העתודאי שליווה את הקצין שמת בכלא מאשים: "כשיש כישלון אתה מקבל פטיש"

חודש עבר מאז התאבד קצין המודיעין בכלא הצבאי ועדיין רב הנסתר על הגלוי בפרשה זו. היום חברו של הקצין, שייעץ לו לקבל את התפקיד, סיפר על תהליכי האיתור ליחידה הטכנולוגית באמ"ן, על שגרת העבודה השוחקת וההישגית שדוחפת את המשרתים בה למעשי קיצון, ומפנה אצבע מאשימה לצה"ל
איתי בלומנטל
27 ביוני 2021
23:05

העתודאי שליווה את קצין המודיעין מאמ"ן שמת בכלא הצבאי החליט היום (ראשון) לשבור שתיקה. בראיון שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 הוא סיפר על כך שייעץ לו לקצין לקבל את התפקיד, על תהליכי האיתור ליחידה הטכנולוגית באמ"ן, שגרת העבודה השוחקת וההישגית שדוחפת את המשרתים בה למעשי קיצון. הוא אף האשים את צה"ל שהפנו לקצין המצטיין גב - לאחר שכשל.

"בסופו של יום אפשר לראות שזרקו אותו, השליכו אותו ואמרו אחלה עשית את העבודה שלך ואתה עכשיו יכול ללכת", סיפר חברו של הקצין. "הוא היה בן-אדם זהב שהיה אכפת לו מאנשים סביבו. לעיתים היה נראה קר ומנוכר אבל ברגע שנכנסת לו ללב נכנסת אליו במאה אחוז. הוא התחבר לאנשים חריפים ואינטליגנטים והיה דמות להערצה". 

העתודאי, שהשתחרר לאחרונה מצה"ל, סיפר על שגרת העבודה השוחקת וההישגית ביחידה הטכנולוגית באמ"ן שלדבריו גרמה לתחרות בין המשרתים: "העבודה עצמה מתישה, זו שגרה שוחקת בה אתה מתחיל יום בשעה לא ידועה ומסיים בשעה לא ידועה כל היום מול מחשב וגם עושה תורניות. תמיד יכולה להיות תחרות, הצבא מעודד תחרות, ולפעמים זה מגיע למקומות לא בריאים. לצערי אני רואה בצבא כמשהו שמעודד הצלחות וכשיש כשלון אתה מקבל פטיש בצורה הכי כואבת". 

במסגרת בדיקת הפרשה הקימו בצה"ל ועדה בחינת תהליכי הגיוס והאיתור לאמ"ן. אך נראה כי במקרה הנוכחי המערך לבחינת אישיותו של הקצין נכשל. "זה הגיוני שבן-אדם עובר כל כך הרבה מיונים? עושה ראיונות ונראה מספיק בסדר לשרת ביחידות כאלה? ואז אומרים שהוא לא בסדר?", האשים חברו של הקצין. "אני לא מכיר מישהו שמדברים עליו רק טוב והוא היה מגיע לכאלה מקומות. היו לו הישגים עוד לפני הצבא, תואר אקדמי. בן-אדם עם כאלה הישגים יכול היה לסיים שירות ולפרוח בחוץ אבל הוא הלך בדרך הקשה ורצה לעשות שירות חובה וקבע בגלל תחושת שליחות". 

"זה הגיוני שבן-אדם עובר כל כך הרבה מיונים, נראה מספיק בסדר לשרת ביחידות כאלה? ואז אומרים שהוא לא בסדר?"

חבריו מהצבא של הקצין כמו גם בני משפחתו דורשים שמערכת הביטחון תכיר בו חלל צה"ל לאחר מותו. "העובדה שהוא נקבר בבור באדמה בקבר אזרחי מאוד מטרידה אותי כבן-אדם כחבר של הקצין. אתה רגיל לאחריות 100 אחוז. אם כצבא אנחנו לא יודעים לגבות את האנשים אנחנו נמצאים בבעיה רצינית מאחר ובלי אנשים כמוהו לא נחזיק כי הם ליבת העשייה והתעשייה הביטחונית של מדינת ישראל".

רבים מהפרטים על הפרשה הביטחונית עדיין אסורים בפרסום. כעת גם חבריו מהשירות הצבאי דורשים תשובות ממערכת הביטחון.