-

"צריך לחקור לעומק": חברתו של הקצין שמת בכלא מספרת על הנער שהכירה

פרשת קצין אמ"ן שמת בכלא הצבאי: ריאיון עם חברה קרובה של הקצין, שנכלא לאחר שהואשם בפגיעה בביטחון המדינה, שמספרת על החלומות והשאיפות של חבר הילדות שלה
איתי בלומנטל
22 ביוני 2021
21:11

פרשת קצין אמ"ן שמת בכלא הצבאי: ארבעה שבועות אחרי מותו של קצין המודיעין בפרשה הביטחונית שעדיין אסורה בפרסום, החליטה חברתו הקרובה ד' לשבור שתיקה. בריאיון בלעדי לכאן חדשות ששודר אתמול (שלישי) אמרה כי  "הוא שירת את המדינה. האפלה שיש וחוסר הפרטים מעיב על המשפחה והחברים וזה משהו שצריך לחקור לעומק ולדעת מה עבר עליו".

בני משפחתו של הקצין מנהלים בימים אלה מאבק בדרישה שמערכת הביטחון תכיר בו כחלל צה"ל, על כך אמרה ד': "זה שהוא לא מוכר כחלל צה"ל זה לא נתפס". 

ד' סיפרה על החלומות והשאיפות של חבר הילדות שלה, שנכלא לאחר שהואשם בפגיעה בביטחון המדינה. השניים הכירו בבית הספר היסודי בעיר בצפון הארץ בה הם מתגוררים. במהלך השנים הפכו השניים לחברי נפש כשהקצין היה בן אצל משפחתה. "הוא היה מאוד חשוב לי, הוא עיצב מי שאני היום", אמרה ד'. "הוא היה חבר הנפש הקרוב ביותר אלי, כל הילדות שלי. הוא היה עוזר עם כל בעיה שהייתה לי, גם לימודית וגם נפשית. הוא תמיד היה שם בשביל לתמוך בי ולא רק לי אלה לכולם. כל מי שהיה זקוק ממנו לעזרה", הוסיפה.

ד' לא ידעה שחברה הטוב נעצר בסוף השנה שעברה ועל מותו גילתה בקבוצת פייסבוק של השכבה. "לפתע אני מסתכלת בקבוצה של הכיתה בפייסבוק ורואה מודעת אבל", אמרה ד'. "זה היה אחרי ההלוויה והייתי בשוק. הייתי בהלם שלא ידעתי שזה קרה. כשהגעתי למשפחה שלו בשבעה אני שומעת הלם מוחלט, גישוש באפלה, אף אחד לא יודע מה קרה ואיך קרה. זה הפתיע את כולנו, את הכיתה והחברים הקרובים. אני מרגישה פספוס שלא ידעתי את זה קודם"

בצה"ל מעריכים שהקצין שם קץ לחייו בכלא הצבאי אך ד' מסרבת להאמין. "מההיכרות שלי איתו וכמה בן אדם אופטימי וחיובי הוא היה אני לא חושבת שיש סיכוי שהוא היה עושה לעצמו משהו, לתחושתי זה פשוט לא יכול להיות"

כבר בימי התיכון זוהה הקצין על ידי חבריו כמי שמובטח לו עתיד מבטיח בתחומי המחשבים וההייטק. בספר המחזור של השכבה נכתב עליו כי שבעוד 20 שנה "יהיה באי אחרי שיעשה אקזיט בגיל 23". חברתו ד' ספרה כי היה לה ברור שאת תחום המחשבים ייקח גם לשירות הצבאי. "היה ברור לי שהוא יהיה עילוי בתחום. הוא היה גאון שבגאונים".