכמה שבועות של דחייה סבירה בעיני של הצעות החוק הפרטיות", אמר יושב ראש הכנסת.

האזינו לריאיון עם מיקי לוי בכאן רשת ב 

גורמים בכירים בתקווה חדשה ובימינה טוענים כי קיימת הבנה בעל פה שאינה מופיעה בהסכמים הקואליציוניים ולפיה יוסדרו שלושה או ארבעה מאחזים ביהודה ושומרון במסגרת מה שמכונה הסדרת ההתיישבות הצעירה. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" כאן רשת ב.

ברית האחים בדרך לבלפור | "עוד יום"

לטענת הבכירים הדבר עלה בשיחות גם עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לדבריהם, מדובר בהחלטה על הסדרת כמה יישובים ביהודה ושומרון במקביל לסיכום עם רע"ם על הסדרת שלושת היישובים הבדואים הלא חוקיים בנגב. בלשכתו של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הכחישו את הפרטים והגדירו את הדברים על הסכמה -"קשקוש".

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין בכאן רשת ב

השר זאב אלקין התיחס הבוקר לסוגיית הסדרת המאחזים בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "הדרך הנכונה להסדרה, ובליכוד יודעים, זה דרך החלטת ממשלה. נתניהו מנע זאת בעבר. דברים שבמשך שנים הליכוד הזניח - לא את הכול נדע לפתור. הדבר האחרון שהספקתי לעשות כשהייתי בליכוד זה להילחם על החלטת הממשלה בנושא".

נכנס לדמות | "עוד יום"

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד אומר כי מפלגתו מכבדת את תוצאות הבחירות, אך הוא סבור שהממשלה החדשה לא תעשה טוב לישראל. בעניין חוק האזרחות אמר זוהר בכאן רשת ב, כי מפלגתו טרם החליטה אם לתמוך בחוק, אך מרבית חבריה סבורים שלא צריך לסייע לממשלה ולא מעוניינים להעניק לה רשת ביטחון. "איני סומך על הקבינט הביטחוני והמטרה הכי חשובה שלנו כעת היא להפיל את הממשלה הלא טובה הזו", אמר זוהר. הוא איחל הצלחה לראש הממשלה נפתלי בנט, אך הדגיש כי הוא ספקן בעניין סיכוייו להצליח בתפקידו.

האזינו לריאיון עם מיקי זוהר בכאן רשת ב