זירת הרצח בעילבון, אתמול
צילום: דוברות מד"א

רצח רודף רצח: הנתונים מאחורי האלימות בחברה הערבית

מתחילת השנה נרצחו 40 אזרחים ערבים – כמחציתם בני 30 ומטה. הנתונים דומים לאלה שהיו בשנה שעברה. הערים המובילות: אום אל-פחם, רמלה וטירה
משה שטיינמץ
27 ביוני 2021
23:17

40 אזרחים ערבים נרצחו מתחילת השנה – האחרון שבהם הבוקר (ראשון). המספרים הגבוהים האלה לא מהווים עלייה - בתקופה המקבילה אשתקד, המחצית הראשונה של 2020, נרצחו 41 ערבים ישראלים. וזה לא כולל פלסטינים שנרצחו כחלק ממאבקי הפשע בתוך ישראל. 


כמחצית מהנרצחים הם בני פחות מ-30. זה מתחבר גם לכך ששיעור הצעירים הערבים המעורבים בפשיעה – גבוה בכל המדדים בשנים האחרונות. מתחילת שנת 2021 ועד עכשיו, 19 מההרוגים היו בני 30 ומטה. ובשנה שעברה אפילו יותר, 24 בני 30 ומטה.

הכי הרבה הרוגים היו מרמלה ואום אל-פחם. השנה, ארבעה תושבי אום אל-פחם נרצחו וארבעה תושבי רמלה: שלושת בני משפחת ג'רושי שנרצחו אתמול בצפון ובן משפחתם שנרצח לפני כחודש בהר הבית. גם בשנה שעברה בלטו אותן הערים. 

עוד בצמרת הרשימה השנה: טירה, גם בה היו ארבעה נרצחים. ג'לג'וליה, נצרת, קלנסווה, לוד דיר אל-אסד ובאקה אל-גרביה עם שני נרצחים מכל אחת מהערים. רובם המוחלט הם גברים, אבל לא רק. שש נשים ערביות נרצחו מתחילת השנה, בדומה לתקופה המקבילה אשתקד, אז נרצחו שבע נשים.

שנת 2020 הסתיימה עם 96 נרצחים במגזר הערבי – רוב מכריע של מעשי הרצח במדינה, באוכלוסייה שמהווה כחמישית מכלל האזרחים. רק מהלכים נחרצים ומהירים, יכולים לגרום לכך שהשנה הנוכחית תסתיים טוב יותר.