תל אביב-יפו, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שלושה שבועות לאחר שבוטל: התו הירוק יחזור?

חשש במשרד הבריאות: הקייטנות ומחנות הקיץ יגבירו את התחלואה • הטעות של המשטרה שהביאה לסגירת מאות תיקים פליליים נגד מפרי בידוד • בשל שיעור ההתחסנות הגבוה: לא יפתחו עוד תיקים פליליים נגד מפרי בידוד
גילי כהן ומשה שטיינמץ
23 ביוני 2021
19:52

במשרד הבריאות בוחנים מתי להחזיר את התו הירוק, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. החשש המרכזי שעולה בדיונים שמקיימים ביממה האחרונה במשרד הוא שמלבד מוקדי התחלואה עליהם ידוע - יש עוד תחלואה שאינה ידועה ברחבי הארץ. אם התחלואה תלך ותגבר ומספר המאומתים ימשיך לעלות, קודם כל תשוב חובת עטיית המסכות ולאחריו הגבלות התו הירוק, כלומר הגבלות על התקהלות.

בנוסף, החשש המרכזי במשרד הבריאות הוא ממה שיקרה בעוד שבוע, לאחר שבתי הספר יסיימו את פעילותם. עם חופשת הקיץ יש יותר חיכוך של תלמידים מכיתות וגילים שונים. לכן במשרד חוששים שאם כרגע עוד אפשר לאתר את מוקדי ההתפרצות - מרגע שבתי הספר יסגרו יהיה הרבה יותר קשה להשתלט על המגפה או ההתפרצות המחודשת. ההחלטה כרגע מדברת על בחינה מחודשת מדי יום של נתוני התחלואה.

פרופ' אש: עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות הזאת

בחודש האחרון אובחנו בישראל 891 חולים מאומתים, כמחציתם מחוסנים. היום אובחנו 110 מאומתים, אתמול 125 ובסך הכול מספר החולים הפעילים בארץ עומד כעת על יותר מ-530. הנתונים הוצגו בתדרוך לכתבים שקיימו הערב ראשי מערכת הבריאות מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס והממונה על המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש.

לשאלת כאן חדשות אמר פרופ' אש כי נוסף על שני המוקדים הראשונים של ההתפרצות, מודיעין ובנימינה, התפשטה התחלואה גם לאזורים אחרים ובהם נתניה וכפר סבא. "אני עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים על ההתפרצות, את זה נוכל לומר רק כשמספר המאומתים יירד בשיעור ניכר. עם זאת, אי אפשר לומר שמדובר בהתפרצות נרחבת בכל המדינה", אמר הממונה על המאבק בקורונה.