למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הטעות של המשטרה שהביאה לסגירת מאות תיקים פליליים נגד מפרי בידוד

בשל שיעור ההתחסנות הגבוה: לא יפתחו עוד תיקים פליליים נגד מפרי בידוד
משה שטיינמץ
23 ביוני 2021
22:39
עודכן ב 22:52

עדכון 24.06 –  מנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: 148 מקרים חדשים של קורונה אובחנו אתמול, חצי מהמאומתים בהתפרצות היו מחוסנים

מאות תיקי חקירה נגד מפרי בידוד ייסגרו ושבעה כתבי אישום יבוטלו, בעקבות טעות של המשטרה, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, המשטרה קנסה בשנת 2020 כאלף חולים שהפרו בידוד במקום לפתוח להם תיק פלילי - כהנחיית הפרקליטות בתחילת הקורונה.

בפרקליטות גילו את הדבר בחודש ינואר ואז כצעד ראשון נחסמה במחשבי השוטרים האפשרות לתת קנס לחולה מאומת. כעת, מחשש לטענה לאכיפה בררנית הוחלט לבטל את שבעת כתבי האישום שהוגשו בעבירה זו ולסגור מאות תיקי חקירה פליליים ולהמירם בקנס כספי.

מהמשטרה נמסר בתגובה: בעקבות מורכבות המשימה באכיפה בתקופת הקורונה נגד חולים המפרים בידוד ובמטרה לייצר אחידות, המשטרה פועלת בהתאם להנחיית פרקליט המדינה להמרת התיקים הפלילים לקנסות מנהליים על סך 5,000 שקלים.

בתוך כך, בשל שיעור ההתחסנות הגבוה לא יפתחו עוד תיקים פליליים נגד מפרי בידוד. על פי הפרסום, בשנה שעברה עם פרוץ מגפת קורונה, החליטה פרקליטות המדינה שחולה מאומת שיפר בידוד יועמד לדין פלילי על סעיף "העושה מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות" וקיבלה חוות דעת משפטית-רפואית שאומרת שקורונה היא דבר שיש בו סכנת נפשות.

אבל, בעקבות שיעור ההתחסנות הגבוה בישראל, התקבלה החלטה אצל פרקליט המדינה כי אין יותר סכנת נפשות בקורונה. כלומר, כשאדם אחד מפר בידוד אי אפשר עוד להגיד שהוא גרם לסכנת נפשות. מעתה לא יהיו עוד חקירות פליליות נגד חולים שהפרו בידוד, אלא רק קנסות.

פרופ' אש: עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות הזאת

בחודש האחרון אובחנו בישראל 891 חולים מאומתים, כמחציתם מחוסנים. היום אובחנו 110 מאומתים, אתמול 125 ובסך הכול מספר החולים הפעילים בארץ עומד כעת על יותר מ-530. הנתונים הוצגו בתדרוך לכתבים שקיימו הערב ראשי מערכת הבריאות מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס והממונה על המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש.

לשאלת כאן חדשות אמר פרופ' אש כי נוסף על שני המוקדים הראשונים של ההתפרצות, מודיעין ובנימינה, התפשטה התחלואה גם לאזורים אחרים ובהם נתניה וכפר סבא. "אני עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים על ההתפרצות, את זה נוכל לומר רק כשמספר המאומתים יירד בשיעור ניכר. עם זאת, אי אפשר לומר שמדובר בהתפרצות נרחבת בכל המדינה", אמר הממונה על המאבק בקורונה.