צילום: חן לאופולד, פלאש 90

התפרצות הקורונה: שינוי המגמה ואיך מתמודדים בעולם?

מקרי התחלואה עדיין בודדים, אבל הפיזור הגיאוגרפי הוא חלק מהדאגה • החשש מעלייה בתחלואה הקשה ותמותה אם לא יימצא פתרון לפרצה בנתב"ג • וגם – המדינות בעולם שמונעות כניסה, איך הן עושות את זה?
נוב ראובני ועמיחי שטיין
22 ביוני 2021
22:51
עודכן ב 23:15

בשבועיים האחרונים היינו ביציבות יחסית שנעה בין כמה מאומתים בודדים מדי יום. וגם כשראינו קפיצות, הן היו בעקבות מאומתים שהגיעו מחו"ל אבל בשבוע האחרון המגמה משתנה.

ישנה עלייה רציפה במספר המאומתים היומי, שחצה היום (שלישי) בפעם הראשונה זה חודשיים - את רף 100 המאומתים. רק 8 מהם הגיעו מחו"ל, והשאר - תוצאה של הדבקות מקומיות. זה הביא גם לשינוי מגמה במניין החולים הפעילים.

רק לפני שבועיים, הגענו למצב מדהים של פחות מ-200 חולים מאומתים פעילים בישראל. נראה אז שמספרם יוסיף לרדת. אבל הוא הוכפל וכעת הוא עומד על יותר מ-400. נכון, כרגע העלייה הזאת במספר המאומתים לא משתקפת כלל במערכת האשפוז או בתמותה. עיקר הנדבקים החדשים הם ילדים והמחלה אצלם ברוב המקרים קלה. אבל ככל שמספר הנדבקים עולה גוברים הסיכויים לראות גם אשפוזים ומחלה קשה, בקרב מיעוט מהילדים או בסביבתם.

הסיפור פה הוא לא רק הכמות אלא גם, ובעיקר – הפיזור הגיאוגרפי. על ההתפרצויות הגדולות במודיעין ובבנימינה שמענו רבות אבל ביממות האחרונות מתגלים מקרים חדשים בלא מעט יישובים נוספים. חלקם קשורים להתפרצויות הגדולות, וחלקם בלי מקור ברור. רק ביממה האחרונה התגלו תשעה מאומתים בהרצליה, שישה בתל אביב, חמישה בראש העין ויש גם בכפר סבא, קריית אונו, מזכרת בתיה וזכרון יעקב. 

אלה מקרים בודדים. אבל בדיוק כך זה מתחיל, בוודאי כשכמעט אין מגבלות, וכשהשמירה על אלה שנותרו לא מלאה בלשון המעטה. על אף שיעור החיסון הגבוה בישראל - יש עדיין פוטנציאל לתחלואה, גם קשה, ואפילו תמותה, אם לא יימצאו במהרה פתרונות לבלימת ההתפשטות, ולטיפול במקור שלה - הפרצה בנתב"ג

המדינות שמגבילות כניסה

מלבד ישראל יש עוד כמה מדינות בעולם שהגיעו למצב של תחלואה כמעט אפסית, אבל חלקן, בניגוד לישראל, עדיין ממשיכות להגביל כניסה לשטחן, גם של אזרחים מחוסנים.

נתחיל בסין, המקום שבו הכול התחיל לפני שנה וחצי. היום דווח שם כי ההגבלות המוטלות על מי שנכנס למדינה יימשכו עד אמצע השנה הבאה – כלומר, אמצע שנת 2022. היום כל מי שנכנס לסין, גם מחוסנים, מחויב לפחות לשבועיים בידוד במלון ששייך למדינה. וזה, כשסין חיסנה כבר ביותר ממיליארד מנות חיסון.

גם אוסטרליה וניו זילנד, נמצאות במצב של כמעט אפס תחלואה. אגב, לא בגלל חיסונים אלא בגלל המדיניות שלהן - "סגר עד לאפס חולים". בשתי המדינות רק אזרחי המדינות עצמן מורשים להיכנס – וגם אז, כולם, מחוסנים ולא מחוסנים, מחויבים לשהות שבועיים במלון של המדינה.

הדוגמה האחרונה, שאולי קצת מזכירה את ישראל - עד השבוע, קנדה, שבה כמעט 70% מהתושבים קיבלו לפחות מנת חיסון אחת – חייבה גם מחוסנים לשהות שלושה ימים במלון על חשבונם – עד שיקבלו תוצאה שלילית בבדיקת קורונה. כך נהג אפילו ראש הממשלה ג'סטין טרודו שחזר לפני כשבוע וחצי מפסגת מנהיגי G7 בבריטניה. אבל בגלל לחץ פוליטי היום הוחלט לבטל את ההנחיה. וכך רק מי שאינו מחוסן, חייב לשהות במלון – ואחר כך להמשיך את הבידוד בבית.

אז לסיכום, בניגוד למה שקורה בישראל, המשמעות של תחלואה אפסית של קורונה ואחוזי התחסנות גבוהים - היא לא תמיד נופשונים ללא הגבלה בחו"ל.