שייח' כמאל ח'טיב

סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, שייח' כמאל ח'טיב, ישוחרר ממעצר

נגד ח'טיב הוגש כתב האישום בגין הסתה לטרור, המושתת על שלושה פרסומים. לגבי אחד מהם טען השופט שהוא כלל לא רואה ראיות להסתה, על פרסום אחר הוא אמר שהראיות בעוצמה נמוכה
חן ביאר
20 ביוני 2021
13:56

לאחר כחודש ושבוע: בית המשפט מחוזי בנצרת הורה היום (ראשון) על שחרורו ממעצר של שייח' כמאל ח'טיב, סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית. השופט ערפאת טאהא דחה בקשה לעכב את השחרור ב-48 שעות, כדי לאפשר ערעור לעליון כשהשייח' עוד במעצר. שחרורו הותנה בכמה סעיפים ובהם: איסור לקיים ראיונות, נאומים או דרשות; מניעת גישה לאינטרנט; איסור כניסה לתחומי כפר כנא במשך 45 ימים ואיסור השתתפות באירוע עם יותר מ-15 אנשים. 

בחודש מאי האחרון הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לאלימות, פרסום דברי שבח ועידוד למעשי טרור והזדהות עם ארגון טרור. כתב האישום התייחס לשלושה פרסומים של ח'טיב בעמוד הפייסבוק שהוא מפעיל. הראשון נוגע לאירועי האלימות בחודש אפריל ביפו, השני כולל התייחסות היסטורית למאורעות תרפ"ט והשלישי עוסק באירועי האלימות בישראל בחודש האחרון, ברקע מבצע שומר החומות.

השופט אמר בדיון היום שלגבי אחד מהפרסומים הוא כלל לא רואה ראיות להסתה, ולגבי פרסום אחר הוא טען שהראיות בעוצמה נמוכה. "מסקנות בית משפט השלום מרחיקות לכת וקביעותיו בעייתיות מאוד", הוסיף השופט. 

ח'טיב נעצר בחודש שעבר בזמן ימי הלחימה בעזה. בהודעת שב"כ לאחר המעצר נאמר כי ח'טיב עושה שימוש במעמדו הציבורי כדי להתסיס את המתפרעים בהר הבית וברחבי הארץ, אף שהוזהר כמה פעמים. לאחר מעצרו, החלו בכפר כנא עימותים קשים בין תושבים למשטרה ונורו יריות לעבר השוטרים, שהשיבו בירי חי ובירי כדורי גומי. בעימותים נפצעו 11 בני אדם, בהם ארבעה במצב קשה. כ-20 בני אדם נפגעו משאיפת גז מדמיע.