פקחים אוכפים אי עטיית מסכות בצפת
צילום: דוד כהן, פלאש 90

לקראת הגבלות נוספות? גורמים במשרד הבריאות: ישראל התרחקה מחסינות עדר

במשרד הבריאות מתלבטים אם להמליץ על מגבלות נוספות בהתאם לעלייה במספר המאומתים, או רק אם תהיה עלייה במספר החולים במצב קשה • אתמול התגלו 229 מאומתים חדשים, מספר החולים במצב קשה נותר נמוך - 26 • השר הורוביץ: לא דורשים כרגע הגבלות חדשות
קטי דור
26 ביוני 2021
20:26
עודכן ב 23:45

התפרצות מחודשת: בתום סוף השבוע הראשון להחזרת חובת עטיית המסכות במקומות סגורים, במשרד הבריאות מתלבטים כעת מתי להפעיל מגבלות נוספות, בהן - שמירת מרחק של שני מטרים, הפעלת תו ירוק בבתי עסק וצמצום התקהלויות. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת. הדילמה במשרד היא אם להמליץ על מגבלות נוספות בהתאם לעלייה במספר המאומתים לקורונה, או רק אם תהיה עלייה במספר החולים במצב קשה. בתוך כך, אתמול התגלו 229 מאומתים חדשים, אך מספר החולים במצב קשה נותר נמוך ועומד על 26.

גורמים במשרד הבריאות אומרים כי ישראל התרחקה מחסינות העדר שהיתה לפני התפרצות הזן ההודי. בפורום המומחים של ממונה הקורונה אמרו כי צריך עוד 700 אלף מחוסנים כדי להגיע לחסינות עדר, ולחזור למצב שהיינו בו לפני התפרצות הזן ההודי בארץ

בתוך כך, ערב כינוסו מחר של קבינט הקורונה החדש, אמר הערב שר הבריאות ניצן הורוביץ בריאיון לחדשות השבת בכאן 11 כי "אנחנו לא דורשים כרגע הגבלות חדשות. אנחנו רוצים שההגבלות הנוכחיות וההמלצות שלנו יקוימו. אכיפת הבידוד הוא עקב אכילס של המערכת, ואת זה נדרוש לסיים".

עוד אמר הורוביץ בריאיון למיכל רבינוביץ' כי "המטרה שלנו היא לצמצם תחלואה, אבל לא בהכרח לנקוט בצעדים שישבשו את שגרת החיים. הזן החדש של הקורונה מדבק בצורה מהירה, ויש עדיין 3.5 מיליון ישראלים שאינם מחוסנים".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר היום כי עד 9 ביולי יחוסנו בני נוער ומבוגרים, כדי שיהיה אפשר להשלים את מתן המנה השנייה עד תום תפוגת החיסונים הקיימים - סוף החודש הבא. את הדברים אמר בריאיון לשלום קיטל בתוכנית יומן השבוע בכאן רשת ב. "על פי החישובים שלנו – לא יחסרו לנו חיסונים", אמר. 

"אנחנו בהחלט עוקבים אחר ההתפתחויות. אנחנו קובעים לעצמנו קווי דרך, שלפיהם נצטרך אולי להטיל מגבלות נוספות כמו מניעת התקהלות וחזרת חלק מהפעילויות רק למחוסנים או עם בדיקה ששוללת הידבקות", סיפר חזי לוי. 

"אנחנו נחייה בצל הקורונה, נראה עוד מוטיציות, עוד וריאנטים", אמר בריאיון. "בשל כך שאנחנו מחוסנים בסך הכול ובשל כך שאנחנו עם מנגנונים לבדוק את הדברים, אני מקווה שהעליות והמורדות לא יהיו כאלה שיביאו אותנו למראות של תקופת הסגרים" סיכם לוי.

פרופסור גליה רהב, מנהלת המכון למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, אמרה בתוכנית "הכול פוליטי" כי אין היסטריה. בריאיון לאסף ליברמן הסבירה "אומרים מה יש, ויש עלייה בנדבקים, אבל לא עושים סגר או סוגרים בתי ספר. לשמחתנו בתי החולים ריקים מחולים, אבל אנחנו רוצים למנוע את מה שהיה".