עב"ם בשמי ארצות הברית ,יוני 2021
צילום: אי-פי

דוח העב"מים של הפנטגון: אין הוכחות לקיום חייזרים, אך ישנן תופעות שאין להן הסבר

דוח שהוגש לקונגרס האמריקני סוקר יותר מ-140 תופעות חריגות שנקלטו במכ"מים ובתצפיות מאז שנת 2004. בדוח מודים שלרבות מהתופעות אין הסבר חד משמעי, אך לא מייחסים אותן לחייזרים
מאיה ראכלין
26 ביוני 2021
08:34

דוח העב"מים של הפנטגון: דוח בלתי שגרתי של הצבא האמריקני פורסם לפנות בוקר (שבת) ובו סקירה של יותר מ-140 תופעות בלתי מזוהות שנצפו בשמי ארצות הברית החל משנת 2004. על אף שלרובן המוחלט של התופעות שניצפו לא ניתן הסבר, הדוח לא מקשר ביניהן לבין פעילות של חייזרים.

האזינו לריאיון עם חוקר העב"מים פרופ' אבי לייב מתוך "קלמן ליברמן"

הסיבה לפרסום הדוח במועד זה נעוצה דווקא בממשל הקודם בוושינגטון. אחת מהצעות החוק האחרונות עליהן חתם הנשיא טראמפ בבית הלבן הייתה חבילת סיוע לקורונה בסך 2.3 טריליון דולר. מה הקשר בין החייזרים לקורונה? בתוך הצעת החוק שמנתה 5,600 עמודים הסתתרו כמה יוזמות אחרות, אחת מהן היא חיוב מערכת הביטחון בפרסום דוח בלתי מסווג על פעילות אווירית בלתי מזוהה, שיוגש תוך 180 ימים. 

אנשי המודיעין וחיל האוויר שהרכיבו את הדוח אמנם לא מאמינים שחייזרים הם הסיבה ליותר מ-140 תופעות לא מזוהות, אך הם עדיין לא יכולים להסביר אותן. הדוח מאשר שמאז 2004 נרשמו 144 תופעות לא מזוהות, שאינן חלק מפעילות ומבצעי הצבא האמריקני. התקופה העמוסה ביותר בפעילות לא מזוהה ארעה בין בין אביב 2014 לקיץ 2015.

הדוח מניח שחלק מאותן תקלות הן התוצאה של תקלה טכנולוגית, הוא מוסיף שהדיווחים ככל הנראה ״מייצגים חפצים״ מאחר והם נקלטו על ידי כמה סנסורים. התופעה היחידה שהגורמים כן התליחו לזהות ״בוודאות גבוהה״ היא ״בלון גדול ומנופח״.

בכיר אמריקני אמר לתקשורת עם פרסום הדוח שמטרתו לא הייתה אישרור או ביטול קיומם של חייזרים. "זו לא מטרת צוות המשימה, להעריך את סיכויי הקיום של חיים בחלל החיצון". הגורם ציין כי "מתוך 144 הדיווחים שעסקנו בהן, אין לנו הוכחה מובהקת שיש להן הסבר חייזרי - אבל נלך לאן שהמידע ייקח אותנו".