גנץ וסער, ארכיון
צילומים: יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

החיכוכים בממשלה: סער ביקש מגנץ לפעול מולו ולא בתקשורת

גורמים בסביבת גנץ: סער משקר, הגיע הזמן שראשי הקואליציה יסירו את המסכות • גורם ביש עתיד: ששר הביטחון יפסיק עם הפרובוקציות בממשלה החדשה
איתי בלומנטל ומיכאל שמש
23 ביוני 2021
13:16
עודכן ב 21:02

העימות על ועדת החקירה לרכש הצוללות: אתמול התקיימה שיחה אישית בין יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ לבין יו"ר תקווה חדשה ושר המשפטים גדעון סער. היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בשיחה אמר גנץ לסער שהוא מעוניין מאוד לקדם את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות, סער השיב לו שלא יעשה זאת בצורה תקשורתית והציע שיקדמו זאת בתיאום יחד עם היועץ המשפטי לממשלה. אולם כאמור גנץ בחר בגישה אחרת והוציא הבוקר הודעות לתקשורת בנושא.

בסביבת גנץ תקפו היום את סער ואמרו כי שר המשפטים משקר בטיעונים שלו, הגיע הזמן שראשי הקואליציה יסירו את המסיכות ויגידו אם הם תומכים או מתנגדים להקמת ועדת חקירה ממלכתית לרכש הצוללות. גדעון סער אינו לבד בגישתו והוא מקבל גיבוי מלא מחברי יש עתיד. בכיר במפלגתו של לפיד תקף היום את גנץ ואמר: "הגיע הזמן ששר הביטחון יפסיק עם הפרובוקציות בממשלה החדשה".

המשבר בקואליציה סביב ועדת החקירה לפרשת הצוללות | עוד לפני העימות הפומבי ביניהם, סער שוחח אתמול עם גנץ וביקש שיפעל מולו ולא בהודעות לתקשורת. גם בכיר ביש עתיד תוקף את גנץ: "הגיע הזמן ששר הביטחון יפסיק עם הפרובוקציות". הדיווח של @shemeshmicha ב-#חדשותהערב pic.twitter.com/ABSpVrbVq8

מאוחר יותר הערב התייחס גנץ לעימות ובנימה מפוייסת אמר בדף הפייסבוק שלו כי הוא שמח מאוד על כך שהממשלה קמה. "הממשלה מתפקדת ומתארגנת. היא לומדת לעבוד האחד עם השני. אני בטוח שיהיו משברים פה ושם, אבל השינוי הוא חשוב. השמת סדר העדיפויות הלאומי לפני האישי מאוד חשובה ואני שמח על שיצא לי לעשות את זה". 

כאמור, הבוקר הודיע שר הביטחון גנץ כי העביר אתמול למשרדי האוצר והמשפטים טיוטת הצעה להקמת הוועדה, לקראת דיון הממשלה ביום ראשון. אך בלשכת שר המשפטים גדעון סער מסרו כי לא התקבלה, אתמול והיום, טיוטת הצעה כזו. בלשכת גנץ התעקשו בתגובה שהעבירו את ההצעה אתמול אחר הצהריים.

במשרד המשפטים השיבו על התעקשות גנץ ומסרו כי הגשת הצעת החלטה לממשלה שנמצאת בסמכות שר אחר מחייבת את עמדת השר האחר - שר המשפטים. "עוד במוצ"ש, לאחר שלשכת שר הביטחון פרסמה הודעה לתקשורת בנושא - הודע לה מלשכת היועמ"ש כי יש להעביר כל פניה בנושא דרך שר המשפטים", כתבו. "ההתנהלות לפיה ממהרים להוציא לתקשורת הודעות על הצעות מחליטים, לפני קיום דיון, תיאום ועבודת מטה אינה מקצועית ואינה מקובלת. הקמת ועדת חקירה ממלכתית הוא נושא כבד משקל. החיפזון והיעדר דיון מסודר עוד בטרם מונתה ועדת החקירה הממלכתית הקודמת עליה הוחלט רק ביום א׳ השבוע אינם מקובלים".

בסביבתו של שר הביטחון עומדים על כך שהקמת ועדת חקירה לרכש הצוללות נמצאת בתחום סמכותו. מנגד, בסביבת סער ובחלקים אחרים בקואליציה זועמים: "גנץ מתנהג כפיל בחנות חרסינה, הוא לא מתאם את הודעותיו עם אף אחד". לדברי גורם בקואליציה, "התנהלות גנץ פוגעת בשלמות הממשלה".

בתוך כך, השרה שקד אמרה לשר גנץ רק לפני כמה ימים שהקמת ועדת חקירה לרכש הצוללות לא הייתה חלק מההסכמים הקואליציוניים ולכן היא לא רלוונטית. ככלל, בסביבתה אומרים כי היא נגד הקמת ועדות חקירה כשיטה, וכי ועדת החקירה לאסון במירון היא חריגה לעניין זה.

שר הביטחון מתכנן להניח את הצעת ההחלטה בממשלה לקראת ישיבתה ביום ראשון, לאחר קבלת הערות מהמשרדים הרלוונטיים. בשבת הוא הודיע על החלטתו להגיש הצעת החלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית. בהודעה שיצאה מלשכתו נכתב שהוועדה "תהיה בעלת יכולת בדיקה מעמיקה ובלתי תלויה, בניגוד לוועדה המשרדית שניסה שר הביטחון להקים לבשל התנגדות נתניהו לוועדת חקירה ממלכתית". 

גנץ מסר לאחר הודעתו: "אני מצפה שהפעם, כלל שרי הממשלה יתמכו בהקמת הוועדה. אסור להשאיר את סימני השאלה פתוחים, ויש להסיק מסקנות רוחביות. אין להסתפק בהליך הפלילי מול הפרשה הביטחונית החמורה בתולדות מדינת ישראל".

בממשלה הקודמת, מינה גנץ ועדת בדיקה משרדית בראשות השופט בדימוס סטרשנוב. הוועדה לא החלה את פעילותה בשל קשיים בקבלת הסמכויות, ולאחר מכן עם ההכרזה על בחירות, החליט שר הביטחון להשהות את המאמצים להקימה.