ניצן הורוביץ
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תעלומת חוק הקורונה: ב-2020 נגד, ב-2021 בעד

שר הבריאות הורוביץ האריך השבוע את חוק הקורונה. רק לפני כמה חודשים, כשהיה באופוזיציה, הוא התנגד אליו בחריפות וכינה אותו "לא דמוקרטי"
מהצד השני
24 ביוני 2021
12:10

בשל העלייה המדאיגה בתחלואה בקורונה בשבוע האחרון, שר הבריאות ניצן הורוביץ האריך השבוע את חוק הקורונה. מדובר בחוק שחוקקה הממשלה היוצאת בראשות בנימין נתניהו, שנועד להתמודד עם התפרצות נגיף קורונה בשנה האחרונה בישראל, ומעניק לממשלה סמכויות נרחבות להורות על תקנות מחמירות כמו סגר, הוראה על שמירת מרחק במרחב הציבורי, סגירת נתב"ג ועוד תקנות שראינו בשנה האחרונה.

 כשנחקק בשנה שעברה, הוא נתקל בהתנגדות חריפה מצד חברי האופוזיציה דאז, שרובם חברי הממשלה החדשה כיום, מכיוון שהוא מאפשר לממשלה לתקן תקנות ללא אישור של הכנסת. אז חברי האופוזיציה, שהשבוע דווקא תמכו בהארכתו של החוק, טענו כי הוא לא דמוקרטי. ח"כ קארין אלהרר, כיום שרת האנרגיה, אמרה אז כי אם החוק יעבור כפי שהציגו אותו "זו לא תהיה דמוקרטיה", ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו טען כי הוא הופך את הכנסת ל"כנסת בדיעבד". אפילו הורוביץ עצמו, אז ח"כ באופוזיציה והיום זה שהורה על הארכת החוק, כינה אותו "בלתי דמוקרטי" וחשש שלמרות שמדובר בחוק שיש לו תוקף יהיה קשה להחזיר את הגלגל לאחור.

הורוביץ, פעם מתנגד חריף של החוק, הסביר השבוע על במת המליאה מדוע יש לאשר אותו. הוא הכיר בכך שמפלגתו התנגדה לחוק כשהוצג לראשונה, והודה כי מדובר בחוק בעייתי, אך העדיף להאשים את הממשלה הקודמת בכך שלא דאגה לחוקק חוק יותר טוב. 

הורוביץ אמר בנאומו כי הגיע למסקנה שבמצב הקיים, יש להאריך את החוק ו"לתקופה שלא תיארך מעל שישה חודשים". שישה חודשים? למה צריכים חצי שנה כדי לתקן חוק שחוקק בתוך פחות מחמישה חודשים? בהמשך אמר הורוביץ כי נכון לעכשיו ההגבלות היחידות שהחוק יאפשר הן של כניסה ויציאה מישראל והוסיף כי "נדרשת האפשרות החוקית לחדש את ההגבלות, אם יהיה צורך". 

אז מדוע הורוביץ, שהתנגד בחריפות לאותו חוק בדיוק רק לפני שנה, מאריך אותו לתקופה כה ארוכה, ומשאיר לעצמו גם את האפשרות החוקית לחדש את ההגבלות, תוך מעקף של הכנסת? אולי זו דוגמה לאיך אפשר להבדיל בין דעות שמגיעות מהאופוזיציה, לדעות שמגיעות מפוזיציה.