-
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ישראל תהיה חרדית יותר בעתיד. זה משנה?

כדאי שנפסיק להתרגש מתחזיות דמוגרפיות. קודם כל, כי כל כך הרבה מהן הוכחו כלא נכונות לאורך השנים. ושנית - כי תסריטי האימה על העתיד יוצאים מנקודת הנחה שגויה, שהחיים שנראים (לחלק) מבני תקופתינו כאידיאל הם לא מה שיתאים לישראלים בעתיד. תשאלו את החרדים
שמואל רוזנר, המדד
27 ביוני 2021
10:44
עודכן ב 14:08

העתידן הנודע ריי קורצוויל צפה שעד שנה זו – שנת 2021 – תוחלת החיים הממוצעת של בני האדם כבר תהיה מעל מאה שנים. כנראה שטעה, לצער כולנו. ובכל זאת, צריך לאחל לכל אדם אריכות ימים, עד 120 ויותר, ובמיוחד לפרופסור רב פעלים כמו הדמוגרף סרג׳ו דלה-פרגולה. אנחנו משוכנעים שדלה-פרגולה, בן קרוב ל-80, עוד יהיה איתנו, נמרץ כתמיד, גם בשנת 2050. או אז, כשיהיה בן 110, נוכל להחליט אם להיות קטנוניים ולהזכיר לו את טעותו (אם יטעה). או אז, כשגם אנחנו כבר נהיה בני 80, נשתדל להישאר ערניים ולהלל אותו על תחזית מוצלחת (אם יצדק).

יש לכם אמון בבנט כראש ממשלה? בלפיד כשר החוץ? בואו והשיבו לסקר המדד

תחזיות הן עניין בעייתי. וככל שהעתיד רחוק יותר, כך התחזית קשה יותר. ומצד שני, ככל שהעתיד רחוק יותר, כך פוחת הסיכוי שהחוזה ייאלץ להתמודד עם השאלה האם חזה אותו היטב.

האקולוג קנת וואט חזה שעד שנת 2000 לא יישאר נפט בעולם. יש נפט. פרופ׳ פול ארליך חזה, בשנות ה-70 של המאה הקודמת, שבתוך עשור או שניים הצמיחה המהירה של האוכלוסייה בעולם תוביל לרעב כבד. ארליך כיום בן 89, והעולם ממשיך לגדול ואינו רעב. גם העבר של ישראל רצוף בתחזיות שגויות.

עיתון צרפתי חשוב קבע שהמדינה לא תוכל לקלוט יותר מחצי מיליון עולים. זה היה בשנת 1948. ב-1965, פרסם העיתון ״החרות״ תחזית דמוגרפית, שעל פיה יהודי ישראל בדרכם להפוך למיעוט. חלפו עוד 20 שנה, וב-1987 פרסם העיתונאי שייקה בן פורת תחזית נחרצת של הדמוגרף דלה פרגולה.

כן, זה אותו דלה פרגולה מהפסקה הקודמת. ״האם תהיה עוד עלייה המונית, כמו בעשור הראשון לקיום המדינה?״ שאל בן פורת. ודלה פרגולה השיב, נחרץ כדרכו (מי שמכיר יודע): ״לא״. הנה המשך ציטוט מאותו מאמר: ״איש מבין אלה שמחזיקים את האצבע על הדופק, אינו משלה את עצמו כי צפויה לנו בקרוב עליית מאות אלפים מברית המועצות״.

זהו.

זה מה ששוות תחזיות דמוגרפיות (ואחרות) של מומחים. כולל הטובים ביותר, שדלה פרגולה הוא בלי ספק אחד מהם. ובכל זה נזכרתי כאשר נחתה במייל הודעת יחסי ציבור לקראת הכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על דמוגרפיה וביטחון לאומי.

דלה פרגולה הכין לכבוד הכנס מצגת והרצאה. הוא ניתח ממצאים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ולמד מהם שעד שנת 2050 צפויה תוספת של כשלושה מיליון בני אדם בגיל העבודה לאוכלוסיית ישראל. החלוקה המגזרית של המיליונים הללו תהיה: 36% יהודים לא חרדים, 38% יהודים חרדים ו-26% ערבים. בגילאים הצעירים צפויה תוספת של בערך שני מיליון בני אדם. 26% מהם יהודים לא חרדים, 64% יהודים חרדים ו-10% ערבים.

הניתוח לא מפתיע. מתחזיות האוכלוסייה של הלמ״ס עלה רושם זהה: ישראל של העתיד תהיה יותר חרדית. הרבה יותר חרדית. דלה פרגולה שואל בצדק: ״האם אוכלוסיית מדינת ישראל, על מגזריה, מתפתחת מבחינה דמוגרפית באופן התואם את שאיפתה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, עצמאית ותחרותית?״. ויש לו גם תשובה. ״המגמות הדמוגרפיות המסתמנות הולכות לכיוונים בעייתיים ביותר״. ובמילים אחרות, קצת פחות בנימוס: אוכלוסייה חרדית גדולה לא מבטיחה מדינה דמוקרטית, עצמאית ותחרותית. היא מבטיחה את ההפך. מדינה שיש לה קושי גדל להעמיס על גב משלמי המיסים שלה את האוכלוסייה החרדית הגדולה והלא במיוחד יצרנית.

הסיבה היחידה לא להיבהל מהתחזית (ואפשר למצוא גם סיבות להיבהל) היא הזיכרון העמום של אותם דמוגרפים המסבירים שלא צפויה עלייה מברית המועצות. כלומר, הידיעה שבעוד שהגרפים מספרים על התפתחות מחושבת מראש, למציאות יש דרכים לתעתע בגרפים ולהפתיע אותם בהתפתחות בלתי צפויה. כמו עלייה מרוסיה. שלא לדבר על העובדה שגם השינוי הדמוגרפי עצמו עשוי לחולל שינוי, שגם הוא לא תמיד צפוי. כלומר, אנחנו יודעים איך מתנהלת אוכלוסייה חרדית של עשרה אחוזים, אבל איננו יודעים איך מתנהלת אוכלוסייה חרדית של שלושים אחוזים (צפי למ״ס ל-2065). לכן, קשה לומר לא רק כמה חרדים באמת יהיו בישראל, אלא גם איזה חרדים יהיו בישראל ב-2050.

מה האפשרויות לשינוי, שיוביל לתוצאה אחרת מזו שנחזית כיום? הנה כמה, ואם שכחנו משהו אתם מוזמנים להציע עוד:

או עלייה גדולה מהתפוצות לישראל, בגלל שינוי דרמטי במציאות בארצות הברית, שבה יש קהילה גדולה מספיק כדי לשנות את המציאות הישראלית. מה הסבירות? כנראה שנמוכה. ובעצם, צריך לקוות שנמוכה (כי הגירה מסיבית מארצות הברית לא תבוא בעקבות חדשות טובות).

או ירידה משמעותית בשיעור הילודה בחברה החרדית. זה עניין שהמדינה יכולה להשפיע עליו, במניעת תמריצים חיוביים למשפחות עניות להיות גם משפחות גדולות.

או קפיצה בשיעור הילודה בחברה הלא חרדית. מה שיכול לקרות, וכבר קרה בישראל בעשורים האחרונים, אבל לא בטוח שיכול לקרות עוד יותר. באופן רגיל, מדינות שיש להן אוכלוסייה ״עצמאית ותחרותית״ כפי שרוצה דלה פרגולה אינן מדינות שהילודה בהן עולה.

אולי עד 2050 או עד 2065, ישראל ותושביה בכלל לא ירצו יותר במדינה ״יהודית ודמוקרטית, עצמאית ותחרותית״, הם ירצו את מה שיהיה להם אז. במקרה כזה, התחזית שנראית כיום לרבים מאיימת תיראה בדיעבד סתמית

או שינוי באופייה של החברה החרדית. כלומר, התחזית תהיה נכונה, אבל תוצאותיה המשוערות יתבררו כשגויות. החברה החרדית תשנה את אורחותיה כך שתסייע לישראל להיות ״תחרותית״ ולא תפריע לה בזה. איך נראית חברה חרדית שונה? הנה, עוד שאלה ארוכת טווח, שמשוועת לחזאים צעירים ונחרצים.

כמובן, ישנה אפשרות אחרונה, שלא ברור אם היא טובה או רעה או סתם מעניינת כתרגיל מחשבתי. אולי עד 2050 או עד 2065, ישראל ותושביה בכלל לא ירצו יותר במדינה ״יהודית ודמוקרטית, עצמאית ותחרותית״, הם ירצו את מה שיהיה להם אז. במקרה כזה, התחזית שנראית כיום לרבים – שזה אומר כולם, חוץ מהחרדים – מאיימת, או מסוכנת, תיראה בדיעבד סתמית. הישראלים ישמחו במה שיש להם ב-2050, ולא יבכו על מה שאבותיהם רצו שיהיה להם ב-2021.

לעיון נוסף:

תחזית אוכלוסיית ישראל עד שנת 2065

כנס ה-INSS על דמוגרפיה ובטחון לאומי