תיעוד הרצח

"מניע לאומני": 7 ערבים נאשמים ברצח יגאל יהושע בלוד

ה-7 נאשמים גם ב"מעשה טרור בצוותא". מכתב האישום עלה כי הם "פעלו מתוך מניע לאומני-אידיאולוגי" כשחיפשו לפגוע ביהודים במהומות בזמן "שומר החומות" • שלושה תושבי עכו שהשתתפו בלינץ' במור ג'נאשווילי הואשמו בטרור. לפי כתב האישום, הם הכו את אותו באלות ובמוטות ברזל בניסיון לרצוח אותו
הדס גרינברג וחן ביאר
24 ביוני 2021
08:58
עודכן ב 11:12

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) לבית משפט המחוזי מרכז בלוד כתב אישום נגד שבעה ערבים בגין רצח יגאל יהושע בעיר בזמן המהומות במבצע "שומר החומות". השבעה - יוסף קדאים (21), וליד קדאים (25), כארים בהלול (18), איאד מרחאלה (20), חאלד חסונה (51), אחמד דנון (25) וכאמל אללה (21). בבקשה למעצר עד תום ההליכים נכתב: "כתב האישום מייחס להם עבירות חמורות שהמניע להן הוא לאומני- אידיאולוגי ונעשה במטרה לעורר פחד ובהלה בציבור".

עוד בסעיפי האישום: רצח בנסיבות מחמירות של מעשה טרור בצוותא, מעשה טרור של יידוי אבן לעבר כלי תחבורה בצוותא, חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, שיבוש מהלכי משפט בצוותא, שהייה שלא כדין בישראל- כל אחד על פי חלקו.

לוד, סרט מלחמה | האזינו לעוד יום

על פי כתב האישום, צעירים ערבים הבעירו צמיגים כדי להאט את כלי הרכב. כשזיהו כי מדובר ברכב שבו נוסעים יהודים, הם הודיעו על כך לנאשמים כדי שיירגמו את הרכב באבנים. סמוך לשעה 22:30 ב-12 במאי יידו הנאשמים בעוצמה ומטווח קצר אבנים אל רכבו של יהושע. שמשות רכבו נופצו ואחת מהאבנים פגעה בראשו של יהושע בעוצמה. 

לאחר שהנאשמים הבינו כי פגעו ביהושע וברכבו, להסתיר את מעשיהם ולשבש את החקירה. יהושע הצליח להמשיך בנסיעה לאחר כמה דקות ולהגיע בשארית כוחותיו בנהיגה איטית לחניית ביתו - שם איבד את ההכרה. מספר ימים לאחר מכן נקבע מותו. מכתב האישום עלה עוד כי יומיים לאחר הלינץ', וליד קדאים ואחרים המשיכו ליידות אבנים לעבר מכוניות של יהודים.

בחודש מאי, לאחר ירי רקטות מסיבי לעבר אזור ירושלים ועוטף עזה, החל מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה. בד בבד, החלו הפרות סדר רחבות בכל רחבי הארץ. באזור המרכז, ובפרט בעיר לוד, התרחשו אירועים רבים של אלימות בין יהודים, ערבים וכוחות הביטחון על רקע לאומני וגזעני.

במהומות נרשמו פגיעה בבני אדם וברכוש, לרבות ניידות משטרה, באמצעות בקבוקי תבערה, ירי זיקוקים, הבערת צמיגים ופחי אשפה, חסימות כבישים וזריקות אבנים.

זיהו את דגלי ישראל על הרכב - והיכו את ג'נאשווילי במוטות ברזל

בתוך כך, כתבי אישום הוגשו היום נגד שלושה ערבים תושבי עכו שנעצרו בחשד שביצעו את הלינץ' במור ג'נאשווילי במהלך המהומות האלימות בעיר. מחקירת שב"כ והמשטרה עלה כי השלושה, קוסאי עבאס, אדהם בשיר ובילאל חילואני, זיהו את כלי הרכב ככזה ששייך ליהודי בשל דגלי ישראל שהיו תלויים עליו. "עשרות אבנים יודו לעבר רכבו של ג'נאשווילי על ידי מתפרעים ובהם שלושת הנאשמים. הוא איבד שליטה על רכבו והתנגש בחומה שבצד הדרך", תואר בכתב האישום. "עם עצירת הרכב עטו עליו עשרות מתפרעים תוך שהם מיידים אבנים ורהיטים על הרכב. אחד הנאשמים שבר באמצעות אלה את חלון מושב הנוסע האחורי. המתפרעים היכו אותו באמצעות אלות ומוטות ברזל, יידו לעברו אבנים וחפצים ו היכו אותו בבעיטות ואגרופים".

בשלב זה, מגולל כתב היאשום, "בעוד ג'אנאשוילי שרוע על גבו, ניגשו אליו אחד הנאשמים ומתפרעים נוספים, וחבטו בו מספר רב של פעמים בכל חלקי גופו באמצעות אלות, אבנים ובעיטות". לאחר מכן רכבו הוצת. ג'נאשווילי נפצע קשה ואושפז בבית החולים.

בכתב האישום צוין כי מי שהצית את רכבו של ג'נאשווילי לא נתפס. "משטרת ישראל ושב"כ רואים בחומרה כל אירוע טרור בו מעורבים אזרחים ישראלים", מסרו במשטרה לקראת הגשת כתבי האישום נגד השלושה.