-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הנה בא עוד גל גדול | הזווית

בכירים במערכת הבריאות מעלים חשש מהתפשטות התחלואה, אך מרגיעים שאין צורך להיתפס לבהלה • רה"מ בנט קרא לבני 15-12 ללכת להתחסן. אז מה הסיכוי שנחזור לימים של הגבלות קורונה?
הזווית
23 ביוני 2021
07:05

זה אולי מרגיש כמו שידור חוזר, אבל זה לא, זו המציאות. הקורונה כאן ולא הלכה לשום מקום. כמו שאמר אמש (שלישי) ראש הממשלה נפתלי בנט בנתב"ג: "מתייחסים לזן ההודי כאל התפרצות חדשה". כבר הספקנו להתרגל לחיים של שגרה שבה הקורונה לא פותחת את מהדורת החדשות, שכחנו מה זה לעטות מסכה בכל מקום כל הזמן ואפילו על חופשות בחו"ל כבר רבים הספיקו לסמן צ'ק. אם כך, איך זה שהתפרצות מקומית עלולה להפוך לאירוע כלל-ארצי ומאיימת בכך שיושבו המגבלות, ומהן המשמעויות?

הכול התחיל בשני מוקדי תחלואה מרכזיים שהתגלו בארץ בימים האחרונים - בנימינה ומודיעין. המקור להדבקה – חולים בנגיף הפרו בידוד. ואם זה לא מספיק, אב מחוסן שחזר מדובאי הדביק את שני ילדיו ביישוב אשדות יעקב שבעמק הירדן ועשרות ילדים ומורים נכנסו לבידוד ונבדקו. במועצות האזוריות אלפי מנשה, נחל שורק ודרום השרון הורו היום על עטיית מסכות במסגרות החינוך בחללים סגורים. בנתניה ובהרצליה פרסמו המלצה לנהוג כך.

מסכות, בדיקות, עידוד התחסנות ואכיפת חובת בידוד

בנט סייר בנתב"ג אתמול יחד עם שרים ובכירים במערכת הבריאות וקיים עמם דיון בעקבות החשש מהתפשטות הזן ההודי והעלייה בתחלואה. מהפגישה הזאת יצאו כמה הוראות, הנחיות או המלצות אם תרצו: עטיית מסכות במקומות סגורים, לא לטוס לחו"ל אם לא חייבים, כל מי שייכנס לארץ יעבור בדיקת PCR והורים שילדיהם יפרו בידוד יישאו בתוצאות ובסנקציות.

בהצהרה שמסר ראש הממשלה לתקשורת מנמל התעופה הוא קרא לכל בני ה-12 ומעלה להתחסן ואף הדגיש: "תוקף החיסונים שבידינו יפוג בסוף יולי, כדי להספיק להתחסן בשתי מנות, על בני הנוער לקבל את המנה הראשונה עד 9 ביולי - למי שלא יתחסן עד אז, לא יישארו מנות חיסון".

צריך לחשוש מהתפשטות מחודשת, אבל לא להיכנס לפאניקה

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, הפרופסור אהוד דודסון, אמר גם הוא בריאיון לכאן רשת ב שהמפתחות למניעת גל תחלואה הם בקרה על הנכנסים מחוץ לארץ וחיסון בני 12 ומעלה. פרופסור דודסון ציין כי החיסון מפני קורונה, הניתן בישראל, יעיל, ככל הנראה, רק בכ-80% נגד הזן ההודי של הנגיף, אך הדבר מחייב בדיקה מעמיקה יותר.

יחד עם זאת, אין כרגע סיבה להיכנס לבהלה כך נראה. פרופסור דרור מבורך, מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, אמר בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב שההפתעה היחידה בהתפשטות הזן ההודי היא שרק עכשיו זה התחיל להתפשט. פרופסור מבורך טען שחייבים לסגור הרמטית את נתב"ג לכמה ימים עד להבטחת קטיעת שרשראות ההדבקה, אך גם הוסיף שהידבקות מחוסנים לא אמורה להדאיג כי הם לא יהיו חולים קשים.

המנהל הרפואי של מערך הקורונה בקופת חולים מכבי, ד"ר ארנון שחר, אמר גם הוא בניסיון להרגיע כי לא צריך להיכנס לפאניקה שכן התחלואה הייתה צפויה. אך הוא גם ציין: "לא חושב שראש הממשלה הגזים, המערכת צריכה להיות ערנית. החיסון מגן מצוין מפני תחלואה אבל לא ב-100%. אנחנו צריכים להיות מוטרדים מהקורונה, היא לא חלפה".

נתב"ג – מחדל אחר מחדל

נראה שדווקא במקום שבו היו צריכים לנהוג בהקפדה יתרה, מתגלים מחדלים בזה אחר זה. אתמול פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי בהנהלת משרד הבריאות מצביעים על ליקויים בביצוע בדיקות הקורונה בנתב"ג ובהעברת התוצאות למשרד הבריאות.

בנוסף, משרד הבריאות הצביעו על כמה בעיות בעבודת חברה חדשה - "פמי פרימיום" - שלפני כשבוע נכנסה לתחום הבדיקות. הליקויים שעלו הם שהבדיקה שנעשתה מהגרון לא נלקחת בצורה תקינה ושקיימת גם בעיה של הכשרת עובדים מיומנים.

וזה לא הכול, בשבוע שעבר פורסם כי בעקבות קריסת מערך הבדיקות לטיסות הנכנסות בנתב"ג, והיווצרות של תורי ענק, מנכ"ל משרד הבריאות החליט לאפשר לחלק מהחוזרים מחו"ל להיכנס לישראל ללא בדיקת קורונה. בעקבות ההחלטה - כאלף נוסעים ששבו לארץ נכנסו ללא בדיקת קורונה.

מדובר בהחלטה תמוהה מאחר שכרבע מיליון בני אדם נכנסו לישראל בחודש האחרון, כמעט פי שניים מהחודש שלפניו, ומהנתונים של משרד הבריאות עולה שכ-50% ממי שצריכים להיות בבידוד אינם שומרים על ההנחיות. הדבר הוביל לכך שכשליש מהשבים מחו"ל שנדבקו היו מחוסנים נגד קורונה.

התפרצות מחודשת: שינוי המגמה

בשבוע האחרון השתנתה מגמת התחלואה בקורונה עם עלייה רציפה במספר המאומתים היומי. מעבר לכמות - הסיפור פה הוא בעיקר הפיזור הגיאוגרפי. רק לפני שבועיים, הגענו למצב מדהים של פחות מ-200 חולים מאומתים פעילים בישראל. אז נראה היה שמספרם יוסיף לרדת, אבל הוא הוכפל וכעת עומד על יותר מ-400. נכון, כרגע העלייה הזאת במספר המאומתים לא משתקפת כלל במערכת האשפוז או בתמותה. עיקר הנדבקים החדשים הם ילדים והמחלה אצלם ברוב המקרים קלה.

רק ביממה האחרונה התגלו תשעה מאומתים בהרצליה, שישה בתל אביב, חמישה בראש העין ויש גם בכפר סבא, קריית אונו, מזכרת בתיה וזכרון יעקב. אלה מקרים בודדים. אבל בדיוק כך זה מתחיל, בוודאי כשכמעט אין מגבלות, וכשהשמירה על אלה שנותרו לא מלאה בלשון המעטה.

על אף שיעור החיסון הגבוה בישראל - יש עדיין פוטנציאל לתחלואה, גם קשה, ואפילו תמותה, אם לא יימצאו במהרה פתרונות לבלימת ההתפשטות, ולטיפול במקור שלה - הפרצה בנתב"ג.

חוזרים לימים של הגבלות?

בנט אמר אתמול כי חלק מההמלצות או בקשות לציבור יהפכו להנחיות ותקנות אם לא נדע לעבוד יחד ונשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. בכירים במשרד הבריאות אמרו לכאן חדשות שאם מספר הנדבקים החדשים בקורונה יגיע למאות ביממה, הם ישקלו חזרה לחלק מהמגבלות. בגלל שקבינט הקורונה חוזר ושהממשלה תוכל לשוב ולהתקין תקנות חירום - כדאי באמת שנישמר ונישמע, כדי שלא נצטרך שוב לחזור אחורה לימים של ריחוק חברתי ומסכות במרחב הפתוח.