תשבור את השיא? החוטמית הזיפנית מנהרייה
צילום: מאיר ברוכי, נהרייה

הקרב על הגינס: האם החוטמית הזיפנית הגבוהה בעולם צומחת בישראל?

שני מגדלי צמחים מצפון הארץ נלחמים על הזכות להיכנס לספר השיאים • מי יקטוף את התואר הנחשק וישבור את השיא הבריטי שנקבע ב-1978?
קלמןליברמן
21 ביוני 2021
12:50

דב צפרוני, איש קיבוץ איילת השחר טוען ששבר את שיא גינס בקטגורייה המדוברת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב צפרוני סיפר הבוקר (שני) כי הוא מגדל את זן הצמחים זה 30 שנה. לדבריו, ביום שישי האחרון מדד את הצמח וגילה כי נישא לגובה של 6.13 מטרים. הוא הוסיף כי שיא גינס האחרון לחוטמית הזיפנית הגבוהה בעולם ניתן בשנת 1978 בבריטניה, שם הגיע לגובה 5.97 מטרים.

האזינו לריאיון עם דב ציפורי ומאיר ברוכי בכאן רשת ב

אלא שצפרוני אינו המתמודד היחיד על התואר בישראל. גם מאיר ברוכי מנהריה מגדל חוטמית זיפנית. בריאיון לכאן רשת ב סיפר ברוכי כי החוטמית הזיפנית שלו הגיעה לגובה של יותר משבעה מטרים. לדבריו הגובה הממוצע אליו הצמח מסוגל להגיע בדרך כלל הוא בין מטר לשני מטרים. "אני מעריך שהוא ימשיך לצמוח עוד שבועיים, אבל לא בתדירות שלפני כן", אמר ברוכי.

אז מה דרוש כדי להיכנס לספר השיאים של גינס? לדברי ברוכי בדרך המקובלת יש לשלם חמישה דולר לספר השיאים של גינס, ותוך שלושה חודשים יגיעו לארץ נציגים מטעמו. דרך אפשרית אחרת לדבריו היא תשלום של אלף דולר תמורת הגעה של נציגי הארגון תוך חמישה עד שבעה ימים. ברוכי ציין כי בחר בדרך השנייה.