אהרון פרנקו, חזי לוי, ארכיון
צילום: נועם רבקין-פנטון, פלאש 90

פרישה מוקדמת | הזווית

הקורונה והאלימות מרימות את ראשן? זה הזמן להתפטר (או להתכסח זה עם זה)
מערכת כאן חדשות
28 ביוני 2021
09:46

רגע לפני ישיבת קבינט הקורונה - מנכ״ל משרד הבריאות התפטר

כשהזן ההודי ממשיך להתפשט, בנימינה אדומה, מודיעין וכוכב יאיר כבר כתומות והמסכות חזרו אל פנינו אחרי הפסקה של כמה שבועות, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי הגיש אמש את התפטרותו לשר הבריאות ניצן הורוביץ.

פרופ' לוי ביקש לשוב לתפקידו הקודם - מנהל בית החולים "ברזילי" באשקלון. במכתב ההתפטרות ציין כי ידוע לו שתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות הוא משרת אמון והודה על ההזדמנות שניתנה לו להמשיך לשמש בו גם לאחר הקמת הממשלה. בהמשך הערב הודה השר הורוביץ בחום ללוי וציין כי הוא נרתם לשמש מנכ"ל משרד הבריאות באחת התקופות המאתגרות שידעה מערכת הבריאות בישראל.

הדיווח על התפטרות מנכ"ל משרד הבריאות נמסר בשעה שהתקיים הדיון הראשון של קבינט הקורונה החדש מאז הקמת הממשלה. בתום הדיון החליט הקבינט שלא להטיל בשלב זה הגבלות נוספות על הציבור. הקבינט קבע כי היעד כעת הוא לספק הגנה מרבית לאזרחי ישראל מפני התפשטות הזן ההודי, ובמקביל לצמצם ככל האפשר את הפגיעה בשגרת החיים.

בזמן שהאלימות בחברה הערבית משתוללת - הפרויקטור התפטר

פרופ' לוי הוא לא היחיד שהגיש את התפטרותו. אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי גם הפרויקטור לטיפול במיגור האלימות בחברה הערבית, ניצב בדימוס אהרון פרנקו, התפטר מתפקידו. המהלך המדובר נעשה ארבעה חודשים בלבד אחרי שראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בחר בו לתפקיד. על פי הפרסום, לפני שבועיים הודיע פרנקו למשרד ראש הממשלה על החלטתו להתפטר ונימק זאת בהתרשמותו שתפקידו נטול תוכן ונעדר יכולת השפעה בשל היעדר שיתוף פעולה מכל הגורמים המעורבים.

הפרסום על התפטרות הממונה הגיע בתום שתי יממות עקובות מדם במהלכן נרצחו חמישה בני אדם בחברה הערבית. בלילה שבין שישי לשבת נרצחה נג'אח אבו-עראר מקליע שחדר לביתה בערערה שבנגב. בשבת בצוהריים נורו למוות במכוניתם יוסף ונוואל ג'רושי ובתם ריאן בגליל. אתמול נרצח בלוד ג'מיל אזברגה במשאית שבה נהג. החשד העיקרי בכל מקרי הרצח הוא סכסוכי משפחות. מתחילת השנה נרצחו בישראל 40 אזרחים ערבים.

הקורונה חוזרת, אבל בכנסת יודעים במה חשוב באמת לעסוק

ובכנסת העסקים כרגיל: חברי הקואליציה והאופוזיציה התעמתו אתמול בוועדה המסדרת, בין היתר גם על חוק האזרחות. מחשש שלא תשיג רוב בעקבות מחלוקות פנימיות, דחתה הקואליציה את ההצבעה על החוק למועד מאוחר שטרם נקבע. בתגובה לדחייה קראו חברי האופוזיציה לחברי הקואליציה "פחדנים". אבל זה רק קצה הקרחון.

חברת הכנסת מאי גולן מהליכוד צעקה לעבר ח"כ גבי לסקי ממרצ: "מה את עושה פה בכלל, עוכרת ישראל? את מייצגת מחבלים ורוצחים עם דם על הידיים", והוצאה מהדיון. כשח"כ איתמר בן-גביר אמר ליו"ר הקואליציה עידית סילמן "תביאי לווליד טאהא את המסכה שלך", השיב לו ח"ח טאהא: "יא זבלה, לך לעזאזל. שלא תעז להגיד את השם שלי". ח"כ בן-גביר לא נשאר חייב ומיהר לענות: "אתה מחבל, לך מפה. יושבים מחבלים בכנסת ישראל".


וזאת לא הפעם הראשונה שהכנסת הנוכחית מספקת לנו רגעים של תרבות דיון במיטבה. רק ביום שלישי שעבר קרא ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת לח"כ בן-גביר "תסתום את הפה שלך כבר יא חתיכת חרא, פשיסט גזען", בכנס בנושא אפרטהייד. ח"כ בן-גביר השיב לו: "לך תזדהה עם האויבים שלנו, מחבל".


וחוץ מזה, וכדי שלא יהיה משעמם - עומס חום

היום תחול הכבדה בעומס החום. עד יום חמישי יהיה חם מהרגיל בהרים ובפנים הארץ, והביל במישור החוף. מידות החום המרביות: בירושלים 33 מעלות, בתל אביב ובצפת 30, בחיפה 29, בבאר שבע 37 ובאילת עד 42 מעלות מחר בצהריים.