השגריר הפולני מארק מאגיירובסקי, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פרסום ראשון: פולין זימנה את ראש הנציגות הישראלית לשיחת נזיפה: "מתערבים בחוק של מדינה אחרת"

גם שגריר פולין זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ • בריאיון לכאן חדשות אמר מארק מגיירובסקי: יש לי תחושה שאף אחד בארץ לא קרא את החוק. מטרתם של הפוליטיקאים הישראלים היא "לנצל את ההזדמנות כדי להחריב את היחסים בינינו ולא להגן על ניצול השואה". לדבריו, עדיין תינתן אפשרות לדרוש השבת נכסים • הצעת חוק בפולין קובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות לרכוש
עמיחי שטיין
27 ביוני 2021
07:09
עודכן ב 16:08

פרסום ראשון: פולין זימנה היום (ראשון) את טל בן ארי, הממונה הזמנית על השגרירות בוורשה, לשיחת נזיפה שתתקיים מחר בבוקר במשרד החוץ הפולני. הסיבה לזימון: "התערבות בחוק של ממשלה זרה והתבטאויות חסרות תקדים של שר החוץ נגד הממשלה הפולנית".

לקראת שיחת הנזיפה מחר אומרים בפולין שהמטרה היא לשבת לדיון ולדבר בצורה פתוחה – בנסיון לפתור את המשבר. אבל במקביל מבהירים שם: למרות האיומים מצד ישראל – נמשך לקדם את החוק. בכיר בפולין על שר החוץ לפיד: המתקפות שלו עלינו מגוחכות ונובעות מאינטרסים של פוליטיקה פנימית. זה הכי נח לו לתקוף את פולין. וזה למרות שאין שום קשר בין החוק והשואה.

מוקדם יותר נודע כי ראש המערך המדיני-אסטרטגי במשרד החוץ, השגריר אלון בר, זימן את שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי לשיחה דומה. בר הביע את אכזבתה הקשה של ישראל מהחוק שעבר בבית התחתון בפרלמנט הפולני בשבוע שעבר. לדבריו, לפי מומחים, החקיקה צפויה להשפיע לרעה על 90% מבקשות השבת הרכוש מצד ניצולי שואה וצאציהם.

השגריר בר שב והבהיר את דברי שר החוץ לפיד כי החקיקה תשפיע על היחסים בין המדינות, והדגיש שלא מאוחר לעצור את התהליך ולשוב לשיח בנושא השבת רכוש, שהופסק ב-2019. ראש המערך הבהיר לשגריר כי לא מדובר בוויכוח ההיסטורי על האחריות לשואה אלא בחוב המוסרי של פולין כלפי מי שהיו אזרחיה ורכושם נגזל בזמן השואה ותחת המשטר הקומוניסטי.

שגריר פולין בישראל מאגיירובסקי התייחס הבוקר למתיחות הגוברת בין ישראל לארצו בשל הצעת החוק הקובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות להגשת רכוש. השגריר טען בריאיון לאריה גולן שלתחושתו "איש בישראל לא קרא את החוק" וטען שהפוליטיקאים הישראלים "מנצלים את ההזדמנות כדי להחריב את היחסים בינינו ולא להגן על ניצול השואה".

מגיירובסקי טען שהצעת החוק, שאושרה ביום חמישי בפרלמנט אך עוד דרושה את אישור הסנאט, נועדה להסדיר את היחסים עם המשפטיים על הרכוש שנותר מהמלחמה. בין היתר, ציין השגריר מעשי הונאה שנעשו בעקבות פרצות הקודם. "לכולם הייתה הזדמנות להשיב רכוש בשמשך 30 שנה ויהיו עוד הזדמנויות", אמר. 

"אתה שמעת איזה הצהרה מהקהילה היהודית בפולין?", שאל השגריר. "למה הקהילה היהודית בפולין לא התייחסה להצהרה הזאת? אולי כי הם יודעים מה נכתב בחוק? להיפך, אני מכיר יהודים שכתבו שהם תומכים בחוק הזה". מגיירובסקי ציין גם כי החוק זוכה לתמיכה בכל חלקי המערכת הפוליטית הפולנית. 

את דבריו סיים שגריר השגריר הפולני בעקיצה לעבר שר החוץ יאיר לפיד. "אם אתה קורא את דבריו של אחד הפוליטיקאים הכי חושבים ומשכילים בישראל והוא מכפיש את פולין ואומר שאנחנו הפולנים שוכחים ומשכתבים את ההיסטוריה ואחר כך אתה בודק איך הפוליטיקאי ציין את מרד גטו ורשה באפריל: שום דבר, שום ציוץ על הגבורה של מרד גטו ורשה. האם הוא שכח?", אמר מגיירובסקי. 

שר החוץ יאיר לפיד הזהיר בשבוע שעבר כי החוק יפגע קשות ביחסי המדינות. "שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. החרפה הזאת לא תמחק את הזוועות ואת זיכרון השואה", צייץ לפיד בדף הפייסבוק שלו. במקביל שלח נשיא המדינה ראובן ריבלין מכתב לנשיא פולין אנדז'יי דודה מכתב בו כתב כי "אם החקיקה תאושר סופית, היא עלולה לפגוע בזכויות ניצולי השואה ולהכביד מאוד על עבודתנו המשותפת לחיזוק יחסי שתי המדינות, והבטחת השותפות בין האומות".

גורם בכיר במשרד החוץ בפולין אמר לכאן חדשות כי צריך לגנות את הודעתו של שר החוץ לפיד וכי  היא "הראתה על חוסר ידע, כיוון שכמו היהודים, גם הפולנים היו יעד למעשים איומים מצד הנאצים, והחוק שאושר אתמול למעשה מגן על היורשים של אותם פולנים מפני תביעות מזוייפות ויצירת אי צדק".

גורם אחר ממפלגת השלטון אמר לכאן חדשות כי "המטרה בחוק היא בעצם להפסיק את רוב תביעות הרכוש, שברובן הגדול אין קשר בין התובע עצמו - לבין מי שלכאורה נפגע. וכי אי אפשר לאפשר תביעות כאלה ללא הגבלת זמן".