יוון, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

תגידו, אתם באמת מוכרחים לטוס לחו״ל?

החיבה של הישראלים לנופשונים במרחק טיסה מבוססת בנתונים - רק מדינות מעטות בעולם מייצרות כל כך הרבה תיירים ביחס לגודלן. עכשיו יצטרך בנט להחליט האם להעניש את הבוחרים הפוטנציאליים באיסור גורף על יציאה מהארץ - או להסתכן בכניסת הנגיפים דרך נתב"ג
שמואל רוזנר, המדד
23 ביוני 2021
14:17

רוב הישראלים טסים לחו״ל לנופש או לטיול. כלומר – מאלה שטסים. כמה טסים? בערך מחצית. לפני כמה ימים פורסם סקר המלמד שמחצית מהישראלים מתכוונים לטוס הקיץ. זה היה, כמובן, לפני התפרצות הקורונה המחודשת. וזה לא היה במיוחד מפתיע, כי בכל שנה בערך מחצית מהישראלים מתכוונים לטוס בקיץ. ולא רק מתכוונים, הם גם טסים בפועל.

נתוני 2019 מלמדים על 49% טיסות באותה שנה. כרבע מהישראלים טסו פעם אחת, עוד רבע טסו פעמיים ויותר. רק מעטים יחסית נאלצו לעשות זאת לצורכי עבודה (13%). היו גם מי שטסו כדי לבקר משפחה (17%). אבל הרוב, כאמור, נסעו לנפוש.

יש לכם אמון בניצן הורוביץ כשר הבריאות? בשאשא ביטון כשרת החינוך? בואו והשיבו לסקר המדד

לא קל לוותר על טיסה לחו״ל. ישראל קטנה, צפופה ומוכרת. כבר היינו בסחנה, כמה פעמים עוד ניסע לשם? כבר היינו במצדה, ובקיץ החום בלתי נסבל. לישראלים יש סיבה טובה לרצות לצאת. בזה, אגב, הם דומים לתושבי מדינות רבות שנוסעים הרבה. בעיקר מדינות קטנות. הבנק העולמי, שמציע נתונים על טיסות יוצאות של תושבים ממדינות רבות, מאפשר לבחון את גורמי הנסיעה, ואפשר להצביע, באופן כללי, על ארבעה כאלה:

>> תושבי מדינות קטנות טסים יותר מתושבי מדינות גדולות.

>> תושבי מדינות צפופות טסים יותר מתושבי מדינות מרווחות.

>> תושבי מדינות שיש להן (כסף) טסים יותר מתושבי מדינות שאין להן.

>> תושבי מדינות חופשיות ופתוחות טסים יותר מתושבי מדינות סגורות.

לזה צריך להוסיף כמובן עוד כמה עניינים. יש מדינות שלא חייבים לצאת מהן בטיסה, ויש כאלה שכן. מי שרוצה לצאת מהולנד ולטייל בגרמניה יכול לקחת רכבת. מי שרוצה לצאת מקפריסין מוכרח לטוס. ועוד: יש מדינות שבהן תרבות מפותחת של נופש, ויש כאלה שפחות. וצריך לספור לא רק משאבים כספיים אלא גם מספר ימי חופשה מקובל. ולא רק מספר ימי חופשה, אלא גם מספר ילדים למשפחה. כל נתון מוסיף נדבך. השורה התחתונה שלו: מישראל טסים הרבה, אפילו הרבה מאוד, אבל לא הרבה כמו שנדמה לכם. יש מדינות שמהן טסים יותר.

השתמשנו באתר ״העולם בנתונים״ כדי ליצור גרף של כמה מדינות, ושל מספר התיירים היוצאים מהן לכל אלף תושבים. אסטוניה הקטנה לצד צרפת הגדולה ולצד ארצות הברית הגדולה עוד יותר, ולצד ברזיל הענקית והענייה. וגם ישראל. קטנה וצפופה ומשגשגת כלכלית.

אפשר לראות את המדרג. לברזילאים אין איך לטוס, ואולי גם אין סיבה. אפשר לטייל בברזיל. לאמריקנים יש משאבים, אבל גם להם יש פחות סיבות לטוס. אמריקה גדולה ומגוונת. הצרפתים נופשים בצרפת. אם כל העולם רוצה לנפוש בצרפת למה שהם ילכו למקום אחר?

הישראלים טסים, כי בסחנה הם כבר היו. גם האסטונים טסים. אפילו יותר. למרות שאסטוניה פחות משגשגת ופחות צפופה. היא שיאנית המערב ביציאות לחו״ל לכל תושב. בממוצע, כל אסטוני חוצה את גבולות המדינה בין פעמיים וחצי לשלוש בכל שנה (לא כולל שנות קורונה). בישראל מדובר על חצייה אחת או שתיים של הגבול. אבל לישראלים, כידוע, חציית גבול היא בדרך כלל בטיסה רחוקה, ולא בקפיצה קטנה לפינלנד או לרוסיה.

חמשת המכרים ששאלתי האם הם מבטלים השיבו בשלילה. ״הפעם לא יקלקלו לי״, אמרה לי אחת מהן, שכבר נאלצה לבטל בגלל הקורונה

נו, אז אתם באמת מוכרחים לטוס? שנה וחצי של קורונה הגבירה את תחושת הדחיפות, אבל יומיים של קורונה-חוזרת-דרך-נתב״ג אמורה לצנן את ההתלהבות. אתמול, ראש הממשלה נפתלי בנט ביקש בנימוס מהישראלים לשקול מחדש. סוכני נסיעות דיווחו על ביטולים, אבל חמשת המכרים ששאלתי אם הם מבטלים השיבו בשלילה. ״הפעם לא יקלקלו לי״, אמרה לי אחת מהן, שכבר נאלצה לבטל בגלל הקורונה. אחת מרבים שנאלצו לבטל, טיסות ותוכניות אחרות, בגלל הקורונה.

יש לכם אמון בבנט כראש ממשלה? במרב מיכאלי כשרת התחבורה? בואו והשיבו לסקר המדד

הנה, מונחת לפתחה של ממשלה חדשה שאלה מורכבת מנהיגותית. האם לנקוט בצעדים חריפים יותר כדי לעצור את הטיסות, למנוע את הנזק, אבל להרגיז הרבה מאוד בוחרים? באופן טבעי, מכיוון שהמגפה רק מראה סימני חזרה אבל עוד לא באמת חזרה, לא כולם יקבלו בהבנה את הצורך בבלימה. הם יחשבו שהממשלה מגזימה, שעוד לא קרה כלום. האפשרות השנייה היא לחכות עד שיקרה. כלומר, לעצור רק אחרי שסוסים ברחו מאורווה, או במקרה שלנו, שהווירוסים נכנסו למדינה. במקרה כזה, הציבור יבין למה הממשלה נוקטת בצעדים, ויתרגז על כך שלא נקטה בהם מוקדם יותר.

דילמה. היא מתדפקת על דלתו של מי שכתב את הספר ״איך לנצח מגפה״, מה שיוזכר לו מעכשיו בכל בוקר וערב, כולל ציטוטי מפתח מפסקאות מרשיעות. מכיוון שכבר כתבתי ספר או שניים, אומר להגנתו שהרבה יותר קל לכתוב ספרים מאשר לקבל החלטות. אבל הספר ירדוף אחריו. עד העלייה למטוס.