-
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

ההצלחה והמחיר: הדרך של החברה הערבית להשכלה

בעשורים האחרונים צעירים רבים מהמגזר הערבי הצליחו לבצע קפיצה משמעותית מחינוך בסיסי מאוד לתארים מתקדמים. עכשיו צריך לשאול – האם המאמץ היה שווה את זה? | האזינו להסכת "חיות כיס"
חיות כיס
26 ביוני 2021
09:53

תקרית בלונה-גל בגיל 13 הובילה את מייסלון דלאשה למסקנה ששינתה את חייה. "עמדתי בתור למגלשות ושני ילדים יהודים עקפו אותי", היא מספרת. "רציתי לעצור ולהתווכח איתם אבל לא הייתה לי עברית מספיק טובה. שם הבנתי שבלי שפה אני לא אצליח במרוץ הזה, תמיד יעקפו אותי". היום היא סוציולוגית ומרצה על יחסי יהודים-ערבים באוניברסיטת תל אביב – ויש לה כמה דברים לומר על הדרך שהובילה אותה לשם. 

האזינו לחיות כיס עם דנה פרנק 

כשמדברים על אינטגרציה בחינוך בישראל, אנחנו בדרך כלל מתייחסים לשילוב בין מעמדות שונים, אבל אף אחד לא מדבר על השילוב בין תלמידים מלאומים שונים. בכיתה ט' דלאשה נשלחה ללמוד בבית הספר למדעים ואומנויות בירושלים. שם הרצון להשתלב במרוץ הישראלי יצרה מורכבות עם הסביבה הקרובה שלה. "היה שלב שהתחלתי להתלבש כמו היהודים בבית הספר, זה מאוד בלט, זו שלומדת עם היהודים, זו שהחברים שלה יהודים". 

והסיפור שלה הוא חלק מתהליך גדול יותר של שינוי חברתי עמוק. בתוך שני דורות המשפחה של דלאשה עברה מהשכלה מעטה מאוד לדוקטורט. "המחקר שלי התחיל מזה שניסיתי להבין את החוויה שלי, והבנתי שאני לומדת על חווייה של דור שלם. עכשיו אני מסיימת את המחקר עם הדילמות של איפה לשים את הילדים שלי בעתיד". 

לשאלה לאיזה בית ספר לשלוח את הילדים יש השפעה אדירה על החיים שלהם ועל האפשרויות שיהיו להם בעתיד. השאלה הזו דרמטית במיוחד בחברה הערבית, כי יש הבדלים אדירים בין מערכת החינוך היהודית לערבית בישראל, והרבה מהבעיות החברתיות במדינה מתחילות כאן. השבוע בהסכת חיות "כיס"  – על הדרך של החברה הערבית בישראל להשכלה, והאם המאמץ האדיר הזה משתלם להם?