צפיפות במירון

המהפך בעמדה החרדית לוועדת החקירה לאסון במירון

חבר הוועדה, מרדכי קרליץ, נפגש עם נשיא מועצת גדולי התורה הרב גרשון אדלשטיין וקיבל את אישורו. בפגישה הוצגו תוכן ומטרות הוועדה – שעיקרן טיפול בכשלים במתחם
עקיבא ווייס
27 ביוני 2021
21:45

ועדת החקירה לאסון במירון: שינוי משמעותי נרשם בעמדה החרדית ותמיכתה בוועדת החקירה בראשות נשיאת בית המשפט לשעבר מרים נאור. חבר ועדת החקירה מרדכי קרליץ נפגש בימים האחרונים עם נשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה הרב גרשון אדלשטיין וקיבל את אישורו להצטרף לוועדה. בפגישה הציג קרליץ לרב את תוכן ומטרות הוועדה שעיקרן לטפל בכשלים הקיימים במירון. 


הבוקר מונתה נאור לעמוד בראש ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון, שעל הקמתה הוחלט בשבוע שעבר. מלבדה, מונו לוועדה הרב מרדכי קרליץ, ראש עיריית בני ברק לשעבר, והאלוף במילואים שלמה ינאי. 

בנימוקי ההחלטה על מינויה של נאור, על ידי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נמסר כי נאור "עתירת ניסיון וידע שיפוטי, כיהנה לאורך שנים בכל ערכאות השיפוט ודנה בתיקים מן המורכבים ביותר שידעה המדינה". על הרב קרליץ נכתב כי הוא בעל ידע רב וניסיון מעשי בתחומי התכנון והבנייה. הוא שימש בעבר כחבר בוועדת טל לגיבוש הסדר גיוס בני ישיבות לצה"ל והוא בעל "בקיאות רבה בהוויה הדתית הנוגעת להילולת רשב"י". 


חברי הוועדה

האלוף שלמה ינאי שימש בעבר כאלוף פיקוד דרום וכראש אגף התכנון במטכ"ל. את מינויו נימקה חיות בכך שהוא "עתיר ידע וניסיון בתחומי הלוגיסטיקה והתכנון. מאז שפרש מצה"ל עוסק האלוף ינאי בניהול חברות מובילות במשק". כיום משמש ינאי כראש עמותת על"ם - עמותה לנוער במצבי סיכון.

שר הביטחון בני גנץ בירך על מינויה של נאור לראשות הוועדה: "הנשיאה נאור היא דמות ממלכתית ושיפוטית מהבכירות במדינת ישראל ואני בטוח שהוועדה בראשותה תביא למסקנות שיצילו חיי אדם בעתיד".

בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון ב-30 באפריל נהרגו 45 בני אדם ונפצעו יותר מ-150 בני אדם. לפני כשבוע, כחודשיים לאחר האסון, הוחלט בישיבת הממשלה על הקמת ועדת החקירה הממלכתית.