פלסטינים חוצים לתוך ישראל
צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

משבר חוק האזרחות: ההצעה של שקד ואלקין לעבאס

מרצ לא תתנגד לחוק האזרחות ותקבל את הסיכומים שייעשו עם רע"ם • ח"כ לוין קרא לבנט ולפיד לחוקק עם האופוזיציה את חוק ההגירה ולנתק את המו"מ עם רע"ם
יערה שפירא
23 ביוני 2021
13:15
עודכן ב 20:43

המחלוקת על חוק האזרחות: השרים זאב אלקין ואיילת שקד הציעו ליו"ר רע"ם מנסור עבאס לכנס אחת לחודש את הוועדה ההומאניטרית, כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום טרם הושג סיכום סופי.

עוד דווח הערב במהדורה כי מכשול אחד הוסר מהפרק לאחר שיחות שהתקיימו היום: מרצ לא תתנגד לחוק האזרחות ותקבל את הסיכומים שייעשו עם רע"ם. בקואליציה ינסו להביא את חוק האזרחות להצבעה ביום רביעי הבא.


עבאס ואלקין | צילומים: יונתן זינדל ודוד כהן, פלאש 90

מוקדם יותר דווח כי ח"כ יריב לוין, יו"ר הכנסת לשעבר, פנה לראש הממשלה נפתלי בנט וליאיר לפיד בדרישה להפסיק את המו"מ עם רע"מ ולפעול יחד עם האופוזיציה לחקיקת חוק יסוד ההגירה.

יו"ר הקואליציה החדשה ח"כ עידית סילמן מימינה וממלא מקומה ח"כ בועז טופורובסקי מיש עתיד אמרו בתגובה לפניית לוין: "כנראה שבמשך 12 שנה, חוק איחוד המשפחות לא היה מספיק חשוב ליו"ר הכנסת היוצא, שדווקא בפוזיציה הנוכחית הוא נזכר לעסוק בו. מאמינים שלוין מודע להשלכות ולמשך הזמן שייקח לחוקק חוק יסוד חדש, בשעה שחוק איחוד המשפחות ייפוג. אנו ממליצים לו ולליכוד לא לפעול מתוך מניעים פוליטיים צרים ולתמוך בהארכת החוק, אותו הם בעצמם קידמו במשך כשני עשורים".

במחלוקת: למה עוסקים כעת בחוק איחוד משפחות?

אתמול כתב חבר סיעת רע"ם וליד טאהא בחשבון הטוויטר שלו שהסיעה תתנגד לחוק האזרחות. "בשום פנים ואופן החוק הזה לא יכול לעבור בקולותיהם של חברי הכנסת של רע"ם", כתב טאהא בהודעה, וכינה את החוק גזעני ואנטי-דמוקרטי. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי הסיכום פוצץ לאחר שנציגי המשפחות הערביות שסובלות מהחוק צלצלו לכל לשכות הח"כים של רע"ם והבהירו להם כי הפשרה אינה מתקבלת עליהם וכן בעקבות ביקורת ציבורית בחברה הערבית.

גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי הושגה הסכמה עקרונית עם שרת הפנים שקד להעביר את החוק בקולות הקואליציה, אך עם מתן הקלות שתאשר שקד מאוחר יותר. ההקלות שהושגו: מתן טיפול רפואי למשפחות ערביות בישראל, ביטול הבדיקות הגנטיות, מתן רישיונות נהיגה בישראל למשפחות והענקת פטור לזוגות שנישאו לפני 2003 (באישור השב"כ). 

בנוסף חברת הכנסת איבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה הציגה מסמך שהוצג בפגישות בין גורמי הקואליציה. לפי הצעתה, החוק לא יחול על נשים מעל גיל 50 וגברים מעל 55, יינתן מעמד תושבות קבע למי שצלחו את הבדיקות הביטחוניות והפליליות, הוועדה ההומניטרית תהיה רשאית לתת תושבות קבע ותינתנה פשרות לשוהים מתוקף איחוד משפחות לנהוג בשטח ישראל.