מעצרו של ג'ורג' פלויד

הרצח שטלטל את ארה"ב: 22.5 שנות מאסר לשוטר שחנק למוות את ג'ורג' פלויד

בהצהרתו מסר השופט שגזר הדין נקבע על פי עובדות ולא רגשות. עו"ד של משפחת פלויד: "גזר הדין ההיסטורי הזה מביא את האומה שלנו צעד אחד לקראת החלמה". ביידן: "עונש ראוי"
מאיה ראכלין
25 ביוני 2021
21:52
עודכן ב 00:40

בית המשפט במיניאפוליס גזר הערב (שישי) 22 וחצי שנות מאסר על דרק שובין, השוטר שחנק למוות את ג׳ורג׳ פלויד. שובין הורשע על ידי חבר מושבעים לפני כחודשיים ברצח מדרגה שנייה ושלישית, והערב השופט גזר עליו 270 חודשי מאסר שיתווספו לזמן שכבר ריצה בכלא. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיב לגזר הדין ואמר שהעונש ראוי. 

 דרק שובין בבית המשפט (צילום: רויטרס)

חוות הדעת של השופט נמסרה בכתב ונפרשת על פני 22 עמודים. בהצהרתו מסר השופט שגזר הדין נקבע על פי עובדות, ולא רגשות. עורך הדין שמייצג את משפחת פלויד, בן קראמפ, אמר לאחר הדיון: ״גזר הדין ההיסטורי הזה מביא את משפחת פלויד ואת האומה שלנו צעד אחד לקראת החלמה, תוך סיפוק של סגירת מעגל ונשיאה באחריות״.

קודם לכן, בזמן השימוע, נשמעו הצהרות מבתו של ג׳ורג׳ פלויד ומהאחיין שלו. לשאלה - אם היית יכולה לומר לאבא משהו, מה זה היה? השיבה בתו בת השבע, ג'יאנה: ״שאני אוהבת אותו ומתגעגעת אליו״.

שובין הורשע ברצח ג'ורג' פלויד בכל סעיפי האישום - רצח מדרגה שנייה שלא בכוונה תחילה, רצח מדרגה שלישית והריגה מדרגה שנייה. חבר המושבעים קבע כי השוטר היה מודע לכך שהוא גורם למותו של פלויד. במשפט העידו 45 עדים, בהם רופאים, מומחים לשימוש בכוח, קציני משטרה, עדי ראייה וקרובים של פלויד. התביעה ניסתה להוכיח ששובין השתמש בכוח מופרז כשעצר את פלויד. התובע במשפט אמר באחת מהצהרותיו כי "לא היה מדובר בעבודה משטרתית. זה היה רצח".

מותו של פלויד בן ה-48 הצית מהומות ענקיות בארצות הברית, שהביטוי הבולט שאפיין אותן הוא – "חיי שחורים נחשבים". המהומות וההפגנות היו סוגייה פוליטית מרכזית בשנת הבחירות לנשיאות ארצות הברית.