תיעוד מהלינץ' ביגאל יהושע
צילום: דוברות משטרה

הפגיעה מאבנים והנסיעה הביתה כשהוא פצוע: תיעוד הלינץ' ביגאל יהושע - שלב אחר שלב

הותר לפרסום: 6 תושבי לוד ו-2 פלסטינים נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע. מהחקירה עלה שלאחר יידוי האבנים פעלו חלק מהחשודים לטשטש את מעורבותם • אפי יהושע, אחיו של יגאל: "שמח על ההצלחה להגיע לאנשים שאחראים לרצח"
הדס גרינברג
20 ביוני 2021
11:57
עודכן ב 12:29

הלינץ' ביגאל יהושע בלוד: שישה תושבי לוד – שארבעה מהם נעצרו לפני כשבועיים וחצי – ושני פלסטינים נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע יידוי האבנים בחודש שעבר בעיר, שבו נרצח יהושע. הפרקליטות הגישה היום (ראשון) הצהרת תובע נגד שבעה חשודים, ובכוונתה להגיש נגדם כתבי אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות. מעצרם של כל השבעה הוארך עד ליום חמישי. 

הפגיעה מאבנים והנסיעה הביתה כשהוא פצוע: תיעוד הלינץ' ביגאל יהושע - שלב אחר שלב

מהחקירה עלה כי לאחר יידוי האבנים והפגיעה ביהושע, פעלו חלק מהחשודים בניסיון לטשטש את מעורבותם בפיגוע וניסו להעלים ממערכת מצלמות האבטחה בזירה. עוד עלה בחקירה כי חלק מהחשודים קשורים גם לאירועי יידויי אבנים נוספים בעיר לוד נגד יהודים.

בדיון על הגשת הצהרת התובע אמר השופט טל ענרכי: ״החומר מבסס הרבה מעבר לחשד שנחוץ בשלב הזה״. עורכי דינם של העצורים ערערו על עבירת הרצח ועל הראיות התומכות בעבירה זו. נציג המשטרה טען בדיון: ״הרצח מבוסס על חוות דעת פתולוגית ראשונית". בהתייחסותו לשאלה מי זרק את האבן שפגעה ביהושע אמר נציג המשטרה כי חשוד אחד הפליל את השני.

אחיו של יהושע: "המעגל ייסגר רק כשהם ייתנו את הדין" 

אפי יהושע, אחיו של יגאל, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "אני שמח על ההצלחה להגיע לאנשים שאחראים לרצח של יגאל אחרי חודש. היום כמעט סגרנו את המעגל של האסון שפקד אותנו - זה ייסגר רק כשהם ייתנו את הדין".

האזינו לריאיון עם אפי יהושע בכאן רשת ב 

תושבי לוד שנעצרו הם מחמד חסונה בן 33, חאלד חסונה בן 51, כרים בהלול בן 20, יוסף אלקדאים בן 21, וליד אלקדאים בן 25 ואיאד מראחלה בן 20. נוסף לכך נעצרו אחמד דנון בן ה-25, פלסטיני תושב רנטיס וכמאל דיף אללה בן ה-21, פלסטיני תושב בית לקיה. שניהם שוהים בלתי חוקיים בישראל.

 שישה מהחשודים שנעצרו (צילום: דוברות שב"כ)

הלינץ' ביהושע, בן ה-57 תושב לוד, התרחש ב-11 במאי בשעות הערב, בזמן האירועים האלימים בעיר. ממצאי החקירה בשב"כ ובמשטרה העלו כי באותו היום החליטו החשודים להשליך אבנים על כלי רכב של יהודים שעברו באקראי באזור, מתוך מניע גזעני ולאומני. 

לשם כך החשודים נעזרו בחסימות בכביש שהקימו צעירים ערבים באזור גן אירועים ברחוב המסגר, ושבעקבותיו נאלצו כלי רכב שהגיעו לסביבת המקום להאט את מהירות נסיעתם. החשודים נעמדו במיקומים שונים בזירת הפיגוע וכשזיהו את רכבו של יהושע ככזה שבו נוהג יהודי, רגמו אותו באבנים בעוצמה ומטווח קרוב.