-
צילום: פלאש 90

בשל תקלה: משכורתם של פועלים פלסטינים נפגעת

15 אלף פועלי בניין פלסטינים מקבלים החל מינואר תלושי שכר שגויים, שבהם נמחקו לחלוטין שנות הוותק שלהם. הסיבה לשגיאה היא תקלה במערכת הממוחשבת של המדינה, שטרם טופלה
נורית יוחנן
22 ביוני 2021
14:08

15 אלף פועלי בניין פלסטינים מקבלים החל מחודש ינואר תלושי שכר שגויים, שבהם נמחקו לחלוטין שנות הוותק שלהם ונכתב כי הם החלו לעבוד במקום עבודתם בינואר 2021 - מה שפוגע באופן קשה בתנאי העסקתם. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. 

משמעות השגיאה היא מחיקה של ימי מחלה, ימי חופש ולעיתים אף ירידה בשכר – כיוון שבחלק מהמשרות בענף הבניין, הוותק מהווה מרכיב חשוב בשכר. הסיבה לשגיאה היא תקלה במערכת הממוחשבת של המדינה על רקע כניסתה לתוקף של רפורמה בהעסקת פועלים פלסטינים. 

ארגון "קו לעובד" פנה באפריל למדור התשלומים ברשות האוכלוסין, הגוף האחראי על הנפקת התלושים, ונענה כי מדובר בתקלה טכנית, שנובעת מרפורמה בהעסקת פועלים פלסטינים שנכנסה לתוקפה בדצמבר האחרון, וכי זה יטופל בחודש הבא. עם זאת, עד כה הדבר לא תוקן.

יש לציין כי לא ברור אם התיקון שיתבצע יכלול גם את ימי החופש והמחלה שהיו אמורים להיצבר בחצי השנה האחרונה. לא ברור גם מה יעלה בגורלם של פועלים שכבר סיימו במהלך התקופה האחרונה את מקום עבודתם ולא יכלו לפדות את דמי החופשה המגיעים להם על פי שנות הוותק שלהם.

עבדאללה עליאן, פועל מקלקיליה שעובד באותה חברה בענף הבניין כבר 18 שנה ברציפות, אמר לכאן חדשות: "היו לי 133 ימי מחלה, הכול התאפס אצלי מחדש. אם קורה לי משהו עכשיו ואני צריך לצאת לחופשת מחלה, מי משלם לי את זה? אני לא יכול להמשיך ככה. אם מתקלקל הטלפון –תוך 24 שעות הטלפון חוזר לעבוד כמו שצריך. אנחנו חודשים עם התקלה הזאת, עוד חודש ועוד חודש. למה?"

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "מבדיקת הנושא עולה כי מדובר ב-15,000 עובדים בלבד בענף הבניין, שרישיון העבודה שלהם הוחלף בעקבות מעבר לשיטת שוק חופשי בענף הבניין. מדובר בתיקון שהפיתוח שלו הסתיים והנתונים יוצגו כבר בתלוש השכר הקרוב באופן תקין".

תגיות:
פלסטינים