אלרעי פרייס, אש ולוי במסיבת עיתונאים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כוכבי "המסכה" חוזרים, התגעגעתם? | הזווית

יחד עם הקורונה, בכירי משרד הבריאות עשו אתמול קאמבק מפתיע במסיבת עיתונאים משותפת שלא חשבנו שנראה שוב. האם הם כאן כדי להישאר?
הזווית
24 ביוני 2021
08:05

האמנתם שנראה תמונה כזו שוב? בחודשיים האחרונים בכירי משרד הבריאות שהיו כל ערב על מסך הטלוויזיה, בין אם בהצהרות לתקשורת, מסיבות עיתונאים או ריאיונות במהדורות המרכזיות, נעלמו מחיינו בהדרגה, כמו גם הקורונה עצמה, כשרק בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות על הסרתה של אחת ההגבלות האחרונות שנותרו משנת המגפה - עטיית המסכות במקומות סגורים

אבל המגמה השתנתה - נכון לאתמול (רביעי), אובחנו בישראל 101 מאומתים חדשים לקורונה. זהו היום השלישי ברציפות שבו מאובחנים במדינה יותר מ-100 מאומתים. זה התחיל מהתפרצויות בבתי ספר במודיעין ובבנימינה בשבוע שעבר, עליהן אחראי הפעם הווריאנט ההודי, ובגללו התפשטה התחלואה, כרגע במימדים מצומצמים, אל מספר מוקדים בארץ. נכון לתדרוך של בכירי משרד הבריאות אתמול, בישראל ישנם כעת 534 חולי קורונה פעילים. 

אחרי הנתונים האלה אפשר להגיד - הקורונה חזרה, אולי לא בגדול, אבל היא בהחלט שוב נוכחת בחיינו. יחד איתה, חזרו לחיינו גם בכירי משרד הבריאות - מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס וממונה הקורונה פרופ' נחמן אש - אתמול ראינו אותם באיחוד לא רצוי בתדרוך משותף לתקשורת, שאחרי החודשיים האחרונים נראה לנו כבר כמו זיכרון רחוק. 

הווריאנט לא מדאיג רק את הבכירים בישראל. הוא הספיק להכות כבר במספר מדינות בעולם, להוביל גם בהן להתפרצות מחודשת, והוא יהווה אחד המבחנים הראשונים והחשובים ביותר של הממשלה החדשה, מאחר והוא מדבק הרבה יותר מזני הקורונה שהיו נפוצים בישראל עד כה. עד כמה הוא מדבק? פי 1.5 מהווריאנט הבריטי שעורר דאגה בישראל בתחילת השנה והספיק בחודשים האחרונים להתפשט ל-92 מדינות, לאחר שהתגלה בהודו באוקטובר האחרון. החדשות הטובות - חיסון פייזר יעיל מולו ב-88%, מה שמגדיל את הסיכוי שמול האוכלוסייה המחוסנת ברובה בישראל, הוא לא יוביל להתפרצות רחבה.

התפשטות הווריאנט ההודי בישראל הופכת להיות המבחן האמיתי הראשון של ממשלת בנט-לפיד הטרייה, זאת שרוב חבריה ישבו באופוזיציה עד לא מזמן, וביקרו בחריפות את ניהול משבר הקורונה על ידי הממשלה היוצאת. רק השבוע אישר שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ את חוק הקורונה, זה שחוקקה הממשלה הקודמת ומאפשר להכריז על תקנות מחמירות ללא אישור הכנסת.

מדובר בחוק שכאשר אושר לראשונה, נתקל בהתנגדות חריפה מצד יושבי האופוזיציה דאז וחברי הממשלה בהווה, כולל הורוביץ עצמו שכינה אותו "בלתי דמוקרטי". הסתירה הזו אולי מרמזת על המבחן המהותי מכל של ממשלת בנט-לפיד בהתמודדות עם המשבר המתחדש - להקשיב למומחים במשרד הבריאות, ולקבל החלטות נכונות שמונעות משיקולים ענייניים, ולא מכאלה פופוליסטים. 

השר הורוביץ האריך את חוק הקורונה - זה שח"כ הורוביץ התנגד אליו

אותם מומחים הגיעו אתמול חמורי סבר לתדרוך לתקשורת והזהירו כי ההתפרצות המחודשת עדיין לא נמצאת תחת שליטה. ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אמר כי במשרד הבריאות "עושים מאמצים גדולים להכיל את התחלואה הזו על ידי תחקירים ובדיקות" והוסיף: "עם זאת אני עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות הזאת. ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה, כי 65% מהאוכלוסייה בישראל מוגנת, מחוסנת או מחלימה, אך סייגה ואמרה: "הווריאנט ההודי מדבק ב-50% יותר, לכן אנחנו לא חושבים שאנחנו נמצאים היום בחסינות עדר". 

בינתיים, עוד מושגים לא רצויים חוזרים אט אט לחיינו. אתמול הודיע ראש הממשלה נפתלי בנט כי תחודש פעילות מערך קטיעת שרשראות ההדבקה, יוגדל היקף בדיקות הקורונה ל-10,000 ביום, ותגובש תוכנית להגברת אכיפה מול חולים מאומתים שיפרו בידוד. גם כניסת התיירים המחודשת שהייתה אמורה להתחיל ב-1 ביולי נדחתה ל-1 באוגוסט. ההגבלות גם הן עושות סימנים של קאמבק, כשבדיון בלשכתו של בנט הוחלט כי חובת עטיית המסכות במקומות הסגורים תשוב, אם ממוצע המאומתים יעמוד על 100 במשך שבעה ימים ברציפות. ממונה הקורונה אש דווקא הציע לחייב באופן מיידי עטיית מסכה בחללים סגורים, אך הצעה זו נדחתה על הסף. גם קבינט הקורונה חוזר, והוקם אתמול מחדש. 

מומחי משרד הבריאות שחזרו אל המרקע ואל מקלטי הרדיו בסערה השבוע חזרו עם מונחים שכבר שמחנו שנעלמו מחיינו - התפרצות, שרשראות הדבקה, מאומתים וחסינות עדר - מזכירים לנו שהמשבר חי וקיים וצריך לטפל בו בהקדם, לפני שיהיה מאוחר מדי. כך שהתחלואה תרד, ההגבלות לא יחזרו, ובכירי משרד הבריאות שעשו קאמבק מפתיע, יחזרו לעשות את עבודתם נאמנה במסדרונות המשרד, ולא מול המצלמות.