-
צילום: אוליבייה פיטוסי

ההתפרצות המחודשת לא נראית בבתי החולים - אז למה במשרד הבריאות חוששים?

המספרים שעולים כבר כמה ימים, ההתפרצויות המרכזיות והמוקדים החדשים - המשמעויות מאחורי הנתונים
נוב ראובני
24 ביוני 2021
22:56
עודכן ב 23:07

התפרצות מחודשת: אף שמספר המאומתים הולך ועולה, זה עדיין לא בא לידי ביטוי בבתי החולים. אז למה בכל זאת במשרד הבריאות משדרים דאגה? 

יש כמה מישורים שבהם ההתפרצות הנוכחית בהחלט מעוררת חשש. ראשית, המספרים הולכים ועולים כבר כמה ימים ברציפות, היקף ההתפרצויות המרכזיות גדל מיום ליום וגם מוקדים חדשים תופסים כעת את תשומת הלב – למשל כפר סבא בה יש 43 מאומתים בבתי ספר בעיר ביומיים האחרונים.

אבל יש גם עניין מעבר למספרים. אפשר לראות שבחודש האחרון שיעור המחוסנים מבין המאומתים עלה מעט, ואז נותר פחות או יותר יציב. בממוצע – 33%, שליש – מכלל המאומתים. מעניינת אגב העובדה שכמעט אין מחלימים שחלו שוב - רק 2% מכלל המאומתים הם כאלה שחלו בפעם השנייה.

אז כמה מהמאומתים פיתחו מחלה של ממש, חוו תסמינים? אז אם מסתכלים על כלל המאומתים בחודש האחרון – הם נחלקים כמעט שווה בשווה – מחציתם חוו תסמינים ומחציתם לא, אבל אם מסתכלים על המגמה במהלך החודש, בהחלט אפשר לזהות עלייה.

הממוצע השבועי בסוף מאי היה כ-33% סימפטומטיים, אבל בשבוע האחרון, שיעור התסמיניים כבר עלה לכ-60%. האם יש קשר לזן ההודי שהופך דומיננטי יותר? בהחלט ייתכן. אבל גם אם כן – בשלב הזה התפרצות התחלואה עדיין לא חודרת אל גבולות בתי החולים.

בסך הכול בעשרת הימים האחרונים נוספו למניין החולים במצב קשה רק ארבעה חולים חדשים. רק אחד מהם בן פחות מ-18. בהדסה, שיבא, אסף הרופא, אסותא אשדוד, הלל יפה וברזילי – אין ולו חולה קורונה אחד המאושפז כעת. בבתי חולים אחרים – מאושפזים בודדים.

הנתון הזה מעודד, אבל לא כדאי להיות שאננים בגללו. אף שעיקר המאומתים החדשים הם ילדים ובני נוער שלרוב המחלה אצלם קלה – אם התחלואה תמשיך להתפשט והמספרים יעלו – יעלה גם מספר המאושפזים ומספר החולים שמצבם קשה. ובזמן שמחלקות הילדים והפנימיות מלאות חולים בנגיפי נשימה אחרים, כדאי בהחלט לעשות הכול כדי שהקורונה לא תתפשט ותעמיס שוב על בתי החולים.