רה"מ בנט בטקס האזכרה לחללי צוק איתן, הערב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רה"מ בנט במסר לחמאס: הסבלנות שלנו אזלה

"בעזה יצטרכו להתרגל ליוזמה מבצעית אחרת", אמר באזכרה לחללי צוק איתן • גנץ: אנו עומדים בפני אתגרים רחוקים וקרובים, כל האופציות על השולחן • הנשיא ריבלין: מי שיפתח באש עלינו - נתקוף אותו ככל שיידרש
עמיחי שטיין
20 ביוני 2021
17:11

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב (ראשון) באזכרה לנופלים במבצע צוק איתן, כי "ברצועת עזה יצטרכו להתרגל ליוזמה מבצעית אחרת, הסבלנות שלנו אזלה. על אויבינו להכיר את הכללים החדשים - לא נכיל סוררים ולא נסבול טפטופים, עוטף עזה הוא לא אזור סוג ב' ותושביו זכאים לשקט ולביטחון". ראש הממשלה הוסיף כי "שבע השנים שבהן חמאס מחזיק בהדר גולדין ובאורון שאול הן פרק זמן ארוך מדי ונעשה כל שביכולתנו להשיבם הביתה".

עם עלייתו לדוכן הנואמים, התפרץ אב שכול לדברי ראש הממשלה והטיח בו: "מסתבר משומר החומות שלא חייבים להכניס את הצבא בפנים, ככה למדנו. אז מה, למדתם את זה על חשבון צוק איתן?". רה"מ בנט לא הגיב לדברים.

הנשיא ריבלין אמר באזכרה כי "האויב האכזר בעזה ממשיך להחזיק בתושבי הרצועה בני ערובה ולתקוף את ישראל, אבל לא עוד. תמו הימים שבהם חמאס מחליט מתי הוא פותח באש ומתי הוא שוקט". ריבלין הוסיף כי ארגוני הטרור צריכים להבין: מי שיפתח באש עלינו - נתקוף אותו ככל שיידרש, בנחישות ובאחריות".

שר הביטחון בני גנץ, ששימש רמטכ"ל בזמן המבצע, אמר בטקס כי "אנו עומדים בפני אתגרים רחוקים וקרובים, כל האופציות על השולחן". גנץ הוסיף כי בחירתו של הנשיא ראיסי באיראן היא דוגמא נוספת להקצנה שם. "נמשיך לפתח יכולות למנוע כל איום ונמשיך לפעול יחד עם האמריקנים", אמר שר הביטחון.

הבוקר שיגרו הוריו של חלל צה"ל הדר גולדין, לאה ושמחה גולדין, מכתב לשרי הקבינט ולרמטכ"ל בדרישה: "השיבו את השבויים והנעדרים מעזה באופן מיידי וכתנאי ראשוני לכל הסכמה והסדרה מול חמאס". בני הזוג גולדין מתחו ביקורת על ההתנהלות הישראלית במבצע שומר החומות, אותו הגדירו ככשל, ואמרו כי "אירועי המבצע האחרון הוכיחו שפועלם של לוחמי צה"ל במבצע צוק איתן החיים, הפצועים, ההרוגים והשבויים - נותר כמעט ללא זכר". "עתה כאשר ניצבת ממשלה חדשה הנקראת ממשלת השינוי, אנו דורשים את השינוי המיוחל בעקרונות הבסיסיים של החברה האזרחית", כתבו בני הזוג גולדין במכתבם.

השתתף בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב