השופט בדימוס צבי טל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שופט העליון לשעבר צבי טל הלך לעולמו בגיל 94

בין השאר, עמד השופט טל בראש "ועדת טל" להסדר דחיית שירות לבחורי ישיבה. טל, שנולד בפולין ועלה לארץ בגיל 8, לחם במלחמות ישראל, למד משפטים באוניברסיטה העברית וסיים את לימודיו בשנת 1953. בשנת 1994 מונה לשופט בעליון עד 1997
תמר אלמוג
22 ביוני 2021
09:03
עודכן ב 09:58

שופט בית המשפט העליון לשעבר צבי טל הלך הבוקר (שלישי) לעולמו בגיל 94. בין השאר, עמד השופט טל בראש "ועדת טל" להסדר דחיית שירות לבחורי ישיבה. טל נולד בשם צבי טייטלבוים בפולין ובגיל שמונה עלה לארץ עם הוריו.

"שופטים בשר ודם" | צפו בסדרה

השופט בדימוס טל לחם במלחמות ישראל, למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים וסיים את לימודיו בשנת 1953. במשך 14 שנים עסק בעריכת דין כעצמאי. הוא מונה לשופט בבית המשפט המחוזי בירושלים בשנת 1978. בשנת 1994 מונה לשופט בבית המשפט העליון, בכיסא של "השופט הדתי", במקומו של המשנה לנשיא מנחם אלון, ופרש לגמלאות בשנת 1997.

בשנת 1998 מונה ליו"ר ועדת העזבונות, העוסקת בחלוקתם של עזבונות שניתנו למדינה. בדוח מבקר המדינה לשנת 2002 נמתחה עליו ביקורת בנימוק של ניגוד אינטרסים. בעקבות כך, נפתחה נגדו חקירה פלילית, שהסתיימה בהחלטה לסגור את התיק, לאחר שהחקירה העלתה שפעל בתום לב. לאחר שקיבל היתר הלכתי לשמש כשופט בערכאות, הוא נמנה עם שופטיו של ג'ון איוון דמיאניוק, שהואשם בפשעים נגד האנושות בשואה. 

האזינו לריאיון עם שמעון טל, בנו של צבי טל

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לשופט צבי טל: "השופט טל היה מהמיוחדים שבשופטי ישראל, רוחב ידיעותיו התורניות והמשפטיות איפשרו לו להלך כבן בית בהיכלי המשפט העיברי והישראלי וכך לבנות על בסיס איתן ומאוזן את המקף המחבר בין המדינה היהודית לדמוקרטית ולשמור עליו מכל משמר. דמותו העניינית, הישירה והלבבית תחסר לנו מאוד. יהי זכרו ברוך".

גם ראש הממשלה, נפתלי בנט התייחס למותו של השופט טל ואמר כי היה איש אמת, חכם ועניו, שעשה רבות למען עם ישראל מהיום בו עלה ארצה מפולין. "הוא שירת באצ"ל, איבד את בנו במלחמת יום הכיפורים, ובין פועליו הרבים בעולם המשפט הוביל את "ועדת טל" להסדרת שירות בחורי ישיבה. טל  מעולם לא חשש להביע את עמדותיו השמרניות, גם כשהיה בדעת מיעוט. חבל על דאבדין ולא משתכחין. יהי זכרו ברוך".

שר המשפטים גדעון סער הביע צער על מותו של השופט בדימוס טל: "'הוו מתונים בדין...' (אבות א׳, א׳). הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתו של שופט בית-המשפט העליון בדימוס צבי טל. עלה לארץ מפולין וזכה לשרת בהגנה ובצה״ל. שכל את בנו משה במלחמת יום הכיפורים. ישב בדין במשפטים החשובים ביותר ונותר תמיד עניו ובעל מצפן יהודי, ציוני ומשפטי. תנחומיי למשפחתו".

בנו של צבי טל: למד משפטים משום כבוד האם

שמעון טל, בנו של צבי טל סיפר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב: "את הבגרות הוא עשה כשהוא עובד במוסך. באוניברסיטה הוא למד מתמטיקה כי זה היה הדבר ששימח את לבו, אך אחרי מלחמת השחרור אימו אמרה לו שצריך ללמוד מקצוע מעשי, ומשום כבוד אם הוא הלך ללמוד משפטים.

"הוא היה איש מאוד רגיש, אבל ידע להפריד בין הרגשות לשכלתנות שנדרשת בעולם המשפט. משפט דמיאניוק היה מאוד טעון, והוא קיבל התקף לב במהלך המשפט הזה".