אביתר
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

במערכת הביטחון נחושים לפנות את אביתר: "מסכן את היציבות באזור"

גנץ קיים השבוע דיונים בנושא, במטרה לפנות את המאחז כמה שיותר מהר, וללא אלימות. גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות: "היה צריך לפנות את המאחז לפני חודש"
כרמלה מנשה
26 ביוני 2021
05:41

פינוי אביתר: במערכת הביטחון נחושים לפנות את המאחז בשומרון – כך פורסם אתמול (שישי) במהדורת "השבוע". שר הביטחון בני גנץ קיים השבוע דיונים בנושא, והגישה שלו היא לפנות את המקום כמה שיותר מהר, תוך ניסיון להגיע להידברות עם התושבים כדי להימנע מפינוי אלים.

גם אתמול התקיימה הפרת סדר גדול באזור, שהופך לנקודת חיכוך מרכזית בין ישראל ובין הפלסטינים. גורמי ביטחון אמרו לכאן חדשות: "המאחז אביתר הפך למוקד שמסכן את היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון. שישה פלסטינים נהרגו בהפרות סדר בחודש האחרון". 

בתחילת השבוע צפויים להגיש המתנחלים בג"ץ, ומיד אחרי מתן התשובה של בית המשפט ניתן יהיה להתחיל בפינוי. גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות: "היה צריך לפנות את אביתר לפני חודש". עוד ציין הגורם שקיימים יותר מ-50 מאחזים בלתי חוקיים בשטחי יהודה ושומרון, ורק מחצית מהם בהליך הסדרה כזה או אחר. באביתר מתגוררות 50 משפחות ב-50 מבנים, כולל גן ילדים ובית כנסת, ומערכת הביטחון ערוכה לפינויו. 

ביום חמישי החליט חבר הכנסת ניר אורבך מימינה להעביר את לשכתו למאחז, אך התחרט ברגע האחרון. בשבוע שעבר הוטל על אביתר צו צבאי שמאפשר לפנות את המאחז כולו תוך שמונה ימים מרגע חתימתו. תושבי המקום קיבלו הארכה לצורך הגשת ערעור על הצו, והגישו אותו ביום חמישי שעבר, רגע לפני שפינוי אפשרי נכנס לתוקף. אותו ערעור נדחה על הסף וכעת כאמור צפוי להיות מוגש בג"ץ.