קורונה בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ההגבלות חוזרות: אלה הצעדים שנשקלים

בכיר במערכת הבריאות: "לא ניתן לתחלואה לעלות, גם במחיר של ביקורת ציבורית" • מנכ"ל משרד הבריאות: "מדובר בהתפרצות מעבר למה שניתן להכיל. המלצתנו להיות גם באזורים פתוחים עם מסכות"
נוב ראובני, גילי כהן והדס גרינברג
25 ביוני 2021
19:54
עודכן ב 04:04

התפרצות הקורונה המחודשת בימים האחרונים כבר הביאה אתמול (שישי) את משרד הבריאות להשיב את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים, אך במשרד כבר סבורים שיידרשו צעדים נוספים. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם אתמול כי בין הצעדים שנשקלים: צמצום התקהלויות וחובת בדיקות ללא-מחוסנים שירצו להיכנס לפעילויות מסוימות. בכיר במערכת הבריאות הבהיר שהגישה היא לא לתת לתחלואה לעלות - גם במחיר ביקורת ציבורית.

בעקבות העלייה בתחלואה, ראש הממשלה נפתלי בנט הציב יעד של שילוש מספר המתחסנים. כרגע מדובר בעשרת אלפים מתחסנים ביום, והמטרה היא להגיע ל-30 אלף. מחר יתקיים דיון ב"זום" עם ראשי קופות החולים, שר הבריאות ניצן הורוביץ ובנט בנוגע להגברת קצב החיסונים.

ביום ראשון צפוי לעלות גם קמפיין של יוטיוברים כדי לפנות לבני נוער ולעודד אותם להתחסן. בד בבד, במשרד הבריאות עובדים מול חברת פייזר כדי להקדים את הגעת חיסונים. כרגע תוקפם של החיסונים במאגר בארץ הוא עד סוף חודש יולי. 

פרופ' חזי לוי: ממליצים לעטות מסכות גם באזורים פתוחים

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר היום כי ״מדובר בהתפרצות מעבר למה שניתן להכיל", וציין שמשרדו ממליץ לעטות מסכות גם באזורים פתוחים. פרופסור לוי הזהיר כי התחלואה הולכת ומתפשטת.

הוא התייחס גם למצעד הגאווה שנערך אתמול בתל אביב, ולכך שהאירוע התקיים בלי מסכות. ״נקווה שהציבור יבין שאנחנו בפתחה של התפרצות וישתף פעולה", אמר. מנכ"ל משרד הבריאות נשאל אם הסרת המסכות הייתה במקום והשיב: ״זה היה נכון לעיתוי. ראינו תחלואה מאוד נמוכה. סדר גודל של 11 מאומתים ביום. חשבנו שאנו יכולים ליטול את הסיכון״.

החיסון לפלסטינים

בישראל מקווים שהפלסטינים יקבלו את החיסונים מישראל כבר בשבוע הקרוב, והבהירו שמדובר בחיסונים טובים, שגם בקופות החולים משתמשים בהם ומחסנים איתם בני נוער. התוקף שלהם הוא עד סוף חודש יולי.

בשבוע הבא יפורסמו מסקנות החקירה שביצעה הרשות הפלסטינית בנוגע להסכם עם ישראל ועם חברת פייזר. שרת הבריאות הפלסטינית, שחתמה על ההסכם עם ישראל, מסרה עדות.