ההרס במדרון הצפוני של האתר
צילום: ארגון "שומרים על הנצח"

קרב על הנרטיב: הפלסטינים בונים מסגד ליד אתר ארכיאולוגי מימי החשמונאים

הארכיאולוג ד"ר דביר רביב: "העבודות הביאו להרס מוחלט של אזור נרחב מהשטח הבנוי" • ממלא מקום ראש עיריית ביתא: "הרשות הפלסטינית מפקחת על המתרחש. מדובר בעתיקות איסלאמיות, פלסטיניות, רכוש של העם הפלסטיני"
עומרי חיים
23 ביוני 2021
10:19

הקרב על המורשת: בחודשים האחרונים בונים פלסטינים מסגד חדש ליד אתר ארכיאולוגי מימי החשמונאים, שנמצא סמוך לעיירה ביתא שמדרום לשכם. הם קראו לו "מסגד השהידים" וטוענים כי מדובר ב"אתר אסלאמי פלסטיני" – כך פורסם היום (רביעי) בכאן רשת ב. המסגד נבנה כחלק מהמאבק על השליטה והבעלות באזורים שבאחריות שלטונית משותפת בין ישראל לרשות הפלסטינית.

ההרס במדרון הצפוני במתחם האתר

ממלא מקום ראש עיריית ביתא, יוסף עסידה, אמר לכאן חדשות: "הרשות הפלסטינית מפקחת על המתרחש והעירייה שומרת על העתיקות, לא נגרם להן הרס. מדובר בעתיקות אסלאמיות, פלסטיניות, זה רכוש של העם הפלסטיני". הוא הוסיף כי "המסגד ישמש להתבססות באדמה וגם יעניק מענה לצורכי האנשים".

בזמן שנמשכת הבנייה של הפלסטינים, האתר הארכיאולוגי נהרס. לדברי ד"ר דביר רביב, ארכיאולוג מאוניברסיטת בר אילן שסקר את האתר העתיק, מסביר: "עבודות ההכשרה שנעשו לאחרונה באתר הביאו להרס מוחלט של אזור נרחב מהשטח הבנוי, כך הוסרו לצמיתות שרידי מבנים וחללים תת-קרקעיים בני אלפי שנים".